Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Spray do nosa na migreny dla dorosłych i ... dla dzieci!
Ból jednostronny, długotrwały i silnie pulsujący znany jest osobom cierpiącym na migreny. Ciężko jest wytłumaczyć stan w jakim znajduje się osoba cierpiąca na tą przypadłość komuś kto tego nigdy nie doświadczył. Ból ten ciężko znieść bez wspomożenia farmakologicznego. Prócz leków doustnych mamy do dyspozycji szybko działające spraye donosowe, w tym od niedawna dla dzieci.

U patofizjologii migren leży nieprawidłowe przesyłanie bodźców z zewnątrz przez neurony znajdujące się w mózgu. Na skutek takiej sygnalizacji zaczynają uwalniać się substancje powodujące rozszerzenie naczyń krwionośnych i występuje obrzęk, na który szybko reagują rozmieszczone w pobliżu receptory bólu. Uciążliwe objawy towarzyszące migrenie nie ograniczają się tylko do bólu ale i do nadwrażliwości na światło i dźwięki, nudności, uczucie drętwienia kończyn. Migreny trzy razy częściej dotykają płeć piękną. Zwykle pojawia się na skutek stresu, zbliżającej się menstruacji (szybki spadek estrogenu przed miesiączką).

 

Jak dotąd najskuteczniej z migrena radzą sobie leki należące do tryptanów. To selektywni antagoniści receptora 5-HT 1B/D. Ich działanie polega na zwężaniu naczyń krwionośnych w mózgu i hamowaniu mediatorów uwalnianych z zakończeń neuronów. Ich pojawienie się na rynku zrewolucjonizowało terapię migrenowych bólów głowy, ponieważ oprócz doznań bólowych łagodzą one również nudności czy światłowstręt.

Oprócz tabletek doustnych zawierających w swoim składzie tryptany na rynku istnieją również szybkodziałające spraye donosowe jak np. coraz bardziej popularny Imigran. Jego składnik aktywny to sumatryptan. Jedna dawka zaaplikowana do nosa rozpoczyna swoje działanie już w ciągu pół godziny od aplikacji. Dorośli stosują zwykle dawkę 20 mg, natomiast młodzież w wielu 12-17 lat – 10 mg.

 

Kilka dni temu Amerykańska Agencja do Spraw Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pierwszy spray do nosa zawierający zolmitryptan (nazwa handlowa Zomig), który znajduje zastosowanie w terapii migren u młodzieży w wielu 12-17 lat. Aerozol ma zastosowanie w przerywaniu ostrych napadów migreny z towarzyszącą aura lub bez. Preparaty doustne, zwłaszcza przyjmowane przez dzieci i młodzież, wywołują często nudności i wymioty. Spray to alternatywna postać leku uwzględniająca ten poważny problem. Preparat jest bezpieczny i skuteczny dla pacjentów pediatrycznych. Na bóle migrenowe, we wspomnianym przedziale wiekowym, cierpi około 6,3 % populacji, z przewagą dziewcząt. Aerozol z zolmitryptanem wypełnia więc pewną lukę terapeutyczną. Dawka jednorazowa to 2,5 mg, a maksymalna 10 mg dziennie. W badaniach klinicznych odczuwalna ulga w bólu następowała już po 15 minutach, a efekt maksymalny został osiągnięty w czasie 2 do 4 godzin. Najczęstszym efektem ubocznym terapii jest nietypowy posmak pozostający po użyciu aerozolu.

 

Niedawno naukowcy amerykańscy poinformowali, że opracowali pierwszy spray do nosa z prochlorperazyną. Produkt nie podrażnia śluzówki nosa, ponieważ pozbawiony jest substancji konserwujących. Prochlorperazyna jest antagonistą receptorów dopaminergicznych, a jej głównym zastosowaniem jest hamowanie wymiotów. W ostatnich badaniach dowiedziono, że substancja jest w stanie skuteczniej od tryptanów radzić sobie z bólem migrenowym. Spray nie jest jeszcze dostępny w sprzedaży ale trwają intensywne prace nad testami bezpieczeństwa i skuteczności.

 

 

Źródła

http://www.abcmigrena.pl/dorazne-leczenie-migreny

http://www.drugs.com/newdrugs/fda-approves-zomig-zolmitriptan-nasal-migraine-pediatric-patients-ages-12-17-4222.html

http://www.nhs.uk/medicine-guides/pages/MedicineOverview.aspx?condition=Migraine%20Headache&medicine=Imigran%20nasal%20spray&preparationImigran%2020mg%20nasal%20spray

KOMENTARZE
Newsletter