Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Szczepienia – rozwiewamy wątpliwości
„Szczepienia – rozwiewamy wątpliwości” to szczególna grupa i strona na Facebooku. W czasie rocznej działalności zgromadziła już ponad 12 tysięcy członków, którzy znajdują tam sprawdzone informacje na temat szczepień w Polsce i na świecie. O rzetelność informacji dba blisko 100 ekspertów, w tym lekarzy różnych specjalizacji. Założycielkami i administratorkami grupy są Anna Denslow i lek. Anna Rahnama.

 

 


Anna Denslow jest absolwentką International Business & Administration na Anglia Ruskin University w Cambridge (Wielka Brytania). Z powodzeniem prowadziła grupy anglojęzyczne o podobnej tematyce. Prowadzi działania na rzecz zmian w komunikacji w mediach społecznościowych.

Lek. Anna Rahnama jest studentką bioetyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat zajmuje się edukacją społeczną i obalaniem mitów w zakresie szczepień ochronnych oraz propagowaniem evidence-based medicine, czyli medycyny opartej na faktach. Uczestniczy w posiedzeniach Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych.

 

Czy jesteście grupą „pro-szczepionkową"?

Anna Denslow: Jesteśmy grupą, której oparcie stanowią mocne dowody. Kierujemy się konsensusem naukowym, a mówi on, że szczepionki są bezpieczne i skuteczne. Na potwierdzenie dysponujemy badaniami, wiele popularnych tematów zostało już omówionych w pojedynczych wątkach, nad wieloma nadal pracujemy.
 

Można więc powiedzieć, że obalacie mity na temat szczepionek obecne w sieci i mediach?

A.D.: Zawsze patrzymy na obie strony, omawiamy za i przeciw. Kalkulujemy korzyści i ryzyko związane ze szczepieniem bądź nieszczepieniem. Wiemy i nie negujemy tego, że są osoby, które nie mogą przyjąć konkretnych szczepionek, które nie mogą być w ogóle szczepione oraz takie, które doświadczyły poważnych reakcji na szczepionki. Każdy z nas w pewnym momencie doświadczył strachu spowodowanego dezinformacją. Rozumiemy lęk związany z odpowiedzialnością za życie i zdrowie drugiej osoby, głównie naszych dzieci. To miejsce, ta grupa powstała, aby móc przedyskutować obawy, nikt nie osądzi tu nikogo za strach czy za brak zgodności czasowej w papierach. Chcemy, aby osoby trafiające do naszej grupy zdawały sobie sprawę z tego, że przedstawianie faktów nie jest jednoznaczne z atakiem. Wiemy, że czasami są one sprzeczne z czyjąś dotychczasową wiedzą, że czasami nie pokrywają się z czyimiś wyobrażeniami, ale są one niezależne od naszych indywidualnych odczuć. Zapraszamy do dyskusji i zadawania pytań. Grupa ma na celu stworzenie bezpiecznego i spokojnego miejsca dla osób, które szczerze chcą się dowiedzieć rzetelnych informacji.
 

Czy w grupie może odnaleźć się zwykły rodzic, który dokonuje wyboru o szczepieniu swoich dzieci?

A.D.: Zachęcamy każdego do zadawania pytań. Jeśli rodzice mają wątpliwości, są niepewni informacji lub potrzebują się upewnić, jesteśmy tu dla nich. Żaden specjalista z tej grupy nie odpowie, aby pytająca mama „posłuchała instynktu matczynego czy głosu serca", a przedstawi i omówi temat zgodnie z EBM [medycyna oparta na badaniach naukowych, ang. Evidence Based Medicine – przyp. red.]. Chcemy, aby członkowie grupy mieli realny obraz korzyści i znali ryzyko, dokonując wyboru. My przedstawimy dowody potrzebne do podjęcia świadomej decyzji.


Pani doktor uczestniczyła w tegorocznych posiedzeniach Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych. Oba spotkania dotyczyły bezpieczeństwa stosowania szczepionek i ich składników. Jak ocenia Pani przebieg tych spotkań? Czy w Pani odczuciu prace Zespołu mogą pozytywnie wpłynąć na realizację programu szczepień ochronnych w Polsce?

Anna Rahnama: Przebieg spotkań Zespołu ds. Bezpieczeństwa Szczepień oceniam niestety negatywnie. To przykre, że wykładowcami na coraz to kolejnych posiedzeniach są wyłącznie osoby jawnie występujące przeciwko wiedzy medycznej, a budynek polskiego Sejmu sankcjonuje te stanowiska. Nie sądzę, aby dyskusje w takim gronie przyczyniły się do poprawy realizacji kalendarza szczepień czy poprawy bezpieczeństwa dzieci. Dyskusje na temat zdrowia powinny być dyskusjami eksperckimi, a ulepszenia konsultowane ze specjalistami w danych dziedzinach, a nie przypadkowymi osobami.
 

W trakcie ostatniego posiedzenia próbowano poruszyć temat serii ASPNB005AE szczepionki Synflorix, którą zwolennicy stowarzyszenia STOP NOP określają jako „wadliwą”. Na czym polega ta wadliwość i czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

A.R.: W momencie, kiedy podejrzewana jest „wadliwość" szczepionki, niezwłocznie wycofywana jest z użytku cała partia. W przypadku tej serii nie podjęto takiej decyzji. Po więcej szczegółowych informacji należy zgłosić się do Głównego Inspektoratu Sanitarnego, który na bieżąco monitoruje sytuację w zakresie bezpieczeństwa szczepień.

 

Dziękuję za rozmowę.

--

Relacje z posiedzeń Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych są dostępne na stronie internetowej Sejmu.

Zapraszamy do grupy oraz na stronę „Szczepienia – rozwiewamy wątpliwości”.

KOMENTARZE
Newsletter