Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
15 sposobów na szybko przetłuszczające się włosy do wdrożenia od zaraz!

Wiele osób czuje frustracje z powodu konieczności mycia włosów każdego dnia – nieustannie oklapnięte i przetłuszczające się są zmorą nie tylko kobiet, ale także mężczyzn. Lepiące się kosmyki o nieprzyjemnym zapachu, pozbawione objętości i nieświeże już po kilku godzinach od mycia, często nie mają jednak nic wspólnego z brakiem higieny czy zaniedbaniem. Problem może mieć podłoże hormonalne bądź stresowe. Może być też spowodowany chorobą, niewłaściwie dobraną pielęgnacją czy niedokładnym spłukiwaniem. Nadmiernie przetłuszczająca się skóra głowy może prowadzić do nieprzyjemnego swędzenia oraz stanowić dobre środowisko rozwoju drobnoustrojów przyczyniających się do łupieżu. Na szczęście istnieje wiele sposobów na przetłuszczające się włosy.

zieloPrzyczyny szybkiego przetłuszczania się włosów

Przyczyn szybkiego przetłuszczania się włosów może być wiele – niewłaściwy dobór kosmetyków czy błędy w pielęgnacji. Nadmierne przetłuszczanie się włosów może także stanowić przypadłość, której podstawy leżą w nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych, na których funkcjonowanie mają wpływ układ hormonalny i predyspozycje genetyczne. Może być również związane z chorobami skóry, np. łojotokowym zapaleniem skóry. Szczególnie często obserwuje się problem z szybko przetłuszczającymi się włosami wśród młodzieży w okresie dojrzewania, gdy dochodzi do wahania stężenia hormonów. Inną przyczyną może być zbyt wysoki poziom testosteronu lub aldosteronu oraz problemy z tarczycą. Nieprzyjemne objawy mogą potęgować także takie czynniki, jak: częsta ekspozycja na wysoką temperaturę, przewlekły stres, nieodpowiednia dieta.

15 sposobów na szybko przetłuszczające się włosy:

1. Rzadsze mycie włosów

Duża częstotliwość mycia włosów nie zawsze jest wskazana – nadmierne używanie detergentów i środków myjących może pozbawiać skórę głowy naturalnej ochrony i spowodować jej wysuszenie. Na skutek braku nawilżenia skóra będzie produkować jeszcze więcej łoju, aby móc szybko ją zabezpieczyć. Należy zachować zatem równowagę w myciu włosów, aby produkcja sebum przez skórę głowy zachodziła naturalnie, a nie nadprogramowo. W niektórych przypadkach rzadsze mycie włosów może przynieść zadowalające rezultaty.

2. Dobra technika mycia włosów

W dobrym oczyszczeniu skóry głowy i włosów kluczowe znaczenie ma technika ich mycia. Mocne i długie szorowanie skalpu może prowadzić do podrażnienia skóry głowy, na skutek czego będzie wytwarzać ona jeszcze więcej sebum. Zamiast tego warto zadbać o delikatne oczyszczenie – zaleca się, aby szampon przed rozprowadzeniem na głowie rozrobić z wodą, zmniejszając tym samym jego koncentrację. Wówczas będzie się lepiej pienił i łatwiej będzie go spłukać. Szampon powinno rozprowadzać się wyłącznie na skórę głowy, a spływająca piana umyje kosmyki na długości. Delikatne ruchy myjące z pewnością pozwolą osiągnąć lepsze efekty niż agresywne tarcie. Warto też poświęcić dodatkową minutę, aby upewnić się, że szampon, odżywka czy maska (przeznaczone do spłukiwania) zostały w pełni spłukane, ponieważ ich pozostawianie może powodować swędzenie i szybkie przetłuszczanie, a w konsekwencji – nieładny i nieświeży wygląd włosów.

3. Dobór odpowiednich kosmetyków

Na stan skóry głowy i kondycję włosów wpływ ma przede wszystkim stosowana pielęgnacja. W zależności od problemy należy dobrać kosmetyki zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Włosy, które szybko się przetłuszczają, nie powinny być obciążane przez silikony, a skóra głowy nie może być dodatkowo wysuszana przez zawarty w kosmetykach alkohol. W tym przypadku dobrze sprawdzą się produkty nawilżające przystosowane do pielęgnacji włosów z tendencją do przetłuszczania, zwłaszcza te zawierające naturalne składniki, takie jak ekstrakty roślinne (z aloesu, mięty, białej i zielonej herbaty). Raz na tydzień lub dwa warto jednak oczyścić skórę głowy za pomocą silniejszego detergentu, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i brudu.

4. Odpowiednie nakładanie odżywki

Odżywka ma poprawić kondycję włosów, dlatego powinna przenikać w głąb włosa, nie skóry głowy – należy ją nakładać od linii ucha w dół, omijając skórę głowy. Dla lepszych efektów warto wczesać ją w kosmyki za pomocą grzebienia lub szczotki, aby równomiernie ją rozprowadzić. Ważną kwestią jest dobór odpowiedniej ilości odżywki – nałożenie jej zbyt dużo może skutkować obciążeniem włosów i uzyskaniem efektu tłustych i nieładnie błyszczących włosów.

5. Mycie włosów letnią lub chłodną wodą

Do mycia włosów powinno się używać letniej lub chłodnej wody, ponieważ zbyt gorąca może doprowadzić do przesuszenia skóry głowy, a tym samym – nadprodukcji sebum przez gruczoły łojowe.

6. Unikanie produktów z silikonami

Chociaż silikony zapewniają gładkie i błyszczące włosy, mogą je bardzo obciążać, przez co szybko będą wyglądać na brudne, oklapnięte i przetłuszczone. Może to być istotny problem zwłaszcza w przypadku włosów cienkich i bardzo delikatnych. Produkty z silikonami warto jednak stosować na końcówki włosów, aby je zabezpieczyć przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

7. Peelingowanie i nawilżanie skóry głowy

Skóra głowy może produkować więcej sebum, jeśli jest wysuszona – wówczas włosy stają się tłuste i nieświeże. Wykonywanie regularnego peelingu skóry głowy przyspiesza procesy regeneracyjne i wspomaga normalizację wydzielania sebum. Istnieje także wiele domowych sposobów na szybkie nawilżenie skóry głowy, np. z zastosowaniem octu jabłkowego. Dzięki temu odpowiednia pielęgnacja może być jednocześnie skuteczna i tania.

8. Stosowanie kosmetyków z aloesem

Więcej na temat terapii aloesowej na włosy przeczytacie tutaj. Aloes pielęgnuje skórę głowy, przywracając jej odpowiednie pH, łagodząc podrażnienia i swędzenie, nawilżając ją, a tym samym – zapobiegając nadmiernej produkcji sebum i powstawaniu łupieżu.

9. Stosowanie olejków do włosów

Dodanie kilku kropel olejków do włosów, takich jak olejek z drzewa herbacianego czy olejek cedrowy, do szamponu zapewnia działanie antybakteryjne i przeciwłupieżowe, a do tego istotnie wpływa na problem z przetłuszczającymi się włosami.

10. Stosowanie produktów z dodatkiem ekstraktu z zielonej herbaty

Wykazano, że ekstrakt z zielonej herbaty zmniejsza produkcję sebum i odżywia skórę przy stosowaniu miejscowym. Szampon z dodatkiem tego składnika może szybko pomóc w eliminacji problemu z przetłuszczającymi się włosami.

11. Regularne czyszczenie szczotki

Stosowanie brudnej szczotki na umyte włosy szybko może pozbawić je świeżości. Na szczotce każdego dnia gromadzi się mnóstwo zanieczyszczeń, brudu, bakterii i pozostałości po kosmetykach. Stosowanie brudnych akcesoriów do włosów powoduje, że kosmyki szybko tracą swój blask, stają się przetłuszczone i oklapnięte. Regularne mycie szczotki za pomocą delikatnych szamponów zapewni jej nieustanną czystość, dzięki czemu zanieczyszczenia nie będą osadzać się na włosach. Duże znaczenie ma także rodzaj szczotki lub grzebienia – warto wybierać te wykonane z naturalnych materiałów bez ostrych końcówek, które mogłoby podrażnić skórę głowy.

12. Niedotykanie włosów

Ciągła zabawa włosami i poprawianie fryzury powodują nadmierne przetłuszczanie i osadzanie się zanieczyszczeń – na dłoniach i pod paznokciami gromadzi się dużo brudu i bakterii, które później ulegają przeniesieniu na włosy. Z kolei częste dotykanie skóry głowy może dodatkowo stymulować gruczoły łojowe do nadmiernej produkcji sebum.

13. Ochrona głowy i włosów

Podczas poszczególnych pór roku, szczególnie w przypadku zimy i lata, różne czynniki środowiska zewnętrznego negatywnie oddziałują na skórę głowy. Niskie lub bardzo wysokie temperatury, a także suche powietrze i promieniowanie słonecznie istotnie pogarszają jej stan, przez co gruczoły łojowe mogą produkować więcej sebum. Noszenie odpowiedniego nakrycia głowy – kapeluszy czy czapek – pozwoli na skuteczną ochronę skóry głowy i włosów przed niekorzystnym działaniem czynników środowiskowych. Należy jednak pamiętać o ich regularnym praniu.

14. Ograniczenie ekspozycji na wysoką temperaturę

Stosowanie akcesoriów do włosów, np. lokówki czy prostownicy, zapewnia piękną fryzurę, jednak ich regularne używanie może doprowadzić do systematycznego przegrzewania i uszkodzenia skóry głowy oraz produkcji większej ilości sebum.

15. Przestrzeganie zrównoważonej i zdrowej diety

Stan skóry (także skóry głowy) oraz kondycja włosów zależą w głównej mierze od stosowanej diety. Jeśli sposób odżywiania będzie prowadził do niedoboru witamin i minerałów, szybko można zaobserwować niekorzystne zmiany w swoim wyglądzie. Cera z niedoskonałościami, łamiące się paznokcie i suche, matowe włosy, skłonne do szybkiego przetłuszczania – to tylko niektóre z nich. Przestrzeganie zdrowej diety, uzupełnienie braków witamin i składników mineralnych oraz unikanie szkodliwych substancji, takich jak tytoń i alkohol, szybko przyniosą pozytywne efekty.

Na stan skóry głowy i kondycję włosów wpływa wiele czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Przestrzeganie zasad higieny, dobór odpowiednich kosmetyków i unikanie błędów pielęgnacyjnych mogą przynieść natychmiastowe efekty. Jeśli jednak problem leży w gospodarce hormonalnej, stanach chorobowych czy niewłaściwej diecie, należy zwrócić się do specjalisty i wykonać wszelkie niezbędne badania, które pozwolą na odkrycie źródła problemu. Wówczas wdrożenie odpowiednich działań, zaleconych przez lekarza czy dietetyka, wraz z zastosowaniem powyższych zasad, z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty.

Źródło:

Źródła

Fot. https://unsplash.com/photos/4nulm-JUYFo

KOMENTARZE
Newsletter