Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
FameLab 2016 - opowiedz światu, co robisz!
Aleksandra Hanusiewicz, 18.01.2016 , Tagi: famelab
21-go stycznia mija termin wyrażania chęci uczestnictwa w tegorocznym FameLab. W naszym kraju jest to już piąta edycja konkursu, w którym chętni mają 3 minuty na przedstawienie publiczności oraz jury tego, czym zajmują się na co dzień podczas swojej pracy badawczej. Wziąć udział może każdy, kto skończył 18 lat i jest w jakiś sposób związany z obszarem nauk ścisłych, medycznych, przyrodniczych, technicznych lub rolniczych. Jeśli jesteś więc studentem, doktorantem, pracownikiem naukowym, biznesmenem lub z nauką łączy Cię jeszcze coś innego, o czym chciałbyś opowiedzieć - zgłoś się!

 

Początki konkursu sięgają roku 2005, kiedy to narodził się on podczas Cheltenham Science Festival w Wielkiej Brytanii. W 2007 British Council włączyła się w organizację wydarzenia, przez co zyskało ono wymiar globalny. Do dnia dzisiejszego włączyło się do niego ponad 7 tys. powiązanych z nauką osób z ponad 30 krajów na całym świecie. Międzynarodowy Wielki Finał FameLab odbywa się rokrocznie w czerwcu, podczas wspomnianego wcześniej Cheltenham Science Festival. Biorą w nim udział laureaci z poszczególnych krajów.

Co można zyskać startując? Pomijając rzeczy tak oczywiste, jak niezapomniane wrażenia, poszerzenie horyzontów i poznanie niesamowitych ludzi, zwycięzca polskiej edycji otrzyma 30 tys. zł na cele naukowe oraz 5 tys. zł do użytku własnego. Plus oczywiście wyjazd na Wielki Finał. Osoba wybrana przez publiczność otrzyma voucher językowy British Council, natomiast wszyscy zakwalifikowani do finału uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w szkoleniu MasterClass. Jest to prowadzony przez brytyjskich oraz polskich trenerów intensywny kurs obejmujący wystąpienia publiczne, autoprezentację oraz komunikację naukową.

No dobrze, ale o czym właściwie trzeba opowiadać? O tym co Cię pasjonuje. Jeśli uważasz, że Twoja praca warta jest tego, żeby świat o niej usłyszał, ten konkurs jest właśnie dla Ciebie. Bardzo ważne jest jednak, by Twoja opowieść porwała słuchaczy. Jeśli staniesz na scenie i uraczysz jury 3-minutowym, monotonnym przemówieniem pozbawionym jakichkolwiek emocji, przegrałeś już na starcie, choćbyś opowiadał o tym, że właśnie wynalazłeś perpetuum mobile. FameLab wymaga charyzmy. Ma być ciekawie, zabawnie, wciągająco. To taki swego rodzaju stand-up naukowy. Na stronie konkursu można obejrzeć najlepsze filmiki sprzed dwóch lat oraz z zeszłego roku. Są tam też szczegółowe informacje o zasadach nadsyłania zgłoszeń, terminach oraz wymaganiach.

Jeśli jesteś duszą towarzystwa, na scenie czujesz się jak ryba w wodzie (lub mógłbyś się tak czuć, gdybyś kiedykolwiek miał ku temu okazję), nie masz problemów z artykułowaniem swoich myśli, a ponadto zajmujesz się zawodowo czymś, o czym warto powiedzieć - FameLab czeka!

Źródła

http://www.famelab.org.pl

http://www.cheltenhamfestivals.com

https://www.britishcouncil.org/education/science/public-engagement/famelab

https://commons.wikimedia.org

KOMENTARZE
news

<Luty 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
Newsletter