Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polki wciąż nie chcą badać piersi!
Ponad 40% lekarzy uważa, że tylko co 5 Polka regularnie wykonuje comiesięczne samobadanie piersi – wynika z badania przeprowadzonego wśród polskich ginekologów . Szacuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych na raka piersi może zachorować 1 na 8 kobiet.

 

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet. Według Krajowego Rejestru Nowotworów, co roku wykrywany jest u ok. 18 tys. Polek, co stanowi ponad 1/5 zachorowań na wszystkie nowotwory złośliwe wśród kobiet. Eksperci od lat podkreślają, że jeśli rak piersi zostanie wykryty odpowiednio wcześniej, to szansa na wyleczenie wzrasta nawet do 100%. Niestety Polki wciąż bagatelizują zagrożenie i nie wykonują badań.

Wyniki przeprowadzonego na grupie ponad 3800 lekarzy ginekologów badania dot. świadomości profilaktyki raka piersi wśród pacjentek, pokazują niski poziom zainteresowania Polek tą tematyką. Tylko 4% lekarzy twierdzi, że regularne, comiesięczne samobadanie wykonuje prawie każda z jego pacjentek.

Najczęstszym powodem niskiego zainteresowania kobiet tematem profilaktyki raka piersi, który wskazywali lekarze, jest brak świadomości korzyści płynących z profilaktyki, lęk przed wykryciem raka. Istotne okazały się także kwestie logistyczne, czyli brak wygodnego dostępu do badań rozumiany jako niemożność wykonania badania w przychodni pacjentki.

 

Kto może zachęcić kobiety do samobadania piersi?

Należy pamiętać, że skutecznym, a jednocześnie najprostszym orężem w walce z nowotworem sutka jest samobadanie piersi, wykonywane raz w miesiącu. Kobieta, która zna swoje piersi, rozpozna zmiany w ich budowie. Z kolei szybka reakcja na niepokojące symptomy znacząco zwiększa szanse całkowitego wyleczenia. Dlatego tak ważna jest świadomość potrzeby regularnego, samodzielnego badania piersi. Kto może przyczynić się do wyrobienia przez kobiety tego ważnego nawyku?

- Warto podkreślić, że to właśnie ginekolodzy odgrywają kluczową rolę w budowaniu prozdrowotnych zachowań swoich pacjentek. Dla kobiety często są autorytetami w zakresie zdrowia. Dlatego też powinni wykorzystywać otrzymywane zaufanie do uświadamiania pacjentkom, jak wiele korzyści płynie z regularnych badań profilaktycznych. Pamiętajmy, że samobadanie piersi to „tylko chwila”, ale właściwie, to „aż chwila” w życiu naszych pacjentek, która diametralnie może zmienić ich życie – podsumowuje ginekolog dr n. med. Alina Krychowska-Ćwikła, wykładowca Uniwersytetu Medycznego.

 

Comiesięczne samobadanie piersi

Ryzyka zachorowania na raka piersi nie można całkowicie wyeliminować. Dlatego też niezwykle istotne jest wczesne wykrycie zmian. Obecnie Polki mają możliwość korzystania ze skutecznego rozwiązania do comiesięcznego samobadania piersi we własnym domu. BRASTER® to małe i poręczne urządzenie, którym kobieta może samodzielnie wykonywać regularne badania piersi w intymnych i komfortowych warunkach domowych. Badanie trwa około 15 minut i jest całkowicie bezpieczne, bezbolesne oraz bezinwazyjne.

Twórcom BRASTERA® przyświecał jeden cel: umożliwić kobietom samodzielne wykonanie wiarygodnego badania piersi, które pomoże wykrywać zmiany nowotworowe w okresie między badaniami przesiewowymi (mammografią), USG czy wizytami u lekarza ginekologa.

Skuteczność urządzenia BRASTER® do tej pory została potwierdzona w badaniach obserwacyjnych przeprowadzonych na grupie 1010 kobiet. W ostatnim badaniu ThermaALG w grupie kobiet poniżej 50 r.ż. czułość wyniosła 81,5%, a swoistość 87%.

 

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
Webinar | Podstawy perfumerii
2024-08-29 do 2024-08-29
31
1
2
7
8
9
10
12
13
14
15
17
Care 360° Sustainability Days
2024-09-17 do 2024-09-19
18
21
22
24
26
Obóz Atrakcyjnych Konwentykli (OAK)
2024-09-26 do 2024-09-29
27
28
29
1
2
5
6
Newsletter