Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
O kłótni i zgodzie Na przełomie czerwca i lipca 2014 większość polskich mediów odmieniała przez wszystkie przypadki słowa „Deklaracja Wiary” oraz „klauzula sumienia”. Równie często pojawiało się wówczas nazwisko prof. Bogdana Chazana- ginekologa – położnika oraz byłego już oraz dyrektora szpitala Św. Rodziny w Warszawie. Jak się okazało, lekarz ten powołując się na klauzulę sumienia, odmówił dokonania aborcji. Niecałe dwa miesiące od tego wydarzenia ukazała się książka pt. „Prawo do życia. Bez kompromisu”. Na kartach wspomnianej książki o Maciej Müller odbywa niezwykłą rozmowę, która godna jest polecenia zarówno wszystkim obrońców, jak i krytykom prof. Chazana.

Prawo do życia... to książka dramatyczna, biograficzna oraz refleksyjna. Prof. Chazan na kolejnych kartach dokładnie odnosi się do takich zjawisk, jak; aborcja, antykoncepcja, czy też klauzula sumienia. Rozczaruje się jednak ten, kto poszukiwać w niej będzie wyłącznie treści wyjaśniających sensacyjne tytuły kolejnych gazet, ukazujących się w wakacje 2014r. Pytania red. Müllera pozwalają bowiem profesorowi pokazać przede wszystkim, jak piękny jest zawód lekarza. Chazan  szczerze opowiada o przyczynach wyboru profesji medyka. Profesor pokazuje ponadto, jak kluczowe znaczenie ma w medycynie indywidualny kontakt z pacjentem.

 

Na kartach Prawa do życia... dostrzec można także, jak ważne są w naszym życiu konkretne decyzje. Chazan wspomina, gdy sam dokonywał aborcji. Opowiada o klimacie panującym wówczas na sali zabiegowej. Wypowiedzi te stanowią w istocie nieznane do tej pory w fachowej literaturze studium psychologiczne kobiety wahającej się miedzy przerwaniem, a kontynuowaniem ciąży. Profesor podkreśla, że zawsze jest to wybór dramatyczny i to wówczas lekarz musi stać przy kobiecie, mając jednak prawo nie podjąć działań, które uznaje za naganne moralnie. Aborcja, antykoncepcja, czy też klauzula sumienia są tymi zjawiskami, które profesor analizuje niezwykle wnikliwie. Często oskarżany w komentarzach o fanatyzm religijny, nie boi się przyznać, iż faktycznie jego postawa, tj. przeciw na dokonanie aborcji, wynika z głębi doświadczanej wiary. Wspomniane zagadnienia ukazane są jednak przede wszystkim z perspektyw zjawiska paradoksu. Po lekturze omawianej książki zapewne niejeden czytelnik zadać sobie może pytanie: Jak to się dzieje, że diagnoza prenatalna skupia się coraz częściej na kontekście aborcyjnym, a nie terapeutycznym? Jak to także możliwe, że środki antykoncepcyjne traktowane są przez rzesze osób, jako środki lecznicze, choć nie są przepisywane w celach terapeutycznych? I wreszcie, jak możliwe jest, by człowiek przeciwstawiając się w sumieniu na wykonanie danego działania, miał nakaz wskazania innej osoby, która wykona krytykowaną czynność?  Kłótnie medialne pokazują, iż Polacy w różny sposób odpowiadają na powyższe pytania. Na kartach Prawa do życia...odpowiada na nie prof. Chazan. Odpowiada wprost, konkretnie,  odpowiada w zgodzie z własnym sumieniem.

 

 

 

Artykuł pochodzi z kwartalnika  Portalu Biotechnologia.pl Nr 01/2015

 

Źródła

Zdjecie książki z archiwum autora

 

Bogdan Chazan, Maciej Müller Prawo do życia. Bez kompromisów.:  Wydawnictwo WAM, Krakó 2014r.

KOMENTARZE
Newsletter