Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Peptydy biomimetyczne w kosmetyce jako skuteczny sposób walki z upływającym czasem – przegląd i najnowsze doniesienia naukowe
Peptydy biomimetyczne w kosmetyce jako skuteczny sposób walki z upływającym czasem – przegl

Peptydy biomimetyczne są znane jako nowej generacji składniki aktywne w pielęgnacji cery starzejącej się. Wpływają one na przyspieszenie procesów naprawczych i regeneracyjnych skóry. Poza tym aktywują komórki skóry do produkcji białek podporowych. Właściwości te zawdzięczają obecności reszt aminokwasów, połączonych wiązaniem peptydowym. Sekwencje sygnałowe aminokwasów, które znajdują się na końcu łańcucha peptydowego, generują powinowactwo do receptora błony komórki docelowej skóry. Peptydy znajdują się naturalnie w skórze, jednak z wiekiem ich ilość maleje lub zaburzony jest proces ich syntezy. Efektem tego są widoczne na skórze oznaki starzenia się organizmu. Przez to coraz gorsze efekty dają procesy naprawcze i metaboliczne w dojrzałej skórze. 

Peptydy naśladują naturalne związki kierujące procesami metabolicznymi, ponieważ dostarczone do skóry, są dla nich naturalnym sygnałem do syntezy nowych cząsteczek kolagenu. Główną rolę odgrywa tu ich sekwencja, której zmiana może powodować obniżenie ich aktywności biologicznej. Działanie peptydów polega na naśladowaniu naturalnych substancji, które sterują procesami metabolicznymi w komórkach skóry. Oprócz działania przeciwstarzeniowego peptydy wykazują działanie rozjaśniające przebarwienia, antycellulitowe, wyszczuplające. O peptydach biomimetycznych mówi się też, że bardzo dobrze wpasowują się w aktualny trend minimalizmu w pielęgnacji cery.  Opiera się on na zredukowaniu ilości kosmetyków pielęgnacyjnych do niewielkiej ilości produktów, które są wielofunkcyjne i mają bogaty skład. Tak przejawia się też troska o środowisko naturalne. Upraszcza to proces wieloetapowej pielęgnacji skóry twarzy na poczet stosowania preparatów z większą ilością składników aktywnych, które działają efektywniej.    

 

Peptydy o działaniu rozkurczającym

Wiemy od dawna, że główną przyczyną powstawania zmarszczek jest skurcz mięśni twarzy, który spowodowany jest głównie mimiką twarzy. W momencie, gdy neuroprzekaźnik uwalniany jest z neuronu ruchowego do mięśnia, dochodzi do jego skurczu. Jest to możliwe dzięki wejściu jonów wapnia do neuronu. Wówczas neuroprzekaźniki, takie jak acetylocholina, łączą się z innymi elementami neuronu, powodując skurcz mięśnia. Po zakończeniu takiego skurczu mięśnie wracają do spoczynku, a zmarszczki mimiczne rozluźniają się. Z czasem jednak jakość mięśni pogarsza się, a ich zdolność do sprawnej relaksacji po skurczu obniża się. Zminimalizowanie pojawianie się zmarszczek mimicznych może spowodować połączenie osłabienia skurczu mięśni oraz szybszego czasu  ich rozluźnienia i odprężenia. Peptydy o działaniu rozkurczającym blokują przepływ impulsów, które wywołują skurcz mięśni. 

Acetyl Hexapeptide-8 – głównym jego zadaniem jest łagodzenie skurczu mięśnia i przyspieszenie jego relaksacji tuż po. Badania in vivo przeprowadzone na tym peptydzie wykazały, że skóra po jego regularnej aplikacji jest uboższa o zmarszczki mimiczne, a rozluźnienie po ekspresji mięśni następowało dużo szybciej, dzięki czemu opóźnione zostaje powstawanie kolejnych zmarszczek mimicznych. Ponadto wykazał widoczne działanie liftingujące, ujędrniające i nadające blask skórze. Dowiedziono też, że przyspiesza on proces powstawania kolagenu wytwarzanego przez komórki, które jeszcze się nie zestarzały i są do tego zdolne. Przeciwdziała też dysfunkcjom warstwy rogowej naskórka, które mogą prowadzić do szybszego starzenia się skóry. Przywraca odpowiednią jędrność skóry starzejącej się. Pomaga więc w regeneracji skóry po skurczu mięśni twarzy. Występuje w kompleksie Argireline Amplified, który powstał w następstwie kompleksu Argireline. Wykazuje silniejsze i lepsze działanie przy mniejszym dozowaniu.

Inne peptydy o działaniu rozkurczającym to: Acetyl Hexapeptide-3, Acetylo-oktapeptyd-1, Pentapeptyd-3 (Leuphasyl), Dipeptide Diaminobutyroyl Benzylamide Diacetate (SYN-AKE®).

 

Peptydy transportujące

Tworzą one kompleksy z jonami miedzi, które wspomagają syntezę kolagenu oraz neutralizują wolne rodniki. Jony miedzi, transportowane do wewnętrznych warstw skóry, przyspieszają procesy enzymatyczne i twórcze. Dzięki zawartości tego pierwiastka peptydy te wspomagają gojenie mikrourazów, procesy naprawcze oraz leczenie stanów zapalnych. Przyspieszają proces powstawania kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego.

Copper Tripeptide-1 – wpływa na proliferację komórkową, wspomaga procesy regeneracyjne i naprawcze skóry. Przyspiesza gojenie ran i wykazuje działanie przeciwzapalne. Regeneruje tkanki i wspomaga odnowę komórek macierzystych skóry.

Copper Lysinate/Prolinate – jest to kompleks na bazie jonów miedzi oraz aminokwasów – proliny i lizyny. Aktywuje enzymy odpowiedzialne za proces powstawania kolagenu i elastyny. Wspomaga ich otrzymywanie w naturalnym kształcie. Ponadto peptyd ten dostarcza komórkom energię niezbędną do procesów naprawczych i służących do otrzymywania białek podporowych.

Inne peptydy transportujące to: Pentapeptide-18, Tripeptide-3.

 

Peptydy sygnałowe

Wspomagają syntetyzowanie włókien kolagenowych oraz przyspieszają wzrost fibroblastów. Dzięki stymulacji kolagenu w skórze zmarszczki zostają wygładzone, a skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna.

Hexapeptide-10 – otrzymywany jest syntetycznie w procesie fermentacji drożdży. Działa ujędrniająco, stymuluje powstawanie czynników wzrostu, białek transbłonowych. Poprawia owal twarzy i skutecznie pielęgnuje zwiotczałą skórę twarzy.

Inne peptydy transportujące to: Palmitoyl Tripeptide-5, Acetyl Tetrapeptide-9, Acetyl Tetrapeptide-11, Hexapeptide-11, Palmitoil Tripeptide 3/5 (Syn®-Coll), Palmitoilo-pentapeptyd-3, Palmitoyl Tripeptide-5, Palmitoyl-tripeptide-1, Tripeptide-10 Citrulline.

Źródła

Fot. https://www.freepik.com/free-photo/pretty-young-woman-with-curly-hair-with-forefinger_7573177.htm#page=1&query=wrinkles&position=12

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter