Wyciągi/ekstrakty z roślin
Niewiele jest informacji na temat alergii wywołanych wyciągami roślinnymi. Jednakże, obecna popularność ziół wykorzystywanych w kosmetyce dostarcza coraz więcej informacji w tym zakresie.
Mimo, iż wiele osób uważa, że alergie są głównie wywoływane w związku z wykorzystaniem w produkcji kosmetyków składników syntetycznych, to wiele reakcji uczuleniowych może wystąpić na skutek naturalnych składników i ich przetworzenia (np. ekstrakty roślinne, olejki eteryczne, ziołowy susz).
W literaturze dotyczącej dermatologii odnotowano przypadki alergicznego zapalenia skóry po używaniu kosmetyków mających w składzie wyciągi z aloesu, arniki, wąkroty azjatyckiej, lawendy, drzewa herbacianego, mięty, ogórka, rozmarynu, szałwii, rumianku, pokrzywy i oczaru wirginijskiego.
Filtry przeciwsłoneczne
Niektóre środki ochrony przeciwsłonecznej dostępne na rynku mogą wywołać kontaktowe zapalenie skóry. W przeszłości, kwas p-aminobenzoesowy (ang. p-aminobenzoic acid, inaczej witamina B10, PABA), był najbardziej uczulającym składnikiem. W rezultacie PABA jest obecnie stosowany tylko w nielicznych produktów ochrony przeciwsłonecznej.
Obecnie najczęściej stosowanym składnikiem w filtrach przeciwsłonecznych jest benzofenon (ang. benzophenone-3). Jednak wywołuje on alergie skórne u 0,6% osób stosujących produkty z jego dodatkiem. Z kolei pochodna avobenzone stanowi rzadszą przyczynę reakcji alergicznych. Pochodne PABA, benzofenonu, kwasu cynamonowego i dibenzoilometanu mogą powodować fotoalergiczne zapalenie skóry (alergia, który występuje tylko po ekspozycji na promieniowanie słoneczne).
KOMENTARZE