Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sprzęt wykrywający raka najważniejszym polskim wynalazkiem medycznym
To pierwsze na świecie tego typu urządzenie, które ma pomóc we wczesnej diagnostyce raka piersi. Powstało w Polsce i może ocalić życie milionom kobiet. Internauci zdecydowali, że wśród innowacji medycznych najbardziej zasługuje na wygraną w plebiscycie „Soczewki Focusa”.

 

Naukowcy pracujący w firmie BRASTER SA z siedzibą w Szeligach koło Ożarowa Mazowieckiego skonstruowali prototyp urządzenia, dzięki któremu każda kobieta będzie mogła zbadać piersi w zaciszu własnego domu. Urządzenie ma pomóc we wczesnym wykrywaniu nowotworów. To właśnie ta innowacja medyczna zyskała największe uznanie internautów biorących udział w plebiscycie najciekawszych polskich wynalazków organizowanym przez redakcję miesięcznika „Focus”. Wynalazek zwyciężył w kategorii "innowacje medyczne".

Jak to działa?

Pomysł opiera się na zastosowaniu ciekłych kryształów w diagnostyce raka piersi. Ogniska zmiany nowotworowej mają wyższą temperaturę. Dzięki temu ciekłokrystaliczne matryce urządzenia w zetknięciu z badaną piersią pozwalają na wykrycie zagrożenia nowotworem. Metoda badania zwana termografią jest uzupełnieniem mammografii i ultrasonografii. Jest prosta w użyciu, bezbolesna i bezpieczna. To pierwsze tego typu urządzenie na świecie.

– Nie wykluczamy w przyszłości zainteresowania naszym produktem organów służby zdrowia. W chwili obecnej skupiamy się na produkcie i usłudze, która ma być kierowana bezpośrednio do konsumenta – mówi Maja Józefowicz, dyrektor marketingu w BRASTER SA. – Cena produktu jest jeszcze na etapie analiz – dodaje.

Szansa dla polskich innowacji

Do plebiscytu redakcja miesięcznika „Focus” nominowała innowacje w fazie projektowej, pomysły będące już w trakcie testów, ale też i gotowe produkty. Pracowali nad nimi naukowcy z polskich uczelni, instytucji naukowych, także specjaliści z prywatnych firm i informatycy.

– Walka była w tym roku dość wyrównana. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach mieli wyraźną przewagę nad resztą, ale nie tak dużą, jak podczas poprzedniej edycji „Soczewek“. Dla nas jest to dobry sygnał. Oznacza on, że wszystkie nasze nominacje były ciekawe. Zwyciężyły projekty, które albo już są na rynku, albo – tak jak w przypadku innowacji firmy Braster – niedługo się na nim znajdą – komentuje Jan Stradowski, szef działu nauki miesięcznika „Focus”.

Gala wręczenia nagród laureatom plebiscytu „Soczewki Focusa 2015” odbyła się 6 kwietnia br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.  

KOMENTARZE
Newsletter