Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zaszczep w sobie chęć szczepienia na wakacje
Zaszczep w sobie chęć szczepienia na wakacje
Wakacje to chyba najmilszy okres w roku, na który przez wiele miesięcy czekamy z utęsknieniem. Żeby nie zepsuć sobie go chorobą warto się zawczasu zaszepić. Na co? Kiedy? Gdzie szukać informacji dotyczących szczepień? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w naszym artykule.


Pamiętajmy, że szczepienia ochronne to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym w podróży. Jeżeli planujesz daleką podróż w tropikalne zakątki świata to jesteś dużo bardziej narażony na choroby zakaźne niż podczas podróży w naszej strefie klimatycznej. Oczywistym jest, że jeżeli w tamtych okolicach warunki sanitarne i opieka medyczna są na niskim poziomie, to sprzyja to łatwemu rozprzestrzenianiu się chorób. To jednak nie zmienia faktu, że chcąc zwiedzać naszą piękną Polskę również należy wcześniej pomyśleć o swoim zdrowiu, bezpieczeństwie i komforcie naszej podróży.

 

Szczepienia zalecane

Do specjalisty w sprawie szczepień należy się zgłosić na 4-8 tygodni przed wyjazdem. Wszelkie informacje na ten temat są dostępne w najbliższym punkcie szczepień. Lekarz medycyny podróży, sugerując się miejscem planowanych przez nas wakacji oraz naszym ogólnym stanem zdrowia, może zalecić szczepienie przeciw: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A), wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B), błonicy, tężcowi, poliomyelitis, durowi brzusznemu, zakażeniom meningokokowym czy cholerze.

Cieszyliśmy się łagodną zimą, ale nie obejdzie się to dla nas bez przykrych konsekwencji, do których należy m.in. dosłowny wysyp kleszczy. Sanepid ostrzega przed plagą tych pajęczaków. Przenoszą one bardzo groźne choroby - boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu powinien każdy, komu zdarza się przebywać w lesie lub na innych terenach zagrożonym występowaniem kleszczy. W Polsce zarejestrowane są dwie szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu - Encepur K oraz FSME-IMMUN. Szczepienie to nie jest refundowane.

 

Szczepienia obowiązkowe

W celach zapobiegawczych niektóre państwa wymagają, aby osoby przyjezdne były wcześniej zaszczepione przeciwko konkretnym chorobom. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się groźnych schorzeń na terenie ich kraju. Przykładem jest szczepienie przeciw żółtej febrze, które jest obowiązkowe przy wjeździe do wielu krajów tropikalnych (m. in. w Afryce, Azji, Ameryce Południowej i Środkowej). Każdy turysta powinien postarać się o tzw “żółtą książeczkę”- międzynarodową książeczkę wydawaną w punkcie szczepień. Poza zasadami, wynikającymi z Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych, niektóre kraje mogą żądać szczepień na podstawie własnego prawa wizowego, dlatego przed wakacjami należy się z nimi zapoznać.

 

Masz jakieś pytania? Chcesz znaleźć na nie wiarygodne odpowiedzi? Główny Inspektorat Sanitarny przy współpracy z ekspertami w dziedzinie wakcynologii rozpoczął akcję informacyjną “Zaszczep w sobie chęć szczepienia”. Inicjatywa ta ma na celu promocję szczepień ochronnych, jako najskuteczniejszej formy zapobiegania chorobom zakaźnym. Więcej informacji znajdziecie na stronie akcji.

 

KOMENTARZE
Newsletter