Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Aktywator młodości, czyli peptydy biomimetyczne w walce ze zmarszczkami
Ideą chemicznego rozkurczania mięśni jest przywrócenie ich ruchomości. Zabieg ten pozwala skórze odbudować się w rozluźnionej pozycji. Dodatkowo pobudzona do produkcji kolagenu skóra może wypełnić zmarszczkę. Zabiegi te są alternatywą dla wstrzykiwania jadu kiełbasianego w postaci kremów delikatnie rozkurczających mięśnie przy powierzchni skóry. Szczegóły poniżej.

 

 

Peptydy biomimetyczne

Żeby procesy zachodzące w organizmach żywych mogły prawidłowo przebiegać konieczna jest obecność swoistych substancji modulujących. Są to naturalnie występujące peptydy i czynniki wzrostu. W miarę upływu lat ilość naturalnych peptydów w naszym organizmie maleje, ale także uszkodzona jest ich prawidłowa synteza. Kontrolowane przez peptydy procesy naprawcze i metaboliczne słabną czy też ulegają zaburzeniom. Organizm starzeje się.

Peptydy biomimetyczne to syntetyczne związki chemiczne działające na zasadzie wiernego naśladowania naturalnych, obecnych w organizmie substancji sterujących procesami metabolicznymi oddziałującymi bezpośrednio na komórki docelowe. Szacuje się, że do celów medycyny estetycznej gotowych jest ponad 300 peptydów biomimetycznych. Kolejne czekają na dalsze badania i procesy rejestracji. Do głównych właściwości tych związków zalicza się: przeciwstarzeniowe, przeciwbarwieniowe, powstrzymujące wypadanie włosów, antycellulitowe, rozkładające tkankę tłuszczową.

 

Substancje chemiczne stosowane do powierzchniowego rozkurczania mięśni

Powierzchniowo rozkurczony mięsień nie traci ruchliwości. Zaaplikowany na skórę krem z dodatkiem substancji rozkurczających mięśnie daje efekt krótkotrwały i łatwo nim zarządzać poprzez nakładanie mniejszej lub większej ilości kremu. Obserwowane delikatne uczucie odrętwienia czy mrowienia na skórze to jedyna wada kremu.

Acetyl hexapeptide-3 lub acetyl hexapeptide-8 (w zależności od źródła) to syntetyczny przeciwzmarszczkowy składnik wielu kosmetyków. To peptyd odpowiedzialny za rozluźnianie napięcia mięśniowego będący fragmentem SNAP-25, substratu toksyny botulinowej (Botox). Stanowi łańcuch 6 aminokwasów o sekwencji Ac-Glu-Glu-Met-Gln-Arg-Arg-NH2.

Sprzedawany pod nazwą handlową Argireline przez barcelońskie laboratorium badawcze Lipotec. Posiada właściwości dermo odprężające. Zapobiega tworzeniu się zmarszczek mimicznych, wyrównuje strukturę skóry. Pobudza komórki skóry do produkcji kolagenu. Argirelina hamuje też poziom i działanie katecholamin, które są wytwarzane przez organizm głównie wskutek stresu. Jest związkiem hipoalergicznym. Nie uczula i nie podrażnia. Jest skuteczny w niedługim okresie systematycznego stosowania. Działanie jest krótkotrwałe i bezpieczne. W odpowiednim stężeniu ten neuroprzekaźnik powoduje lekki paraliż mięśni, odrętwienie, które miejscowo na chwilę wyprasuje zmarszczki mimiczne, w szczególności w okolicach oczu. Polecany jest jako kuracja anty-aging dla osób, które nie mogą sięgnąć po jad kiełbasiany. Można go znaleźć zarówno w kosmetykach z Azji, jak i z Europy, przeznaczony jest do stosowania głównie w okolicach oczu i czoła. Substancji tej nie mogą stosować osoby, które mają np. opadającą powiekę lub innego rodzaju dysfunkcje twarzy. Wywołany lekki paraliż mięśni mógłby pogłębić obecny już wcześniej defekt.

W celu osiągnięcia działania zaleca się minimum 10%-ową jego zawartość w kosmetykach. Badania dowodzą, że 30%-owa redukcja wielkości zmarszczek jest możliwa po ok. 4 tygodniach stosowania kosmetyku zawierającego ten składnik. Jednym z preparatów dostępnych na rynku z peptydem biomimetycznym jest serum z Argireliną. Dodatkowo obecny w serum Matrixyl 3000 pobudza fibroblasty do aktywnej produkcji kolagenu i elastyny, dzięki niemu skóra staje elastyczna i bardziej napięta, a enzym proteolityczny o działaniu eksfoliacyjnym Bacillus Ferment zwiększa przenikanie substancji aktywnych.

Źródła

1. Ava laboratorium – aktywator młodości, dostępne online: 20.01.2018 http://www.kosmetykibeztajemnic.pl/2015/01/ava-laboratorium-aktywator-modosci.html

2. Botoks na skórę – SYN-AKE i mu podobne, dostępne online: 20.01.2018 http://azjatyckicukier.blogspot.com/2013/10/60-botoks-na-skore-syn-ake-i-mu-podobne.html

3. Argireline serum, dostępne online: 20.01.2018 https://dermomedica.pl/p/argireline-serum?gclid=CjwKCAiA7ovTBRAQEiwAo8dPcZciacmVE_F9ijFhQdgqrxPyGfpaxQFs7_8palkiZVnkO8ysKKp3wBoCzQ8QAvD_BwE

4. Czy acetyl hexapeptide-3 zrobi jeszcze karierę? dostępne online: 20.01.2018

http://manufakturkaurody.blogspot.com/2014/01/czy-acetyl-hexapeptide-3-zrobi-jeszcze.html

5. Peptydy biomimetyczne i czynniki wzrostu w kosmetologii i medycynie-estetycznej, dostępne online: 20.01.2018, http://www.pkik24.pl/kosmetologia-i-kosmetyka/peptydy-biomimetyczne-i-czynniki-wzrostu-w-kosmetologii-i-medycynie-estetycznej

 

 

 

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
Newsletter