Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wścieklizna może zostać zupełnie wyeliminowana do 2030 roku
Choroby zwierząt domowych, których można uniknąć za pomocą odpowiednich szczepień, nadal stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt oraz ludzi. Między innymi wścieklizna stanowi śmiertelne zagrożenie dla około połowy populacji ludzi na świecie. Ponieważ w dzisiejszych czasach większość właścicieli zwierząt domowych uważa swojego psa za członka rodziny i dzieli się z nim swoim domem, szczepienia profilaktyczne mają obecnie dużo większe znaczenie niż kiedyś.

 

 

Lekarze weterynarii pełnią szczególną rolę w życiu właścicieli zwierząt domowych. Wynika to z faktu, że większość z nich traktuje swoje zwierzęta jak pozostałych członków rodziny i pragnie spędzić z nimi wiele lat w miłości i zdrowiu. Warto pamiętać, że jednym z głównych zadań lekarza weterynarii nie jest leczenie, lecz zapobieganie chorobom. Z tego względu, zachęcają oni do stosowania różnych skutecznych i zapobiegawczych metod, np. szczepień, aby uniknąć zachorowania na wiele niebezpiecznych chorób. By podkreślić znaczenie zapobiegania chorobom poprzez szczepienia ludzi i zwierząt oraz walkę z mitami związanymi z tym tematem Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła Międzynarodowy Tydzień Szczepień, który w tym roku trwał od 24 do 30 kwietnia. To doskonała okazja, żeby porozmawiać także o szczepieniach zwierząt domowych.

 

Odpowiednie szczepienia: nie tylko dla ludzi

– Pomimo że Międzynarodowy Tydzień Szczepień podkreśla ogromne znaczenie szczepień dla ludzi, powinien także przypominać o zdrowiu naszych zwierząt. Pamiętajmy, że istnieje wiele chorób, którym można zapobiec dzięki odpowiednim szczepieniom. Niektóre z tych chorób są również niebezpieczne dla zdrowia ludzi. Zoonozy, to zakaźne choroby zwierząt, które mogą przenosić się także na człowieka. Mogą być bardzo niebezpieczne, a niektóre z nich, np. leptospiroza, która jest ciężką i często niedocenianą chorobą, może nawet doprowadzić do śmierci. Możemy uniknąć tego zagrożenia poprzez odpowiednie szczepienia – powiedział dr Michał Ceregrzyn, ekspert MSD Animal Health.

Jedną z bardziej znanych zoonoz jest wścieklizna, która stanowi zagrożenie dla około połowy populacji ludzi na świecie. Z tego względu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) postawiły sobie za cel do 2030 roku wyeliminowanie przypadków śmierci w wyniku wścieklizny u ludzi, przenoszonej za pośrednictwem chorych psów. Cel ten może być osiągnięty tylko przez świadomy i dobrze zorganizowany program szczepień. W Polsce coroczne szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe u każdego psa, który ukończył 3. miesiąc życia.

KOMENTARZE
news

<Marzec 2027>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter