zieloPrzyczyny szybkiego przetłuszczania się włosów
Przyczyn szybkiego przetłuszczania się włosów może być wiele – niewłaściwy dobór kosmetyków czy błędy w pielęgnacji. Nadmierne przetłuszczanie się włosów może także stanowić przypadłość, której podstawy leżą w nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych, na których funkcjonowanie mają wpływ układ hormonalny i predyspozycje genetyczne. Może być również związane z chorobami skóry, np. łojotokowym zapaleniem skóry. Szczególnie często obserwuje się problem z szybko przetłuszczającymi się włosami wśród młodzieży w okresie dojrzewania, gdy dochodzi do wahania stężenia hormonów. Inną przyczyną może być zbyt wysoki poziom testosteronu lub aldosteronu oraz problemy z tarczycą. Nieprzyjemne objawy mogą potęgować także takie czynniki, jak: częsta ekspozycja na wysoką temperaturę, przewlekły stres, nieodpowiednia dieta.
15 sposobów na szybko przetłuszczające się włosy:
1. Rzadsze mycie włosów
Duża częstotliwość mycia włosów nie zawsze jest wskazana – nadmierne używanie detergentów i środków myjących może pozbawiać skórę głowy naturalnej ochrony i spowodować jej wysuszenie. Na skutek braku nawilżenia skóra będzie produkować jeszcze więcej łoju, aby móc szybko ją zabezpieczyć. Należy zachować zatem równowagę w myciu włosów, aby produkcja sebum przez skórę głowy zachodziła naturalnie, a nie nadprogramowo. W niektórych przypadkach rzadsze mycie włosów może przynieść zadowalające rezultaty.
2. Dobra technika mycia włosów
W dobrym oczyszczeniu skóry głowy i włosów kluczowe znaczenie ma technika ich mycia. Mocne i długie szorowanie skalpu może prowadzić do podrażnienia skóry głowy, na skutek czego będzie wytwarzać ona jeszcze więcej sebum. Zamiast tego warto zadbać o delikatne oczyszczenie – zaleca się, aby szampon przed rozprowadzeniem na głowie rozrobić z wodą, zmniejszając tym samym jego koncentrację. Wówczas będzie się lepiej pienił i łatwiej będzie go spłukać. Szampon powinno rozprowadzać się wyłącznie na skórę głowy, a spływająca piana umyje kosmyki na długości. Delikatne ruchy myjące z pewnością pozwolą osiągnąć lepsze efekty niż agresywne tarcie. Warto też poświęcić dodatkową minutę, aby upewnić się, że szampon, odżywka czy maska (przeznaczone do spłukiwania) zostały w pełni spłukane, ponieważ ich pozostawianie może powodować swędzenie i szybkie przetłuszczanie, a w konsekwencji – nieładny i nieświeży wygląd włosów.
3. Dobór odpowiednich kosmetyków
Na stan skóry głowy i kondycję włosów wpływ ma przede wszystkim stosowana pielęgnacja. W zależności od problemy należy dobrać kosmetyki zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Włosy, które szybko się przetłuszczają, nie powinny być obciążane przez silikony, a skóra głowy nie może być dodatkowo wysuszana przez zawarty w kosmetykach alkohol. W tym przypadku dobrze sprawdzą się produkty nawilżające przystosowane do pielęgnacji włosów z tendencją do przetłuszczania, zwłaszcza te zawierające naturalne składniki, takie jak ekstrakty roślinne (z aloesu, mięty, białej i zielonej herbaty). Raz na tydzień lub dwa warto jednak oczyścić skórę głowy za pomocą silniejszego detergentu, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i brudu.
4. Odpowiednie nakładanie odżywki
Odżywka ma poprawić kondycję włosów, dlatego powinna przenikać w głąb włosa, nie skóry głowy – należy ją nakładać od linii ucha w dół, omijając skórę głowy. Dla lepszych efektów warto wczesać ją w kosmyki za pomocą grzebienia lub szczotki, aby równomiernie ją rozprowadzić. Ważną kwestią jest dobór odpowiedniej ilości odżywki – nałożenie jej zbyt dużo może skutkować obciążeniem włosów i uzyskaniem efektu tłustych i nieładnie błyszczących włosów.
5. Mycie włosów letnią lub chłodną wodą
Do mycia włosów powinno się używać letniej lub chłodnej wody, ponieważ zbyt gorąca może doprowadzić do przesuszenia skóry głowy, a tym samym – nadprodukcji sebum przez gruczoły łojowe.
6. Unikanie produktów z silikonami
Chociaż silikony zapewniają gładkie i błyszczące włosy, mogą je bardzo obciążać, przez co szybko będą wyglądać na brudne, oklapnięte i przetłuszczone. Może to być istotny problem zwłaszcza w przypadku włosów cienkich i bardzo delikatnych. Produkty z silikonami warto jednak stosować na końcówki włosów, aby je zabezpieczyć przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
7. Peelingowanie i nawilżanie skóry głowy
Skóra głowy może produkować więcej sebum, jeśli jest wysuszona – wówczas włosy stają się tłuste i nieświeże. Wykonywanie regularnego peelingu skóry głowy przyspiesza procesy regeneracyjne i wspomaga normalizację wydzielania sebum. Istnieje także wiele domowych sposobów na szybkie nawilżenie skóry głowy, np. z zastosowaniem octu jabłkowego. Dzięki temu odpowiednia pielęgnacja może być jednocześnie skuteczna i tania.
8. Stosowanie kosmetyków z aloesem
Więcej na temat terapii aloesowej na włosy przeczytacie tutaj. Aloes pielęgnuje skórę głowy, przywracając jej odpowiednie pH, łagodząc podrażnienia i swędzenie, nawilżając ją, a tym samym – zapobiegając nadmiernej produkcji sebum i powstawaniu łupieżu.
9. Stosowanie olejków do włosów
Dodanie kilku kropel olejków do włosów, takich jak olejek z drzewa herbacianego czy olejek cedrowy, do szamponu zapewnia działanie antybakteryjne i przeciwłupieżowe, a do tego istotnie wpływa na problem z przetłuszczającymi się włosami.
10. Stosowanie produktów z dodatkiem ekstraktu z zielonej herbaty
Wykazano, że ekstrakt z zielonej herbaty zmniejsza produkcję sebum i odżywia skórę przy stosowaniu miejscowym. Szampon z dodatkiem tego składnika może szybko pomóc w eliminacji problemu z przetłuszczającymi się włosami.
11. Regularne czyszczenie szczotki
Stosowanie brudnej szczotki na umyte włosy szybko może pozbawić je świeżości. Na szczotce każdego dnia gromadzi się mnóstwo zanieczyszczeń, brudu, bakterii i pozostałości po kosmetykach. Stosowanie brudnych akcesoriów do włosów powoduje, że kosmyki szybko tracą swój blask, stają się przetłuszczone i oklapnięte. Regularne mycie szczotki za pomocą delikatnych szamponów zapewni jej nieustanną czystość, dzięki czemu zanieczyszczenia nie będą osadzać się na włosach. Duże znaczenie ma także rodzaj szczotki lub grzebienia – warto wybierać te wykonane z naturalnych materiałów bez ostrych końcówek, które mogłoby podrażnić skórę głowy.
12. Niedotykanie włosów
Ciągła zabawa włosami i poprawianie fryzury powodują nadmierne przetłuszczanie i osadzanie się zanieczyszczeń – na dłoniach i pod paznokciami gromadzi się dużo brudu i bakterii, które później ulegają przeniesieniu na włosy. Z kolei częste dotykanie skóry głowy może dodatkowo stymulować gruczoły łojowe do nadmiernej produkcji sebum.
13. Ochrona głowy i włosów
Podczas poszczególnych pór roku, szczególnie w przypadku zimy i lata, różne czynniki środowiska zewnętrznego negatywnie oddziałują na skórę głowy. Niskie lub bardzo wysokie temperatury, a także suche powietrze i promieniowanie słonecznie istotnie pogarszają jej stan, przez co gruczoły łojowe mogą produkować więcej sebum. Noszenie odpowiedniego nakrycia głowy – kapeluszy czy czapek – pozwoli na skuteczną ochronę skóry głowy i włosów przed niekorzystnym działaniem czynników środowiskowych. Należy jednak pamiętać o ich regularnym praniu.
14. Ograniczenie ekspozycji na wysoką temperaturę
Stosowanie akcesoriów do włosów, np. lokówki czy prostownicy, zapewnia piękną fryzurę, jednak ich regularne używanie może doprowadzić do systematycznego przegrzewania i uszkodzenia skóry głowy oraz produkcji większej ilości sebum.
15. Przestrzeganie zrównoważonej i zdrowej diety
Stan skóry (także skóry głowy) oraz kondycja włosów zależą w głównej mierze od stosowanej diety. Jeśli sposób odżywiania będzie prowadził do niedoboru witamin i minerałów, szybko można zaobserwować niekorzystne zmiany w swoim wyglądzie. Cera z niedoskonałościami, łamiące się paznokcie i suche, matowe włosy, skłonne do szybkiego przetłuszczania – to tylko niektóre z nich. Przestrzeganie zdrowej diety, uzupełnienie braków witamin i składników mineralnych oraz unikanie szkodliwych substancji, takich jak tytoń i alkohol, szybko przyniosą pozytywne efekty.
Na stan skóry głowy i kondycję włosów wpływa wiele czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Przestrzeganie zasad higieny, dobór odpowiednich kosmetyków i unikanie błędów pielęgnacyjnych mogą przynieść natychmiastowe efekty. Jeśli jednak problem leży w gospodarce hormonalnej, stanach chorobowych czy niewłaściwej diecie, należy zwrócić się do specjalisty i wykonać wszelkie niezbędne badania, które pozwolą na odkrycie źródła problemu. Wówczas wdrożenie odpowiednich działań, zaleconych przez lekarza czy dietetyka, wraz z zastosowaniem powyższych zasad, z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty.
Źródło:
KOMENTARZE