Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Generując energię i miejsca pracy
21.11.2011

Wydawać by się mogło, że do założenia własnego przedsiębiorstwa wytwarzającego energię ze źródeł odnawialnych potrzebne są ogromne pieniądze i znajomości. Pewna indyjska firma udowodniła jednak, że dla chcącego nie ma nic trudnego. Husk Power Systems, które rozpoczęło swoją działalność praktycznie od zera, w tej chwili dostarcza energię elektryczną i zapewnia wiele miejsc pracy w kilku najbiedniejszych regionach Indii.

Początki

Założyciel firmy, Manoj Sinha, dorastał w Bihar, jednym z najbiedniejszych indyjskich stanów, w którym ponad 80 % ludności nie posiadało dostępu do elektryczności. Po nie łatwym dzieciństwie, nauce przy świetle świec i marzeniach o poprawie bytu, opuścił Bihar, aby studiować inżynierię elektryczną na Uniwersytecie w Wanarasi. Tytuł magistra elektrotechniki i informatyki zdobył już w USA na Uniwersytecie Massachusetts w Amherst. Następnie trafił do firmy Intel gdzie przez 2 lata był liderem projektu, podczas którego stworzony został najmniejszy procesor Intela – Atom. Wewnętrzna potrzeba rozwoju i pracy nad sobą, zaprowadziła Sinha do Szkoły Biznesu na Uniwersytecie w stanie Wirginia, gdzie zdobył prestiżowe stypendium i tytuł MBA. Pamięć o wczesnych latach swojego życia i świadomość tego, że większość najbliższych krewnych żyje w Bihar, wciąż bez solidnego źródła światła, zmotywowała Manoja Sinha do założenia firmy Husk Power Systems. Przedsiębiorstwo to zaopatruje obecnie w niedrogą energię elektryczną, wiejskie i ubogie rejony Indii.

Stworzyć coś z niczego

Shina, wraz z czterema przyjaciółmi z uniwersytetu, zdecydował, że najważniejszym priorytetem jest stworzenie odnawialnego i niedrogiego źródła elektryczności, z którego mogliby korzystać mieszkańcy stanu Bihar. Dzięki szerokiej wiedzy, zdobytej na studiach, nieustępliwości, samozaparciu w dążeniu do celu, a także nieskończonym pokładom pozytywnego myślenia, Sinha’owi i jego przyjaciołom udało się w znaczący sposób poprawić warunki życia wielu społeczności na terenie Indii. Zespół od samego początku uważał, że podstawą ludzkiego dobrobytu jest elektryczność. „Porządne oświetlenie w domu znacznie poprawia życie ludzi i ich samopoczucie” – zawsze podkreśla Sinha. „Odtąd uczniowie z Bihar nie będą więcej uczyć się przy świecach lub innych niewystarczających źródłach światła. Wiele rzeczy zmieni się na lepsze gdy elektryczność stanie się powszechnie dostępna” – dodaje.

Wielu mieszkańców rejonu Bihar cierpi z powodu ubóstwa. Z tej racji bardzo mało rzeczy jest tu marnowanych i wyrzucanych jako nieprzydatne odpadki. Jednakże Bihar w Indiach słynie przede wszystkim z uprawy ryżu. Na każdym kroku spotkać się można tam z produktami ubocznymi tych upraw – łupinami ryżowymi. Nikt nie wiedział jak utylizować dziesiątki ton łupin, do czasu gdy założyciel Husk Power Systems nie wpadł na pomysł użycia ich do generowania czystej, w miarę niedrogiej energii dla lokalnych mieszkańców.

Przepis na elektryczność według Husk Power Systems jest dość prosty. Sterty łupin ryżowych trafiają na początku do gazogeneratorów, gdzie zachodzą procesy gnilne. Gaz powstały w ten sposób z biomasy łupin, używany jest do napędzania silnika spalinowego. Elektryczność generowana w takich elektrowniach zapewnia prąd w okolicznych wioskach, a koszt miesięczny wynosi zaledwie 1,75 USD. Jedna elektrownia jest w stanie zapewnić elektryczność dla czterystu domów, stu farm, i dziesięciu przedsiębiorstw typu, młyny czy oczyszczalnie wody.  Cena takiej energii jest dużo niższa, a na chwilę obecną o ponad połowę mniejsza niż wydatki przeznaczane do tej pory przez wiele rodzin na lampy naftowe. Co więcej zasilanie z łupin ryżowych jest bezpieczniejsze i przyjazne środowisku.

Rys.2 Generator gazu, w którym zachodzą procesy gnilne łupin ryżowych

Pierwsze dostawy prądu powstałego w 100% z biomasy, Husk Power Systems zapewniło w sierpniu 2007 roku. Obecnie działa już 60 mini elektrowni, które zasilają łącznie około 25000 gospodarstw domowych w ponad 250 wioskach.

Oszczędności

Firma musi być tak oszczędna jak tylko się da. Dlatego też dział badań i rozwoju w Husk Power Systems skupiony jest przede wszystkim na upraszczaniu procesów produkcji i transmisji elektryczności. Dla przykładu, kable przesyłowe podwieszone są na kijach bambusowych, co w znacznym stopniu przyniosło oszczędności pieniędzy i czasu, które trzeba byłoby poświęcić na wykopanie rowów i poprowadzenie kabli pod ziemią. „To co wychodzi nam najlepiej, to łączenie wielu części razem w taki sposób, aby całość działała wydajnie a wydatki i koszty ogólne były mniejsze.” – twierdzą wspólnie.

Miejsca zatrudnienia

Większość wolnych miejsc pracy Husk Power Systems oferuje lokalnym mieszkańcom, którzy chętnie podejmują zatrudnienie po przeszkoleniu podstawowym przeprowadzonym w miejscowych agencjach firmy. Dobre stosunki z mieszkańcami są bardzo ważne. Każda z 60 działających mini elektrowni zatrudnia ponad 300 lokalnych mieszkańców. W planach na kolejne 2 lata jest przeszkolenie i zatrudnienie jeszcze 2500 osób.

Rys.3 Lokacja elektrowni Husk Power Systems w stanie Bihar.

Wzrastać poza Bihar

Jak się okazuje, Husk Power Systems instaluje zdecentralizowane systemy produkcji i dystrybucji elektryczności najtaniej na świecie. Oznacza to, że niecały 1 USD pokrywa koszty produkcji i dystrybucji 1W energii, oraz związanych z tym wszystkim kosztów instalacyjnych. Sinha wraz zespołem, jeszcze we wczesnym stadium dostrzegli duże zapotrzebowanie rynku na czystą energię elektryczną w  najbiedniejszym rejonie Indii. Popyt na tego typu energię Światowy Instytut Zasobów szacuje na około 2 mld USD. Husk Power Systems używa tych liczb jako celu w swoim dalszym rozwoju. Planują stopniowo powiększać biznes, a przede wszystkim wyjść poza granicę stanu Bihar. HPS do 2014 roku chce zapewnić dostawy czystej elektryczności milionom mieszkańców Indii otwierając 2000 nowych elektrowni.

Na chwilę obecną, przedsiębiorstwo otrzymało znaczące wsparcie finansowe z rożnych koncernów, takich jak np. Shell. Fundusze z grantu od energetycznego giganta to kluczowy sukces Husk Power Systems. Pomoc polega nie tylko na zastrzyku finansowym ale obejmuje także transfery know-how, przekazywanie wiedzy technologicznej i zasobów ludzkich. Ponadto zdobycie grantu przez HPS przyciągnęło uwagę Międzynarodowej Korporacji Finansowej oraz indyjskiego Ministerstwa Nowych Energii i Energii Odnawialnych.

Husk Power Systems poszukuje inwestorów, aby móc otwierać dodatkowe elektrownie i szkolić personel. W kwietniu 2011 roku wzięli udział w New Ventures Global Investor Forum, które odbyło się w Nowym Jorku. Międzynarodowej grupie przedsiębiorców zaprezentowali obszernie firmę, swoje pomysły i wizje zielonego biznesu jutra, a także wartości którymi kierują się na co dzień. Pozyskali dzięki temu grono partnerów biznesowych i inwestorów, jednak wciąż poszukują nowych, aby móc rozwijać się szybciej.

W czasie gdy debata o zamianach klimatu toczy się zaciekle, Husk Power Systems bierze się do pracy i efektywnie dostarcza energię elektryczną do biednych, upośledzonych ekonomicznie rejonów Indii – państwa z jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata. Potencjał modelu biznesowego jaki reprezentuje Husk Power Systems jest ogromny i być może w niedalekiej przyszłości więcej przedsiębiorców dostrzeże możliwości jakie daje czysta energia z biomasy.

Źródła:

1.       http://www.huskpowersystems.com/index.php

2.       http://campaign.virginia.edu/site/c.jiKRL5POLvF/b.5002247/k.7C81/Manoj_Sinha.htm

3.       http://www.new-ventures.org/content/green-opportunities-tomorrows-markets-new-ventures-global-investor-forum

4.       http://en.wikipedia.org/wiki/Bihar

 

red. Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter