Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Krew pępowinowa nadzieją na wyleczenie HIV

U jednej z mieszkanek Stanów Zjednoczonych rasy mieszanej zastosowano nową metodę terapii HIV – przeszczep krwi pępowinowej. Do tej pory jedynie u dwóch innych pacjentów udało się wyleczyć HIV, ale po przeszczepie szpiku kostnego. Przeszczep krwi pępowinowej zamiast szpiku kostnego stwarza mniejsze ryzyko jego odrzucenia.

 

 

 

Zaletą użycia krwi pępowinowej jest to, że nie musi być ona ściśle dopasowana do biorcy, jak w przypadku przeszczepu szpiku kostnego. W obu tych tkankach znajdują się komórki macierzyste. – Fakt, że pacjentka jest rasy mieszanej i że jest kobietą, jest naprawdę ważny z naukowego punktu widzenia i naprawdę ważny w kategoriach wpływu na społeczność – twierdzi dr Steven Deeks, ekspert ds. AIDS na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.

 

Jak  wyglądało wcześniejsze leczenie pacjentki?

W czerwcu 2013 r. stwierdzono u niej HIV. Na początku stosowała leki antyretrowirusowe, które utrzymywały poziom wirusa na względnie niskim poziomie. W marcu 2017 r. zdiagnozowano u niej ostrą białaczkę szpikową. Pięć miesięcy później kobieta otrzymała krew pępowinową oraz częściowo dopasowane komórki macierzyste krwi od bliskiego krewnego w celu podtrzymania funkcjonowania układu odpornościowego do czasu przyjęcia się komórek krwi pępowinowej. Po ponad 14 miesiącach od przerwania terapii antyretrowirusowej u pacjentki nie zaobserwowano żadnych objawów HIV, co potwierdziły wyniki badań krwi. Powodzenie terapii przekonuje, że całkowite wyleczenie HIV jest możliwe. – Mam nadzieję, że nie będę jedyną osobą na świecie wyleczoną z AIDS, że uda się wyleczyć także innych ludzi – komentuje pacjentka. Kliniczne zalety krwi pępowinowej stosowanej w transplantacji to jej szybka dostępność, niskie ryzyko przeniesienia infekcji oraz odrzucenia przeszczepu.

 

Krew pępowinowa – lekarstwo nie tylko na AIDS

Dzięki komórkom macierzystym zawartym we krwi pępowinowej może ona leczyć wiele chorób, przede wszystkim nowotworowych. Badacze wiążą duże nadzieje z wykorzystaniem jej w celu regeneracji uszkodzonej wątroby, trzustki, serca, a nawet mózgu. Użycie krwi pępowinowej do odbudowy narządów jest obecnie w fazie badań klinicznych. Badania przeprowadzone przez naukowców z  Great Ormond Street Hospital for Children w Londynie pokazały, że przeszczep białych krwinek z krwi pępowinowej cechuje się dużą skutecznością w zwalczaniu chłoniaka u badanych myszy. Po przeszczepie krwi pępowinowej zaobserwowano regresję nowotworu, w przeciwieństwie do terapii komórkami macierzystymi szpiku kostnego. Co spowodowało, że leczenie okazało się skuteczne? Naukowcy przypuszczają, że komórki płodowe wyzwoliły wytarzanie komórek CD4, kontrolujących reakcję organizmu na guzy i wirusy. Wciąż trwają badania nad możliwością wykorzystania komórek macierzystych m.in. w terapii ostrej białaczki szpikowej, limfoblastycznej, chłoniaków, szpiczaka mnogiego czy raka piersi. Komórki krwi pępowinowej – dzięki swoim specjalnym właściwościom – pozwalają na skuteczną walkę z nowotworem. Dzięki postępowi biotechnologicznemu krew pępowinowa od dawców niespokrewnionych stanowi ważne źródło komórek krwiotwórczych zarówno w terapii chorób nowotworowych, jak i innych. 

Źródła

1. Daily briefing: Woman cleared of HIV after transplant with umbilical-cord blood (nature.com)

2. Zhu X, Tang B, Sun Z. Umbilical cord blood transplantation: Still growing and improving. Stem Cells Transl Med. 2021.

3. cbt.pdf (umk.pl)

4. Yang G, Shao J, Lin J, et al. Transplantation of Human Umbilical Cord Blood-Derived Mesenchymal Stem Cells Improves Cartilage Repair in a Rabbit Model. Biomed Res Int. 2021.

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/laboratorium-eksperyment-test-3498584/

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2022>

pnwtśrczptsbnd
30
31
Packaging [R]evolution
2022-05-31 do 2022-05-31
Packaging Innovations
2022-05-31 do 2022-06-01
1
2
3
4
5
6
8
Beauty Innovations 2022
2022-06-08 do 2022-06-09
10
11
12
14
16
17
18
19
24
25
26
27
28
30
2
3
Newsletter