Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Akupunktura- technika od niedawna coraz popularniejsza w kosmetologii
21.12.2011

 

Akupunktur jest techniką leczenia wywodząca się ze Wschodu. Obecnie jest uznawana w wielu krajach jako uzupełnienie medycyny konwencjonalnej. Jej skuteczność jest przedmiotem debat i trwających nieustannie badań klinicznych. Obecnie coraz częściej wykorzystywana w kosmetologii w celach upiększających i relaksujących.

Akupunktura służy do redukowania bólu oraz utrzymania lub przywrócenia równowagi i energii organizmu, będącej podstawowym warunkiem jego sprawnego funkcjonowania. Technika w dużym skrócie ta polega na nakłuwaniu ciała srebrnymi lub złotymi igłami w odpowiednich punktach, odpowiadających za największą aktywność narządów wewnętrznych. Punkty te znajdują są wzdłuż tzw. meridianów (linii energetycznych), zgodnie z koncepcją wyrównywania potencjału energetycznego organizmu.

W Chinach korzeni akupunktury można doszukiwać się w odległej epoce kamienia. Kamienne igły do akupunktury sięgają do 3000 r. p.n.e. i zostały odnalezione przez archeologów w Środkowej Mongolii. Dowody pochodzą z pierwszego tysiąclecia p.n.e.. Ostatnie badania 5000 letniej mumii Ötzi odnalezionej w Alpach wykazały ponad 50 tatuaży na jej ciele, a niektóre z nich odpowiadają punktom akupunkturowym. Artykuł The Lancet opublikowanym przez Dorfera i przyjaciół dostarcza nam nastepującyc informacji: „zakładamy, iż system medyczny podobny do akupunktury (chiński Zhenjiu: nakłucie i wypalanie) mógł być praktykowany w Europie Środkowej 5.200 lat temu...

Po rewolucji chińskiej w 1911 r. wprowadzono medycynę zachodnią, co wpłynęło na drastyczny spadek praktykowania akupunktury oraz chińskiego ziołolecznictwa. Ze względu na dużą liczbę ludności i zapotrzebowanie na opiekę medyczną, akupunktura i ziołolecznictwo pozostały w dalszym ciągu popularne na szczeblu regionalnym, a później wśród tzw. „bosych lekarzy”, czyli miejscowych zajmujących się leczeniem przy pomocy tradycyjnej medycyny chińskiej. Od lat 70. do chwili obecnej, akupunktura wciąż odgrywa ważną rolę w systemie medycyny chińskiej, a Chiny zajmują wiodące miejsce w badaniu wszystkich aspektów zastosowania i skutków klinicznych akupunktury. W latach 70., po tym jak Amerykanie sprowadzili z Chin do swego kraju sprawozdania pacjentów poddawanych poważnym zabiegom przy użyciu akupunktury jako jedynej z form znieczulenia, akupunktura stała się popularna także i w Ameryce. Krajowe Stowarzyszenie Akupunktury (ang. The National Acupuncture Association) jako pierwsze krajowe stowarzyszenie akupunktury w USA zaczęło rozpowszechniać akupunkturę na Zachodzie prowadząc seminaria i prezentacje badań. W 1972 roku Krajowe Stowarzyszenie Akupunktury utworzyło klinikę leczenia bólu Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

Współczesne szybkie tempo życia nie pozostawia ludziom zbyt wiele czasu na relaks, ukojenie rozhuśtanych w ciągu dnia emocji i wyciszenie się połączone z kumulowaniem nowych sił na następny ciężki dzień pracy lub nauki. Jak szybko i skutecznie zregenerować zapasy energii?

Czym jest medycyna naturalna?

W przeciwieństwie do medycyny allopatycznej, medycyna naturalna jest odpowiedzią na potrzeby nie tylko ciała, ale i duszy pacjenta. Medycyna naturalna odpowiada na te potrzeby, dlatego może być wspaniałym uzupełnieniem standardowej terapii. Do działów medycyny naturalnej zaliczamy takie dziedziny, jak akupunktura, masaż tajski, refleksoterapia ((metoda leczniczego masażu stóp), galoterapia (leczenie solą),  magnetoterapia  i inne)).

Na czym dokładnie polega akupunktura?

Zadaniem akupunktury jest redukowanie odczuwanego przez pacjenta bólu, z którym nie radzi sobie medycyna konwencjonalna. Ból jest na tyle subiektywnym i niemożliwym do zmierzenia wrażenie, nawet przez zaangażowanych w terapię lekarzy, że zdarza się, iż pacjent odczuwa go chronicznie, pomimo braku racjonalnych przesłanek i przyczyn. Inne wskazania do akupunktury to mi. in. choroby narządu ruchu, niedowłady, powikłania neurologiczne czy tez leczenie nikotynizmu.

Podczas wykonywania zabiegu akupunktury używa się igieł wykonanych z metali szlachetnych– złotych lub srebrnych, którymi nakłuwa się odpowiednie punkty na ciele. Ciało człowieka jest mapą, na której zaznaczone są punkty odpowiadające za poszczególne narządy wewnętrzne. Akupunktura działa skutecznie w likwidacji różnych stanów chorobowych skóry np. trądziku, przewlekłym zapalenie łojotokowym skóry, wypadaniu włosów, zmianach skórnych o podłożu alergicznym, eliminacji i zmniejszeniu obrzęków pod oczami oraz redukcji zmarszczek i wiele innych.

Większość defektów skórnych i problemów związanych z nieatrakcyjnym wyglądem spowodowanych jest zaburzeniami w pracy narządów wewnętrznych lub jest efektem przewlekłego stresu i napięć nerwowych. Kluczem do zastosowania odpowiednich metod leczenia jest prawidłowa diagnoza.

Zabiegi akupunktury w kosmetologii polegają nie tylko na wkłuwaniu igieł w twarz i szyję ale również na leczeniu narządów wewnętrznych odpowiadających za prawidłową kondycję skóry, pojawienie się opuchnięć pod oczami i ogólnie nasz wygląd. 

Na czym polega odmładzające i liftingujące działanie akupunktury na wygląd i kondycję skóry twarzy?

Po nakłuciu odpowiednich punktów na twarzy i ciele dzięki rozszerzeniu naczyń krwionośnych poprawia się ukrwienie skóry. Dzięki poprawie krążenia do skóry twarzy dopływa świeża krew co z kolei odżywia komórki skóry oraz poprawia stan jej nawilżenia. Twoja skóra staje się cieplejsza, bardziej promienna, napięta i ma zdecydowanie zdrowszy wygląd. Można zastosować akupunkturę jako profilaktykę przed przedwczesnym powstaniem zmarszczek i utratą jędrności skóry. Podczas zabiegu pacjent czuje się relaksowany, odprężony. Zabieg w wykonaniu doświadczonych lekarzy- akupunkturzystów nie powinien być bolesny. Można poczuć jedynie lekkie kłucie w momencie wbijania igły.

Kiedy są widoczne pierwsze efektu zabiegów?

Efekty akupunktury można zauważyć już w trakcie pierwszej kuracji, ale najlepszy efekt osiąga się w czasie około 30 dni po zakończeniu kuracji. Im wcześniej zaczniemy dbać o naszą kondycję i stan skóry tym dłużej utrzymamy nasz młody i piękny wygląd.

Trądzik

Jedną z najczęstszych dolegliwości okresu młodzieńczego i nie tylko jest trądzik, którego wszystkie odmiany powstają na podłożu nadprodukcji komórek łojotokowych.

I tutaj znów należy zastanowić się nad akupunkturą, która wyzwala naturalne procesy naprawcze organizmu. Reguluje również działanie wszystkich jego systemów. Metoda ta jest zdolna tak wpłynąć na układy odpowiedzialne za powstawanie trądziku, by ich praca nie przyczyniała się do procesów chorobotwórczych. W większości przypadków trądzik jest chorobą uleczalną. Niekiedy późna interwencja w chorobach skóry, między innymi w trądziku, jest powodem powstania nieestetycznych blizn szpecących twarz nieraz do późnej starości. Szczególnie niebezpieczne są zmiany ropne, i choć nie zdarza się to często, mogą one powodować amyloidozę, w której następstwie dochodzi do niewydolności nerek.

Łuszczyca

Z prawdziwym problemem „natury zewnętrznej” muszą zmagać się ci, których przodkowie (za pomocą genów) obdarzyli ich podatnością na łuszczycę. Choroba ta ma postać przewlekłą, może pojawić się nagle bez względu na wiek i o ile łut szczęścia pozwoli, zniknąć bez powodu. W przypadku występowania łuszczycy lekarze najczęściej zalecają leczenie farmakologiczne, które niestety nie jest w stanie zdziałać nic więcej poza tymczasowym redukowaniem objawów.

Leczenie akupunkturą podobnie jak farmaceutyki działa w tym wypadku objawowo, aczkolwiek z pewnością jest mniej inwazyjne i potrafi złagodzić przebieg choroby Sesje akupunktury zazwyczaj uzupełnia się terapią ziołową, a niekiedy wskazana jest modyfikacja trybu życia.

Zabiegi odmładzające

Jak się okazuje akupunktura ma swoje sposoby na „zatrzymanie młodości”. Coraz więcej kobiet, zamiast uciekać się do drastycznych metod skalpela decyduje się powierzyć wygląd twarzy doświadczonemu w tej dziedzinie akupunkturzyście.

Zabiegi odmładzania stały się popularne w Stanach Zjednoczonych, gdy tamtejsza prasa odkryła na swoich łamach sekret młodości japońskich kobiet.  Zdaje się, że poza akupunkturą, nie ma podobnie uniwersalnego, holistycznego, alternatywnego podejścia do walki z problemami skóry, które nie tylko pozwalają leczyć różnego rodzaju dolegliwości, ale też, jak w przypadku odmładzania skóry, pomagają na dłużej zachować jej piękno i młodość.

Oprócz właściwości leczniczych wpływających na nasze ciało, akupunktura pomaga radzić sobie z duchowymi problemami redukując stres i poprawiając ogólny stan samopoczucia.

 

Źródło:

Zbigniew Garnuszewski: Akupunktura we współczesnej medycynie. AMBER, 1997, Warszawa.

Zbigniew Garnuszewski: Renesans akupunktury. Wyd. Sport i Turystyka, 1988, Warszawa.

E.L. Maczeret, I.Z. Samosiuk: Akupunktura i inne metody refleksoterapii. PZWL, 1992, Warszawa.

http://www.youtube.com/watch?v=Q5U6y7QD-ho&feature=related  http://www.chinapost.com.tw/art/lifestyle/2010/07/05/263274/Acupuncture-is.htm

http://www.nytimes.com/2007/12/13/fashion/13SKIN.html

 

  Oprac. Magdalena Jóźwicka

KOMENTARZE
Newsletter