Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
ZAPROSZENIE na konferencję: "Prawo cywilne w medycynie"
O relacjach pomiędzy medycyną i prawem wiemy jedno; w czasach dzisiejszych są one nieuniknione.

Śledząc zarówno komunikaty medialne, jak i treść informacji docierających do nas z laboratoriów widać, iż postęp biomedycny od dłuższego już czasu przebiega w sposób niezwykle dynamiczny. Nowe technologie, innowacyjne formy diagnozy, coraz bardziej pomysłowe formy terapii… elementy te stanowią część rzeczywistości, która nas otacza. Przywołane rozwiązania z całą pewnością cieszą. Choroby są coraz szybciej diagnozowane, co umożliwia skuteczniejsze podjęcie określonych działań terapeutycznych. Jak się jednak okazuje społeczne badania pacjentów wskazują, iż posiadają oni coraz dokładniejszą wiedzę dotyczącą przysługujących im w trakcie terapii praw. Spotkanie w gabinecie lekarskim poza aspektami medycznymi, w sposób nieunikniony kieruje nas tym samym w stronę uprawnień oraz zobowiązań, jakie posiadają pacjenci oraz specjaliści medyczni. Ponadto nowe rozwiązania biotechnologiczne powodują, iż następuje w istocie konieczna redefinicja w treści części ustaw. Doskonałym przykładem jest m. in, rozwój technik wspomaganego rozrodu, które zmuszają do analizy ustawodawstwa dotyczącego relacji rodzinnych. Z kolei postęp genetyki spowodował, iż pytanie dotyczące prawa do informacji w istocie się „skomplikowało”. Czy pacjent ma bowiem prawo uzyskać niepewne informacje dotyczące swojej przyszłości zdrowotnej? Czy może uznać, że nie chce posiadać owej wiedzy? Co jednak, jeśli jego potomkowie zapragną uzyskać dane dotyczące „wyposarzenia genetycznego’?

Podobne zagadnienia, wątpliwości oraz pytania pojawiać się będą coraz częściej. Prawo „stara się nadążyć” za biologią i medycyną, stara się odnaleźć formalne rozwiązania odnoszące się do propozycji, jakie płyną z klinik oraz laboratoriów. Być może część odpowiedzi ukazana zostanie już całkiem niebawem, a mianowicie na Konferencji
„Prawo cywilne w medycynie”. Poniżej zamieszczamy komunikat Studenckiego Koła Naukowego Prawa Cywilnego i Handlowego działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, które jest głównym organizatorem ww. spotkania..

 

Studenckie Koło Naukowe Prawa Cywilnego i Handlowego działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego ma zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. „Prawo cywilne w medycynie”, która odbędzie się już 12 marca 2015 roku o godzinie 9.00 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego w Sali Rady Wydziału.

Celem konferencji jest pogłębianie wiedzy w dziedzinie prawa cywilnego na tle zagadnień pojawiających się w związku z działaniami medycznymi. Na konferencji zabiorą głos studenci i doktoranci prawa oraz studenci i doktoranci kierunków medycznych.

Organizowanie konferencji interdyscyplinarnej ma za zadanie poznanie różnych punktów widzenia danego problemu i konfrontowanie sposobów jego rozwiązywania. SKNPCiH podjęło się organizacji takiego wydarzenia, aby poprzez bliższe poznanie regulacji prawnych, które mają zastosowanie do stanów faktycznych powstających w związku z medycyną, studenci i doktoranci mogli sobie z nimi lepiej radzić w przyszłości w praktyce. Osoby zainteresowane czynnym udziałem w konferencji prosimy o przesyłanie abstraktów do 18 lutego 2015 na adres prawocywilnewmedycynie@gmail.com .

Warunkiem uczestnictwa biernego w konferencji jest przesłanie mailowego zgłoszenia na adres: prawocywilnewmedycynie@gmail.com  do 10 marca 2015 roku.

Szczegółowe informacje dotyczące konferencji dostępne są na stronie https://sknpcih.wordpress.com/2015/01/23/prawocywilnewmedycynie/.

Źródła

http://wpia.uni.lodz.pl/aktualnosci/konferencje-seminaria-wyklady/item/836-og%C3%B3lnopolska-konferencja-naukowa-prawo-cywilne-w-medycynie

KOMENTARZE
news

<Maj 2020>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter