Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Preparaty witaminowe nie ochronią przed rakiem i chorobami serca!
W ostatnim czasie opublikowano nowe analizy, według których, pomimo licznych badań, do dziś nie ma żadnego dowodu na to, że stosowanie suplementów zawierających witaminy i minerały może chronić przed zachorowaniem na choroby nowotworowe oraz choroby serca.

Naukowcy z ośrodka Kaiser Permanente Center for Health Research w Portland w stanie Oregon przeprowadzili wnikliwe analizy danych z wieloletnich badań, na zlecenie amerykańskiej instytucji U.S. Preventative Services Task Force (USPSTF). W tym celu badacze uwzględnili wyniki badań biomedycznych, opublikowane w okresie od stycznia 2005 roku do stycznia 2013 roku. Ostatecznie pod lupę trafiło 26 publikacji, które oceniały efekty działania suplementów witaminowych i mineralnych. W każdym z analizowanych eksperymentów udział wzięło co najmniej kilkuset uczestników z różnych grup wiekowych.

Z analiz naukowców z Portland wynika, że nie występuje żadna różnica w śmiertelności spowodowanej nowotworami czy chorobami serca wśród osób przyjmujących preparaty multiwitaminowe i nieprzyjmujących nic bądź placebo. Co prawda dwa spośród analizowanych badań wykazały spadek zachorowalności na nowotwory, jednak dotyczyło to jedynie mężczyzn i w tak niewielkim stopniu, że uczeni uznali wynik za nieistotny statystycznie.

W podsumowaniu naukowcy stwierdzają jednoznacznie, że jak dotąd nie udało się udowodnić efektywnego wpływu profilaktycznego preparatów witaminowych i mineralnych wobec chorób nowotworowych i chorób serca. Co więcej, podkreśla się także możliwość szkodliwego wpływu suplementowania niektórych substancji, na przykład beta‑karotenu u osób z grupy podwyższonego ryzyka zachorowalności na nowotwory płuc.

Innymi słowy nie istnieje żadna przesłanka przemawiająca za ochronnym wpływem suplementów witaminowych na zdrowie pod kątem zachorowań na nowotwory czy choroby serca. Należy przy tym wyraźnie podkreślić, że badania i analizy dotyczyły jedynie osób, u których nie występował żaden poważny niedobór witamin i składników mineralnych.

W oparciu o wyniki analiz, USPSTF wydało zalecenia odnośnie stosowania suplementów witaminowych w ramach profilaktyki raka i chorób serca. Opublikowanie wyników wywołało jednak falę nieprzychylnych opinii. Niektórzy specjaliści przestrzegają między innymi przed zgubnym domniemaniem jakoby nowe badania mogły świadczyć o tym, że zdrowe odżywianie także nie służy profilaktyce, co, jak wiadomo, jest nieprawdą. Co więcej, preparaty witaminowe i mineralne mogą być nieocenionym czynnikiem wspierającym zdrowie osób z niedoborami różnych substancji, na przykład osób w podeszłym wieku cierpiących na niedobór witaminy D.

Tym nie mniej niewątpliwie nie należy ufnie zakładać, że preparaty multiwitaminowe ochronią nas przed chorobami nowotworowymi i chorobami serca.

Źródła

A.M. Seaman, Supplements may not guard against cancer, heart disease, www.reuters.com (11.11.2013)

KOMENTARZE
Newsletter