Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wieloskładnikowe tabletki w leczeniu cukrzycy II typu
Liczba chorych na cukrzyce na świecie nieustannie wzrasta. Dane docierające do publicznej opinii są zatrważające. W roku 2013 szacowano, że na cukrzycę chorować będzie ponad 380mln ludzi. Prognoza na rok 2035 także nie napawa optymizmem, ponieważ, przewiduje się, że liczba chorych wyniesie 592 miliony. Dominuje typ 2 cukrzycy, dotyczy on ok 90-95% chorych. Proporcjonalnie rosną też koszty leczenia. Nic dziwnego, że koncerny farmaceutyczne skupiają się na badaniach nad nowymi substancjami i nowymi formami leków.

Obecnie szacuje się, że na profilaktykę cukrzycy na świecie  wydaje się 35 mld $, do roku 2018 wartość tej części rynku farmaceutycznego osiągnie 58 mld $. Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, charakteryzującą się insulinoopornością, uszkodzeniem i niewydolnością  komórek B trzustki, co prowadzi do obniżenia poziomu insuliny we krwi, a tym samym do podwyższenia poziomu glukozy. Choroba rozwija się przez bardzo długi okres czasu, jeśli pacjent nie podda się efektywnemu leczeniu polegającemu na skutecznym obniżeniu poziomu glukozy, to choroba bardzo szybko zacznie się dynamicznie rozwijać prowadząc nierzadko do śmiertelnych powikłań.

Komitet ds Produktów Leczniczych dla Ludzi (CHMP) zarekomendowało przyjęcie leku Xigduo ze wskazaniem do leczenia cukrzycy typu 2 w połączeniu z dietą i wysiłkiem fizycznym. EMEA zazwyczaj zatwierdza rekomendowane leki przez CHMP w ciągu kilku miesięcy. Dlatego pojawiła się na horyzoncie realna szansa na dołączenie nowego leku do walki z cukrzycą. Xigduo jest lekiem złożonym z dapagliflozinu i chlorowodorku metforminy. Firmy farmaceutyczne już wcześniej wywalczyły zatwierdzenie przez EMEA Forxigi (nazwa handlowa dapagliflozinu) jako leku przeciwcukrzycowego i jest on dzisiaj pewnym standardem w leczeniu cukrzycy II typu w połączeniu z meforminą. Stworzenie tabletki zawierającej obie te substancje czynne znacząco ułatwia compliance z pacjentem.

Xigduo został opracowany dzięki współpracy w zakresie leków przeciwcukrzycowych dwóch wielkich firm farmaceutycznych : Astra Zeneca i Bristol Myers Squibb. Firmy te już od dość dawna próbują zdominować rynek farmaceutyczny w dziedzinie leków przeciwcukrzycowych. Rok temu przejęły one Amylin Pharmaceuticals, dzięki czemu mogły poszerzyć swoje portfolio o dwa preparaty Byetta i Bydureon. Operacja kosztowała 7 mld $. Po zakończeniu transakcji Astra Zeneca dołożyła 135mln $ po to by zyskać równe prawa we współdecydowaniu o zarządzaniu spółką.

    Dapagliflozin jest to pierwszym swojej klasie lekiem o innowacyjnym mechanizmie działania. Jest selektywnym i odwracalnym inhibitorem SGTL2-kotransportera sodu i glukozy. Nerki u osób chorych na cukrzycę reabsorbują o 20% więcej glukozy niż u zdrowego człowieka, czym przyczynia się do nasilenia hierglikemii. Zablokowanie kotransportera SGTL2 powoduje znaczącą redukcję ilości reabsorbowanej glukozy i ułatwia jej wydalanie z moczem.

   Decyzja ws. przyjęcia Xigduo do leczenia zostanie podjęta przez Komisję Europejską. Jeśli Komisja wyrazi pozytywną opinię to lek będzie można wprowadzić do użytku we wszystkich krajach UE wraz z Norwegią i Islandią. Nadzieje na przyjęcie są duże dlatego, że Forixga została już wprowadzona do użytku w UE, Argentynie, Brazylii, Australii, Meksyku i Nowej Zelandii.

 

red. Parick Nicolaou Ghekas

KOMENTARZE
news

<Luty 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
15
16
18
19
20
21
25
26
1
3
4
5
Newsletter