Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ekspertka z Teva Pharmaceuticals o zaletach prowadzenia badań klinicznych w Europie Środkowo-Wschodniej
Ekspertka z Teva Pharmaceuticals o zaletach prowadzenia badań klinicznych w Europie Środkow
Na terenie Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW) działa wiele organizacji typu CRO (z ang. Contract Research Organization). Giganci farmaceutyczni z całego świata zlecają im prowadzenie badań klinicznych związanych z rozwojem swoich nowych leków, często przedkładając je ponad firmy krajowe. Jakie są tego powody? Dr Yafit Stark, wiceprezes i dyrektor ds. klinicznych w Teva Pharmaceuticals, dzieli się swoim spojrzeniem na to zagadnienie.

 

Dr Stark odwiedzi Polskę w maju. Będzie prelegentką na BioForum 2014, imprezie skupiającej ludzi nauki i biznesu związanych z sektorem life science z Europy Środkowej i innych części świata. Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej: http://cebioforum.com/

Jakie są Pani zdaniem główne różnice pomiędzy sektorem farmaceutycznym EŚW i bardziej rozwiniętymi, jak Europą Zachodnią i Ameryką Północną?

Dr Yafit Stark: Region EŚW to wiele krajów o wysokiej dostępności pacjentów dla potrzeb badań klinicznych. Wytyczne ICH* zostały tam wdrożone i jakość danych z przeprowadzanych badań klinicznych po przeprowadzonych szkoleniach jest dobra.

* - The International Conference on Harmonisation of Technical Requirements for Registration of Pharmaceuticals for Human Use (ICH)

Jakie różnice, Pani zdaniem, pozytywnie wyróżniają EŚW i jak możemy rozwijać je dalej, w celu zmaksymalizowania możliwości rozwoju regionu?

Dr Yafit Stark: Region EŚW obejmuje duże populacje rodzimych pacjentów, którzy mieli mniej styczności z drogimi innowacyjnymi produktami. Dlatego lekarze i pacjenci są bardziej chętni, aby wziąć udział w badaniach klinicznych i uzyskać korzyści z najlepszej opieki, nowych leków i technologii. Wytyczne GCP są przestrzegane, a jakość gromadzonych danych jest stosunkowo dobra.

Mówi się, że EŚW jest atrakcyjnym regionem do prowadzenia badań klinicznych. Czy zgadza się Pani z tym stwierdzeniem?

Dr Yafit Stark: Zgadzam się. Bardzo duża liczba pacjentów, obecnie uczestniczących w badaniach klinicznych, pochodzi z regionu EŚW.

Czy Teva ma doświadczenie w prowadzeniu badań klinicznych w regionie EŚW?

Dr Yafit Stark: Mamy bardzo dobre doświadczenia z ostatnich 15 lat z prowadzenia badań klinicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Prowadzimy badania kliniczne w wielu obszarach terapeutycznych, takich jak terapie OUN [ośrodkowego układu nerwowego], przeciwzapalne, układu oddechowego i związane ze zdrowiem kobiet.

Jest nam bardzo miło gościć Panią w roli prelegentki na zbliżającym się BioForum 2014. Czy mogłaby Pani opisać, na jakich tematach skupi się Pani prezentacja?

Dr Yafit Stark: Chciałam opowiedzieć o innowacjach w biotechnologii i izraelskim modelu wspierania ich za pośrednictwem Inkubatorów. Model ten może być również stosowany w innych krajach, w celu wspierania nowych pomysłów w biotechnologii.

 

Dr Yafit Stark - profil prelegentki

Dr Yafit Stark dołączyła do Teva w 1987 roku. Od 1991 do 1994 roku pracowała w Stanach Zjednoczonych, gdzie założyła innowacyjny oddział badawczy Teva na terenie USA. Była odpowiedzialna za rozwój kliniczny leku Copaxone - blockbustera Teva. Dr Stark następnie zakładała i zarządzała innowacyjnymi globalnymi projektami badań klinicznych i rozwoju klinicznego wszystkich nowych produktów firmy Teva.

Obecnie pełni funkcję wiceprezesa i dyrektora ds. klinicznych w Teva Pharmaceuticals.

Jest aktywnym członkiem "Tnufa" - komitetu ewaluującego finansowanie badań w izraelskim Ministerstwie Przemysłu, Handlu i Pracy. Zasiada w Radzie Dyrektorów Izraelskiego Stowarzyszenia Badań Zdrowia Oczu i Zapobiegania Ślepocie i Międzynarodowego Stowarzyszenia Walki z Chorobą Besta, oraz w Radzie Doradczej Xenia Venture Capital - spółki inwestycyjnej działającej przy inkubatorze technologicznym na rzecz wspierania uruchamiania innowacyjnych start-upów w Izraelu.

 

Dr. Yafit Stark przyjeżdża do Polski na specjalne zaproszenie firmy KCR S.A., sponsora BioForum 2014.

 

Tomasz Domagała

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2021>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
Pomiar pH próbek farmaceutycznych
2021-07-28 do 2021-09-29
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter