Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
HIV? Kto to słyszał?
Adam Zalewski, 14.10.2015 , Tagi: hiv, aids, głusi
HIV? Kto to słyszał?
W Polsce i na świecie poziom świadomości społecznej w zakresie wirusa HIV jest bardzo niski. Był to jeden z problemów podnoszonych podczas konferencji „Wirusowe zakażenia o znaczeniu regionalnym”, odbywającej się na początku października w Moskwie. W naszym kraju zwrócono jednak uwagę na zupełnie nową kwestię, mianowicie bardzo niską wiedzę o diagnostyce HIV wśród osób głuchych lub niedosłyszących. Poniżej zapoznamy Was ze szczegółami projektu: „HIV, ojej co to jest?”.

 

HIV/AIDS w liczbach

 

Na początek kilka informacji liczbowych, które przedstawią skalę problemu zakażenia wirusem HIV w Polsce i na świecie. Na stronie projektu czytamy - Do 30 listopada 2014 r. w Polsce 18 483 osoby zakaziły się wirusem HIV. 3 179 zachorowało na AIDS, a 1 285 chorych na AIDS zmarło. Co roku w Polsce wykrywa się ponad 800 zakażeń wirusem HIV. Podczas wspomnianej konferencji natomiast Tatjana Tallo (Public Health Agency of Sweden, Sztokholm) podała globalne statystyki dotyczące zakażenia wirusem HIV – obecnie zainfekowanych jest 35 mln ludzi na świecie. Tylko w 2013 r. z tej przyczyny zmarło 1,5 mln osób.

 

HIV w oczach społeczeństwa

 

Podczas trwania konferencji najszerzej o nieświadomości społecznej w przypadku wirusa HIV opowiadał Saulius Caplinskas (Center of Communicable Diseases and AIDS, Wilno). Jak pisałem we wcześniejszym artykule, streszczając jego wykład - zdecydowana większość osób nie wie, że zdrowo wyglądająca osoba też może być zakażona, bardzo duża część sądzi, że HIV roznosi się w powietrzu, przez ugryzienie owada lub na skutek dzielenia się jedzeniem. Niektóre przykłady brzmią wręcz absurdalnie, a jednak odzwierciedlają obecny stan wiedzy społeczeństwa. Przyczyną są przede wszystkim źródła informacji – młode osoby najczęściej w tych sprawach „radzą się” Internetu, gazet i telewizji, a dopiero w dalszej kolejności lekarzy, rodziców czy nauczycieli. Ponadto w grupie wiekowej 15-29 lat pierwszym źródłem informacji są znajomi, co też pośrednio zawyża te drastyczne statystyki.

 

HIV? Nie słyszałem…

 

Projekt „HIV – ojej, co to jest?” jest programem informacyjnym skierowanym do osób niesłyszących lub słabosłyszących. Celem projektu jest przybliżenie osobom, dla których z oczywistych względów informacja werbalna jest mało czytelna, wiedzy o diagnostyce HIV oraz edukacja seropozytywnych osób z dysfunkcjami słuchu o pierwszych objawach zakażenia wirusem HIV i  rozwoju AIDS.

Ikoną projektu jest rysunkowa postać chłopczyka, tzw. Pana Pozytywnego, który z dziecięcą pasją dopytuje na filmikach o wszystkie szczegóły związane z wirusem. Zadawane pytania czytamy na ekranie, zaś odpowiedzi są oczywiście prezentowane w Polskim Języku Migowym (PJM). Niektóre pytania wydają się dziecinnie proste i pasują do wizerunku ciekawskiego chłopca, a niektóre są bardziej skomplikowane i wymagające od odpowiadającego specjalistycznej wiedzy medycznej. Na sam koniec filmików Pan Pozytywny zbiera najważniejsze informacje i prezentuje je ponownie, by zostały one szybciej i efektywniej zapamiętane. Do tej pory możecie obejrzeć kilkuminutowe filmiki, które tłumaczą czym właściwie jest HIV, kiedy warto zrobić testy anty-HIV oraz czym objawia się zakażenie HIV i AIDS. Cyklicznie wrzucane będą kolejne krótkie realizacje.

Na tym jednak nie kończy się zakres multimedialnych materiałów edukacyjnych. Na stronie znajdują się jeszcze kilkunastosekundowe filmiki, na których lektor pokazuje, także w języku migowym, definicje najważniejszych terminów związanych z wirusem. Na chwilę obecną słownik definicji w PJM tworzy 20 filmików, wśród których znalazły się wytłumaczenia takich pojęć jak: RNA, zmienność genetyczna, okienko serologiczne, IDU (Injection Drug User), zespół wyniszczenia, materiał genetyczny i wiele innych.

Ponadto poprzez stronę projektu każdy może sprawdzić swoją wiedzę na temat HIV i AIDS odpowiadając na kilka pytań w ramach krótkiej ankiety. Dodatkowo wszyscy zainteresowani znajdują na stronie wiele przydatnych linków, m. in. odnośniki do poradni specjalistycznych, portali zajmujących się tą tematyką, a także stowarzyszeń, oferujących  w ramach wolontariatu pomoc chorym. 

Projekt jest realizowany przez krakowską fundację „Między Uszami”, nieprzerwanie od 2005 r. starającą się poprawić sytuację życiową, materialną i edukacyjną młodzieży niesłyszącej. „HIV, ojej co to jest?” to tylko jedna z wielu inicjatyw, za jakimi stoi stowarzyszenie. - Nasza działalność ma na celu uwrażliwienie słyszącej części społeczeństwa na odmienną, ale całkowicie pełnoprawną, tożsamość językowo-kulturową Głuchych. Chcemy promować filozofię dwujęzyczności w odniesieniu do dzieci i dorosłych Głuchych, propagować informacje na temat polskiego języka migowego, systemu zapisu migów SignWriting oraz innych sposobów komunikowania się z osobami niesłyszącymi. Pragniemy także, wykorzystując nowoczesne technologie, angażować się w  skierowane do Głuchych uczniów programy edukacyjne prezentujące treści w języku migowym - czytamy na stronie internetowej fundacji.

 

Pomysłodawcy podkreślają, że osoby głuche i słabosłyszące są w szczególnie wysokiej grupie ryzyka zakażeniem wirusem HIV ze względu na barierę językową, odrębną kulturę i program edukacyjny. Z tego właśnie powodu jest to tak ważny projekt, gdyż docelowa grupa wymaga wsparcia i pomocy osób zdrowych. Innowacyjny program ma jedno, podstawowe założenie – ratować życia osób, które tak samo jak osoby pełnosprawne uprawiają seks lub w takim samym stopniu mogą mieć styczność z narkotykami.  

KOMENTARZE
Newsletter