Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pierwsze ciąże AneVivo w katowickiej klinice Gyncentrum
Pierwsze ciąże AneVivo w katowickiej klinice Gyncentrum
W klinice Gyncentrum są już pierwsze ciąże, będące efektem zastosowania nowej techniki wspomagania rozrodu AneVivo. Katowicka placówka jest pierwszym i jedynym ośrodkiem stosującym tego typu metodę w Polsce. Ośrodek wprowadził ją w lipcu.

 

Pierwsze ciąże AneVivo

Lekarze z katowickiej kliniki Gyncentrum mają powody do radości. Dzięki wprowadzonej w lipcu metodzie AneVivo już pierwsze pary spodziewają się dziecka. Gyncentrum jest pierwszym w Polsce i trzecim w Europie ośrodkiem leczenia niepłodności, który zdecydował się zastosować tę metodę wśród par mających od lat problemy z poczęciem dziecka.

AneVivo to dzieło szwajcarskich naukowców. Metoda została stworzona przez firmę biotechnologiczną Anecova we współpracy z Politechniką Federalną w Lozannie. Rozwiązanie to z powodzeniem stosowane jest już klinikach w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. W maju 2016 r. w hiszpańskim Bilbao na świat przyszło pierwsze na świecie dziecko poczęte dzięki tej metodzie.

Kolejne dzieci są w drodze, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak również w Hiszpanii. W Katowicach pary, które poddały się zabiegom z użyciem tej metody są obecnie w drugim i trzecim miesiącu ciąży. Pierwszych narodzin można spodziewać się w czerwcu i lipcu - zapowiada klinika. - Efekty zastosowania metody są więcej niż zadowalające. Na tym etapie metoda wykazuje skuteczność na poziomie 46%. To jak dotąd najlepszy na świecie wynik, jeśli chodzi o skuteczność tej metody  - mówi dr n. med. Dariusz Mercik z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum.

 

Naturalna metoda

Zapłodnienie odbywa się wyłącznie w specjalnej opracowanej, silikonowej kapsułce, którą na 24 godziny umieszcza się w macicy kobiety. Kapsułka wypełniona jest plemnikami i komórkami jajowymi, które łączą się ze sobą w naturalny sposób.  Dzięki specjalnym mikrootworom przez cały czas do środka kapsułki wnikają płyny organizmu kobiety. Następnie po 24 godzinach pojemniczek wypełniony zarodkami zostaje wyjęty z ciała kobiety, a w następnej kolejności embriony zostają umieszczane bezpośrednio do ciała kobiety.

- To metoda naśladuje naturę. Do zapłodnienia dochodzi tutaj dzięki naturalnym procesom fizjologicznym i z wykorzystaniem naturalnych substancji odżywczych, które wnikają do wnętrza kapsułki, w której łączą się komórki. Co więcej, dzięki temu, że dochodzi do zapłodnienia w ciele kobiety, zarodek lepiej się rozwija w takim środowisku. Metoda ta ma przed sobą sporą przyszłość. Patrząc chociażby na pierwsze efekty, jesteśmy przekonani, że podobnie jak in vitro, znajdzie ona równie powszechne zastosowanie w tych przypadkach, w których tradycyjne leczenie niepłodności oparte m.in. na farmakoterapii czy zabiegach chirurgicznych jest niewystarczające dla par starających się o potomstwo - mówi dr Mercik.

 

Gyncentrum będzie szkolić

Sukces Gyncentrum i pierwsze efekty, które przyszły szybciej niż w Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii zachęciły już twórców AneVivo do rozwoju w Polsce. Katowicka klinika została właśnie wybrana przez Szwajcarów na ośrodek szkoleniowy, w którym już wkrótce szkolić będą się lekarze i biolodzy chcący pracować z AneVivo. - Lekarze i naukowcy z ośrodków, w których wprowadzane będzie AneVivo będą uczyć się na naszych doświadczeniach. To ogromne wyróżnienie chociażby z tego względu, że w Polsce AneVivo jest znacznie krócej niż w Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii. Z drugiej strony decydujące tu były rezultaty - mówi dr Mercik.

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2020>

pnwtśrczptsbnd
29
30
NutraFood Poland
2020-06-30 do 2020-07-02
Oznaczanie probówek PCR
2020-06-30 do 2020-06-30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter