Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Epidemiologia chorób zakaźnych w krajach nadbałtyckich
Epidemiologia to nauka, która bada jak rozwijają się i rozprzestrzeniają choroby na danym obszarze, w danej populacji. Poprzez analizę czynników środowiskowych oraz warunków występowania epidemii spowodowanych chorobami w określonej populacji epidemiologia bada częstości ich występowania i rozmieszczenie. Prof. Saulius Caplinsaka z wileńskiego Centre for Communicable Diseases and AIDS opowiada o epidemiologii chorób zakaźnych w regionie krajów nadbałtyckich.

– W regionie krajów nadbałtyckich epidemiologia chorób zakaźnych jest zróżnicowana i zależy przede wszystkim od tego jakiej choroby dotyczą dane badania epidemiologiczne - mówi prof. Saulius Caplinskas, z wileńskiego Centre for Communicable Diseases and AIDS, jeden z liderów międzynarodowego projektu Baltic Network Against life-threatening Viral Infections. – Na przykład popularny wirus grypy, zmienia się z roku na rok i trudno opracować skuteczną szczepionkę. Z kolei w regionie krajów nadbałtyckich systematycznie spada zachorowalność na gruźlicę, co jednak nie oznacza że bakterie powodujące tę chorobę zostały ostatecznie pokonane. Badania epidemiologiczne wciąż wykazują, że istnieją szczepy prątków gruźlicy odporne na antybiotyki. – dodaje prof. Caplinskas.

Głównym celem działalności Baltic Network Against life-threatening Viral Infections jest zwiększenie kontroli nad zagrażającymi zdrowiu ludzkiemu infekcjami wirusowymi w krajach nadbałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja, Finlandia, Szwecja i Polska). Partnerzy Projektu, którego koordynatorem jest prestiżowy sztokholmski Karolinska Institutet, w szczególności skupią się na walce z wirusowym zapaleniem wątroby typu A, B, oraz C, a także z wirusem HIV i wirusem grypy.

KOMENTARZE
Newsletter