Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
TEVA: „Dzięki hybrydzie zawsze jesteśmy tam, gdzie pacjent nas potrzebuje” – rozmowa z Pawłem Bernatem.
Magdalena Szkup, 24.07.2013 , Tagi: teva, wywiad
TEVA należy do największych firm świata specjalizujących się w badaniach, produkcji i marketingu leków generycznych. W chwili obecnej nie koncentruje się jednak tylko na lekach odtwórczych – posiada w swoim portfolio leki innowacyjne. Określa siebie jako hybrydę, oferującą leki generyczne w przystępnych cenach, obok nich leki innowacyjne. Równocześnie rozwija trzeci segment – leki OTC, dzięki którym świadomi pacjenci mogą leczyć się we własnym zakresie. Synergia działań na odrębnych do tej pory rynkach stanowi klucz do sukcesu i mocnej pozycji, jaką ma TEVA.

Czy firma w dalszym ciągu stawia na badania i marketing leków generycznych czy staje się firmą innowacyjną? Co zadecydowało o zmianie profilu firmy na bardziej „hybrydowy”?

Dzięki hybrydzie zawsze jesteśmy tam gdzie pacjent nas potrzebuje.  Z jednej strony dostępne,  leki generyczne w przystępnych cenach z drugiej innowacyjne a z trzeciej samoleczenie czyli gama leków OTC. Dzięki tej dywersyfikacji lekarz lub farmaceuta zawsze mogą wybrać co zaoferować danemu pacjentowi. Firma hybrydowa nie koncentruje się na jednym segmencie rynku a rozwija kilka jednocześnie.  Teva nie tworzy odrębnych struktur na każdy segment rynku–budujemy jeden wszechstronny organizm, w którym wszystkie te obszary ściśle ze sobą współpracują. Jeden wspiera drugi, wszystkie korzystają z efektów wspólnie prowadzonych badań i prac rozwojowych oraz wspólnych działów wsparcia.  Kluczem do sukcesu jest synergia działań na kilku odrębnych do tej pory rynkach. Mamy szerokie portfolio generyczne,  dzięki któremu oferujemy terapie dla setek tysięcy pacjentów  w atrakcyjnych dla budżetu państwa cenach z drugiej strony oferujemy też terapie celowane, wysokospecjalistyczne w schorzeniach takich jak Stwardnienie Rozsiane. Jednocześnie bardzo mocno rozwijamy swoją obecność w rynku OTC poprzez stworzenie spółki joint-venture z Procter and Gamble i wspólne wprowadzenie na rynek superbrandu jakim jest Vicks. Poleganie tylko na samej innowacji to duże ryzyko –bardzo duże koszty wprowadzenia produktu, ryzyko czy produkt przejdzie wszystkie fazy badańklinicznych, czy będzie stanowiłistotnązmianęw jakości terapii i na końcu czy jego cena nie będzie stanowiła poważnej bariery dla refundacji i pacjenta. Dlatego konieczne jest posiadanie zaplecza odtwórczego, bo to dywersyfikuje ryzyko a jednocześnie bez względu na to jak zmienia się sytuacja rynkowa, regulacje, legislacja, modele terapeutyczne  - cały czas mamy pełną ofertę dla pacjenta. 

 

Jakimi oryginalnymi lekami może pochwalić się TEVA?

 Jeżeli spojrzymy na pozycję firmy po stronie leków innowacyjnych to Copaxone jest dziś lekiem pierwszorzutowym w leczeniu stwardnienia rozsianego, zwiększamy swoją obecność na rynku onkologicznym z szerokim portfolio uznanych leków generycznych, ale też i innowacyjnych takich jak Myocet. No i trzecia gałąź to ból nowotworowy ze sztandarowym produktem Effentora. Dodatkowo rozwijamy się w bardzo wąskich i wysokospecjalistycznych obszarach takich jak transplantologia. No i bardzo szeroka strategia leków generycznych –brandowych z szerokąobecnościąi w pulmonologii i chorobach metabolicznych, segmencie przeciwbólowy, okulistycznym i ginekologii

TEVA jest w czołówce jeżeli chodzi udział w rynku farmaceutycznym w Polsce. jakie są plany na przyszłość –czy firma planuje znaczący wzrost udziałów czy utrzymanie sięna stałym poziomie?

Oferujemy szerokie portfolio generyczne,  dzięki któremu dostarczamy terapie dla setek tysięcy pacjentów  w atrakcyjnych dla budżetu państwa cenach, z drugiej strony oferujemy też terapie wysokospecjalistyczne w schorzeniach takich jak Stwardnienie Rozsiane.  Jednocześnie też bardzo mocno rozwijamy swoją obecność w rynku OTC poprzez stworzenie spółki joint-venture z Procter and Gamble i wspólne wprowadzenie na rynek superbrandu jakim jest Vicks. Jesteśmy piątą pod względem wartości sprzedaży firmą na polskim rynku. Im dalej w budowie hybrydy, tym więcej pojawia się różnorakich korzyści. Nie tylko dywersyfikacja ryzyka, ale też dużo lepsze wykorzystanie posiadanych zasobów. Dajemy też naszym pracownikom większe możliwości rozwoju. Wygląda to bardzo obiecująco, ale pamiętamy że jesteśmy na początku długiej drogi.

Część generyczna naszego systemu lekowego jest rozwinięta - ważne, żeby ją pielęgnować, utrzymywać, żeby cały czas rozszerzać ją o nowe preparaty wprowadzane natychmiast po wygaśnięciu patentu. Cały czas musimy pamiętać, że część pacjentów wymaga terapii innowacyjnych, często dobieranych według ściśle określonych kryteriów w danej jednostce chorobowej. Dlatego też utrzymanie odpowiedniej równowagi pomiędzy lekami generycznymi i innowacyjnymi jest kluczowe dla zdrowotności społeczeństwa. Teva jest numerem jeden na świecie pod względem liczby ordynowanych leków dzięki gigantycznemu portfelowi preparatów odtwórczych, bezkonkurencyjnemu w skali światowej, ale także dzięki dwóm bestsellerowym lekom innowacyjnym, do których niebawem dołączą kolejne.  Już w 2011 roku 35% przychodów Teva pochodziło ze sprzedaży leków innowacyjnych, w tym substancji czynnych dostarczanych innym firmom a 56 % ze sprzedaży leków generycznych (pozostałe przychody pochodzą głównie z joint-venture z P&G). Strategicznym celem jest rozwój leków innowacyjnych, co nie znaczy, że rezygnujemy z pozycji lidera na rynku leków generycznych.

Jesteśmy, czy tego chcemy czy nie, społeczeństwem, które się starzeje, wiec jest coraz więcej osób, które będą wymagały terapii przewlekłych. Stajemy się też społeczeństwem bardziej nowoczesnym –oczekujemy od życia wyższej jakości życia na co mająwpływ wszystkie produkty lifesytlowe. Chcemy byćszczupli, nie palić, ładnie wyglądać, byćsprawni i aktywni seksualnie. Na to wszytko mająwpływ leki bez recepty, które rozwijają siew tej chwili najdynamiczniej . Widzimy też że do Polski trafia coraz więcej leków oryginalnych i zapaść jaka miała miejsce na początku stulecia, gdy nie wprowadzano dosłownie żadnych leków oryginalnych mamy już za sobą.  Teva ma tu w przygotowaniu szereg leków, które teraz mają szansę być zrefundowane.

 

portal biotechnologia.pl i redaktor Magdalena Szkup bardzo dziękują za rozmowę

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
29
1
2
3
4
8
9
10
11
12
16
17
18
20
22
23
24
25
28
29
30
31
Newsletter