W konkursie mogą wziąć udział kandydaci w wieku 15-19 lat. Pierwszym krokiem jest rejestracja na stronie. Druga w kolejności jest tzw. gra ARG oparta na alternatywnej rzeczywistości, która polega na rozwiązywaniu przez uczestników zagadek, weryfikujących ich wiedzę, logiczne myślenie oraz umiejętność kojarzenia faktów. Gra rekrutacyjna rozpocznie się 15. października br., a zakończy się 15. stycznia 2016 r.
Osoby, które najlepiej sprostają temu zadaniu zostaną zaproszone na rozmowę z Radą Naukową Programu, której będą musieli przedłożyć komplet dokumentów – świadectwo, CV, list motywacyjny, opinię nauczyciela. Na ich podstawie Rada określi sylwetki naukowe uczestników. Kandydaci będą zobowiązani wysłać aplikacje w terminie 23. stycznia-15 lutego 2016 r., które następnie zostaną ocenione na przełomie lutego-marca 2016 r. W kwietniu przeprowadzane będą rozmowy kwalifikacyjne.
Obóz naukowy, który czeka na uczestników na końcu ich drogi odbędzie się w dniach 7.-20. sierpnia 2016 r. W ramach wyjazdu młodzież będzie przeprowadzała doświadczenia, odwiedzi wiele interesujących miejsc i pozna rówieśników o podobnych pasjach i zainteresowaniach. Najlepsi skorzystają z 10-miesięcznego programu konsultacji edukacyjnych, a ci szczególnie wyróżniający się zostaną objęci stypendium naukowym.
Organizatorzy ADAMED SmartUP zapewnili ze swojej strony rozgrzewkę, która ma zaktywizować środowisko szkolne zaraz na początku roku szkolnego. II edycję programu poprzedzi konkurs, w którym uczniowie i nauczyciele będą mogli wygrać wyposażenie do szkolnego laboratorium. Do 1 października mają oni czas, aby nakręcić 2-3 minutowy filmik, będący interesującą i kreatywną lekcją edukacyjną i zamieścić go na facebookowym profilu konkursu. Zagadnienia zaproponowali wykładowcy ADAMED SmartUP i mimo, iż są one ściśle określone, ich format, scenariusz i interpretacja są dowolne. W tym roku uczniowie i nauczyciele zmierzą się z następującymi tematami:
- Fizyka od kuchni,
- Co robi mózg, gdy człowiek śpi?,
- Czy mikroorganizmy mogą być dla nas dobre?,
- Kolorowa chemia – jaki jest Twój ulubiony kolor?
Laureaci sami będą mogli dokonać wyboru wyposażenia pracowni chemicznej, fizycznej bądź biologicznej szkoły o łącznej wartości 13 tysięcy złotych. Zdobywcy 2. i 3. miejsca otrzymują także wskazany przez siebie sprzęt do pracowni, tylko że o wartości 6 tysięcy złotych.
Fundacja Adamed podkreśla, że celem konkursu jest wspieranie działalności badawczej, naukowej i oświatowej, popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych oraz rozwój młodzieży i środowiska naukowego. Zwycięzcy otrzymają także wszelką niezbędną pomoc, aby dostać się na wybrane przez nich uczelnie wyższe w kraju i zagranicą. Póki co inicjatywa cieszy się ogromną popularnością, mimo że to dopiero jej początki – już w I edycji zarejestrowało się ponad 5,5 tysiąca uczestników.
KOMENTARZE