Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowy dokument Anety Kopacz rozpoczyna kampanię edukacyjną
Nowy dokument Anety Kopacz rozpoczyna kampanię edukacyjną
Uznana reżyserka Aneta Kopacz zrealizowała nowy film dokumentalny, który rozpocznie kampanię edukacyjną na temat specjalistycznego żywienia w chorobie, skierowaną do osób zmagających się z nowotworami oraz ich bliskich. - Byłam zaskoczona i poruszona, że tak wiele osób umiera wskutek niedożywienia, a nie bezpośrednio z powodu choroby onkologicznej, często nie mając szansy przejść przez cały proces leczenia – komentuje dokumentalistka. Jednak sam film traktuje temat w znacznie szerszym kontekście – prowokuje do refleksji o nas samych, jak żyjemy i dokąd zmierzamy...

 

Reżyserka, wielokrotnie nagradzana, nominowana do Oskara za film „Joanna” zaznacza, że nowy dokument inauguruje kampanię, której celem jest podniesienie świadomości społecznej w ważnej sprawie. Jednak jako dokumentalistka patrzy na temat wielowymiarowo, przygląda mu się uważnie, pokazuje takie aspekty rzeczywistości, jakich nie dostrzegamy lub dostrzec nie chcemy. - Realizując filmy poszukuję emocji, które uruchomią widza do zadania sobie pytań, wymagających przemyślanych odpowiedzi – podkreśla Aneta Kopacz i dodaje - Problem choroby nowotworowej staje się powszechny. Badania bowiem wskazują, że co trzeci z nas zachoruje na raka. Już nie tylko uwarunkowania genetyczne mają wpływ na zdrowie. Coraz bardziej decydujący jest styl życia, który wybraliśmy. Dlatego zastanawiam się, czy my, teoretycznie ludzie zdrowi, potrafimy skorzystać z mądrości osób doświadczonych chorobą nowotworową, czy jesteśmy na to gotowi?

Film inauguruje kampanię edukacyjną „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”, której celem jest zwiększanie świadomości na temat roli specjalistycznego żywienia w chorobie, zwłaszcza onkologicznej oraz edukowanie na temat żywienia medycznego jako integralnej części leczenia. Kampanię zainicjowała Nutricia Medyczna. Inicjatywę tę wsparło wiele towarzystw naukowych zajmujących się problematyką żywienia chorych oraz onkologią, a także organizacji pacjenckich zrzeszających chorych na raka.

Zwiastun nowego dokumentu Anety Kopacz można zobaczyć na YouTube pod linkiem: trailer filmu. Oficjalna premiera z udziałem reżyserki odbędzie się 22 marca br. o godz. 16 w warszawskiej Kinotece (budynek PKiN, wejście od al. Jerozolimskich w sali nr 3). Po jej zakończeniu film w całości będzie można zobaczyć na profilu Nutricii Medycznej na kanale YouTube.

KOMENTARZE
Newsletter