Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Analiza barwy z wykorzystaniem spektrofotometru
Analiza barwy produktu kosmetycznego jest kluczowa dla zachowania jednolitego koloru całej partii kosmetyków. Pomiaru zwykle dokonuje się z wykorzystaniem spektrofotometrów.

Kosmetyki to grupa środków, mających na celu oczyszczanie, pielęgnację ochronę oraz poprawę kondycji skóry. W tej kategorii możemy znaleźć mleczka, olejki, toniki, żele, kremy, itp. Na rynku coraz większym zainteresowaniem cieszą się produkty, przeznaczone do maskowania mankamentów. Kosmetyka kolorowa ma na celu nie tylko ukrycie niedoskonałości skóry, ale też chęć chwilowej zmiany wyglądu, podkreślenia urody czy nawet wyrażenie własnego stylu. Najczęściej wybieranymi artykułami o takich właściwościach są fluidy, pudry, szminki, cienie do powiek, tusze do rzęs. Każdy fabrykat ma inną konsystencję, różne zastosowanie a często, również określoną grupę docelową.

Kosmetyki to chemiczna mieszanina wielu substancji, często podobnych do siebie, co czyni ich analizę trudną do przeprowadzenia. W przypadku wyboru kosmetyków kolorowych,  nie tylko właściwości chemiczne mają znaczenie. Kluczowym kryterium zakupu jest kolor danego produktu. To on zapewnia potencjalny sukces artykułu, i to właśnie dlatego, tak ważna jest analiza kolorystyczna specyfiku- już przy wyborze surowców kosmetycznych a następnie na etapie produkcji.

Kosmetyki kolorowe w większości składają się ze składników nieorganicznych pochodzenia mineralnego, z których największe znaczenie, decydujące o barwie przypada pigmentom. Stosowane są często w dużych ilościach, gdyż barwa powinna być dobrze widoczna w samym produkcie oraz po jego aplikacji. Istnieje wiele nieorganicznych pigmentów kolorowych tj. tlenki żelaza, o różnej wartościowości, a co za tym idzie różnej barwie, wodorotlenek chromu o barwie zielonej, ultramaryna o różnych odcieniach niebieskiego oraz fioletowego i in.

Szczególne znaczenie na barwę danego związku, ma jego zdolność do selektywnego  pochłaniania części promieniowania widzialnego i/lub odbijania światła. Substancja barwna pochłania ze światła białego barwę komplementarną do jej własnej.

Barwa substancji związku jest uzależniona od jej budowy chemicznej. Duże znaczenie mają ugrupowania chemiczne, znane jako chromofory i auksochromy.

Chromofory to te fragmenty, które łatwo ulegają wzbudzeniu i przechodzą na inny poziom energetyczny. Takie przejście wywołuje albo emisję, albo absorpcję kwantu światła. Auksochromy potęgują działanie chromoforów, przesuwając absorpcję w kierunku fal dłuższych lub krótszych.

W widmie światła widzialnego wyróżnia się trzy obszary:  – błękitu (400 – 500nm),  – zieleni (500 – 600nm), – czerwieni (600 – 700nm). Wiązka światła widzialnego składa się z trzech podstawowych barw jakimi są: czerwony, żółty i niebieski. Z ich wzajemnych kombinacji otrzymuje się tzw. barwy pośrednie pierwszego stopnia, którymi są kolory: zielony (żółty + niebieski), fioletowy (niebieski + czerwony) i pomarańczowy (czerwony + żółty).  Jeżeli wiązka światła widzialnego padając na dany przedmiot  zostanie całkowicie odbita, to przedmiot jest widziany wtedy jako biały. Natomiast jeżeli wiązka światła widzialnego zostanie całkowicie zaabsorbowana (czyli pochłonięta) przez dany przedmiot to wtedy widziany jest on jako czarny. Z kolei gdy występuje częściowa absorpcja promieniowania, przedmiot widziany jest jako barwny. Wtedy widziana barwa zależy od tego jaka część widma światła widzialnego została pochłonięta, a jaka odbita. Na przykład gdy przedmiot pochłania barwę niebieską to wtedy widziany jest jako pomarańczowy (gdyż przedmiot odbija część widma odpowiadającego za widzenie barwy żółtej i czerwonej).

Barwę określa się jako wrażenie wzrokowe wywołane przez widzialną część promieniowania elektromagnetycznego. Dwie barwy, których dodane do siebie promieniowanie daje wrażenie światła słonecznego nazywa się barwami dopełniającymi.

 Aby zapewnić jednolity kolor serii kosmetyków, niezbędny jest precyzyjny pomiar transmisji światła. Do tego celu, optymalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie spektrofotometrów.

Służą one do ilościowego pomiaru światła odbitego od próbki lub tego które przez nią przeniknęło.

Spektrofotometry charakteryzuje się zestawem kilku cech: zakresem spektralnym, spektralną zdolnością rozdzielczą i szerokością wiązki, dokładnością skali, oraz procentową zawartością światła rozproszonego.

Marka X-Rite w swojej ofercie posiada nowoczesne, bezdotykowe spektrofotometry. Jednym z nich jest wysokiej klasy laboratoryjny spektrofotometr X-Rite VS450, zdolny do mierzenia barwy i połysku bez fizycznego kontaktu z próbką. Dzięki temu tak kłopotliwe podczas pomiarów substancje jak farby, pudry, pasty oraz płyny mogą być mierzone bez narażania urządzenia pomiarowego na zabrudzenie lub, w ekstremalnych przypadkach, na uszkodzenie.  Urządzenie jest intuicyjne, gwarantuje łatwy do wykonania i precyzyjny pomiar. Spektrofotometr dostępny jest w ofercie firmy Reprograf.

 Wiele kobiet na całym świecie ma duży problem z dopasowaniem idealnego koloru podkładu do potrzeb swojej skóry. Czynniki środowiskowe, takie jak stres, klimatyzacja czy wreszcie promieniowanie słoneczne wpływa na koloryt cery. Skóra może być szara, ziemista, z widocznymi naczynkami. Często decydują się na dobór fluidu jedynie zbliżonego kolorem do skóry. Efekt takiego zabiegu pozostawia wiele do życzenia. Nieodpowiedni kolor na twarzy wygląda nieestetycznie a jego nałożenie stanowi nie lada wyzwanie. Uniknięcie „plam” jest prawie niemożliwe. Naprzeciw potrzebom klientek wyszła firma X-Rite, oferując X-Rite CAPSURE™ Cosmetic. Jest to małe, poręczne urządzenie, które pozwala na pobieranie, przechowywanie i analizowanie informacji o kolorze skóry w jednej chwili. Unikalna technologia oświetlenia rejestruje dokładny obraz koloru skóry, zapewniając idealne dopasowanie podkładu. Pomiaru dokonuje się na trzech obszarach twarzy klienta. Badanie jest proste, szybkie i jednocześnie dokładne. X-Rite CAPSURE™ Cosmetic jest łatwy w użyciu, intuicyjny. Szeroką sławą cieszy się w najlepszych drogeriach na zachodzie. Nie tylko zaoszczędza czas ale pozwala na precyzyjne skompletowanie kosmetyków. Więcej o urządzeniu można przeczytać na stronie producenta.

Dominika Andrys

Ewa Drzazga

Materiał powstał przy współpracy z firmą Reprograf.

KOMENTARZE
news

<Luty 2025>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
Newsletter