Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Technologia w ochronie zdrowia – funkcje i zalety Mobilnej Śluzy

Ostatnie zdarzenia epidemiologiczne, jak COVID-19, pokazały, jak bardzo potrzebne jest posiadanie w jednostkach medycznych izolowanych pomieszczeń. Jedynie 49,4% sal szpitalnych w Europie spełnia funkcje izolacyjne, w Polsce jednak jest to zaledwie 13,9%. Ta spora rozbieżność pokazuje, jakie jeszcze wyzwania stoją przed naszymi instytucjami. Wychodząc naprzeciw tym problemom, firma TKM Projekt opracowała innowacyjny produkt – Mobilną Śluzę. To adaptacyjne urządzenie, które można dostosować do różnych potrzeb szpitalnych i znacząco poprawić bezpieczeństwo epidemiologiczne. Sprawdź, w jaki sposób Mobilna Śluza podnosi standardy w izolowaniu stref.

Mobilna Śluza – adaptacyjne pomieszczenie buforowe

Mobilna Śluza, czyli adaptacyjne pomieszczenie buforowe, ma za zadanie zwiększyć skuteczność izolacji pacjentów zakaźnych w szpitalach. Tradycyjne urządzenia izolujące ograniczają się do odseparowania pojedynczego łóżka pacjenta. Mobilna Śluza rozwiązuje jednak te problemy, oferując łatwy transport i szybki montaż w różnych korytarzach budynków. Wystarczy ustawić w wybranym miejscu, a intuicyjny panel sterujący przeprowadzi użytkownika przez proces instalacji.

Elastyczność czyni Mobilną Śluzę rozwiązaniem wartościowym nie tylko w kontekście pandemii, ale także we wszystkich przypadkach konieczności izolowania pacjentów z chorobami zakaźnymi. Jak zwraca uwagę Barbara Kiedrowicz, pielęgniarka oddziałowa Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii: – Śluza mogłaby zostać umieszczona głównie przed wejściem do sali jednoosobowej w przypadku izolowania pacjenta, np. z COVID-19 albo grypą. W sytuacji, gdy brakuje izolatek na oddziale, zwiększenie skuteczności izolacji w takich pomieszczeniach byłoby bardzo przydatne. Wewnątrz śluzy widziałabym tylko niezbędne wyposażenie – pojemnik na skażoną odzież, środek dezynfekcyjny, rękawiczki.

Techniczne aspekty Mobilnej Śluzy

Główną cechą wyróżniającą Mobilną Śluzę jest zdolność do adaptacji wymiarów w zależności od miejsca instalacji. Wyposażona jest w automatycznie rozkładane skrzydła dokujące do ścian oraz sufitu. Mobilna Śluza oferuje szereg inteligentnych funkcji zwiększających zarówno bezpieczeństwo, jak i sam komfort użytkowania, takich jak system wykrywania otwarcia drzwi czy zliczanie wejść i wyjść oraz informowanie o konieczności przeprowadzenia procedury dezynfekcji. Integracja konstrukcji z systemami dezynfekcji powietrza, takimi jak przepływowa lampa UV-C, zwiększa jej skuteczność w eliminowaniu patogenów z powietrza i powierzchni.

Twórcom udało się zaprojektować Mobilną Śluzę w taki sposób, że konstrukcja nie posiada progów na podłodze w miejscu drzwi, co zapewnia wygodne przejście przez śluzę dla pacjentów, personelu medycznego i sprzętu, takiego jak łóżka czy wózki. Mobilna Śluza, w konfiguracji transportowej, może być z łatwością przemieszczana korytarzami przez dwie osoby, a kompaktowe rozmiary zapewniają możliwość korzystania z wind.

Działanie i efektywność Mobilnej Śluzy

Mobilna Śluza została zaprojektowana tak, aby proces jej instalacji był szybki i prosty. Po dostarczeniu jej na miejsce śluza może być łatwo rozłożona i podłączona do zasilania. Adaptacyjność pozwala wdrażać to rozwiązanie w szczególności w oddziałach bez izolatek, podnosząc tym samym efektywność wykorzystywanej przestrzeni w szpitalach. – Śluzę można wykorzystać do odseparowania modułu oddziału – jako wnękę z dwoma salami pacjentów, toaletą i łazienką. Brakuje możliwości izolacji pacjentów, a powodów do izolacji jest wiele, w dodatku różnych i bardzo często w tym samym czasie – zauważa Dorota Łączyńska, pielęgniarka oddziałowa Kliniki Chorób Wewnętrznych

Testy skuteczności Mobilnej Śluzy potwierdzają, że urządzenie znacząco redukuje stężenie drobnoustrojów w powietrzu. W badaniach prowadzonych na Politechnice Wrocławskiej, przy użyciu bakterii Micrococcus luteus oraz bakteriofagu phi6, wykazano, że śluza redukuje stężenie patogenów w trakcie przechodzenia nawet o ok. 98% – czyni ją to jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań w walce z rozprzestrzenianiem się zakażeń.

Korzyści płynące z użytkowania Mobilnej Śluzy 

Mobilna Śluza pozwala na efektywne zarządzanie izolacją pacjentów bez potrzeby wprowadzenia stałych konstrukcji. W przypadku wzrostu liczby pacjentów zakaźnych śluzę można szybko zainstalować w dowolnym miejscu na oddziale, minimalizując ryzyko przenoszenia patogenów między poszczególnymi pacjentami. Korzysta również na tym personel medyczny, który w bezpieczny sposób może poruszać się między strefami skażonymi a czystymi.

Mobilna Śluza nie wymaga skomplikowanych procedur instalacyjnych i może być łatwo transportowana między różnymi oddziałami, a jej trwała konstrukcja pozwala na wielokrotne użycie. W razie potrzeby można ją szybko rozłożyć w zależności od aktualnych potrzeb czy sytuacji kryzysowych. – Śluza mogłaby być również stosowana przed salami izolowanych lub kohortowanych pacjentów, jako pomieszczenie do założenia ochronnej odzieży, ale przede wszystkim do zdjęcia skażonego sprzętu i odzieży ochronnej – podkreśla dr Irmina Kaptur-Komorowska, ordynator Oddziału Klinicznego Intensywnej Terapii. 

Przykłady zastosowań Mobilnej Śluzy – narzędzie skuteczne w walce z pandemią 

Mobilna Śluza to jeden z innowacyjnych projektów zrealizowanych przez TKM Projekt, firmę inżynieryjną z ponad 20-letnim doświadczeniem w dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych dla podmiotów z różnych branż. Jednym z nich jest Bactomatic, który automatyzuje badania w diagnostyce mikrobiologicznej, w obszarze zapewniania czystości mikrobiologicznej w procesach produkcyjnych. 

Przed opracowaniem Mobilnej Śluzy TKM Projekt wraz z Politechniką Wrocławską realizował tymczasowe śluzy, które w trakcie pandemii COVID-19 z sukcesem zostały zainstalowane w szpitalach we Wrocławiu i Legnicy. Śluzy umożliwiły szybkie przekształcenie oddziałów w strefy bezpiecznej izolacji pacjentów zakaźnych. Zebrane w ten sposób doświadczenie pozwoliło na stworzenie Mobilnej Śluzy, która może być również stosowana poza placówkami medycznymi – w przemyśle sprawdzi się, izolując i zapobiegając rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń, np. w trakcie remontów fabryk czy innych obiektów produkcyjnych.

Źródła

1. Deptuła A i inni. Badanie Punktowe Zakażeń Związanych z Opieką Zdrowotną i Stosowania Antybiotyków w Szpitalach Pracujących w Systemie Ostrego Dyżuru (PPS HAI&AU) w Polsce. Rap. 2014-2015.

2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakimi powinny odpowiadać pomieszczenia  i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Dziennik Ustaw RP. Warszawa 2019.

3. Ochronne śluzy z PWr w szpitalach w Legnicy i Wrocławiu, https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/ochronne-sluzy-z-pwr-w-szpitalach-w-legnicy-i-wroclawiu-11975.html, [dostęp: 03.10.2024].

4. Wróbel, R.; Andrych-Zalewska, M.; Matla, J.; Molska, J.; Sierzputowski, G.; Szulak, A.; Włostowski, R.; Włóka, A.; Rutkowska-Gorczyca, M. Effect of Buffer Room Configuration on Isolation of Bacteriophage phi6 and Micrococcus Luteus Emissions. Microbiol. Res. 2024, 15, 1099-1109.

Fot. TKM Projekt

 

KOMENTARZE
Newsletter