Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sanofi Pasteur i MedImmune wspólnie opracowują przeciwciało monoklonalne przeciwko chorobie wywołanej wirusem RS
Sanofi Pasteur i MedImmune wspólnie opracowują przeciwciało monoklonalne przeciwko chorobie
Firma Sanofi i jej globalny dział szczepionek Sanofi Pasteur ogłosiły zawarcie umowy z MedImmune, globalną spółką firmy AstraZeneca, zajmującą się badaniami i produkcją leków biologicznych, w celu opracowania i wprowadzenia na rynek przeciwciała monoklonalnego MEDI8897, które zapobiegać będzie chorobom związanym z zakażeniem wirusem RS (syncytialnym wirusem oddechowym) u noworodków i niemowląt. Według Amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC), które zajmują się zapobieganiem chorobom i ich zwalczaniem, wirus RS to najczęstsza przyczyna zakażeń dolnych dróg oddechowych u dzieci poniżej 1. roku życia, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie.

MEDI8897 to bardzo silne przeciwciało monoklonalne (mAb), neutralizujące wirus RS poprzez wiązanie białka fuzyjnego, ulega ekspresji na wirionach i zainfekowanych komórkach. Preparat został zaprojektowany tak, aby cechował się długim okresem półtrwania, dzięki czemu na cały sezon zakażeń wirusem RS wystarczyłaby jedna jego dawka. Preparat jest opracowywany do stosowania w uodparnianiu biernym populacji niemowląt. Obecnie MEDI8897 oceniany jest w badaniu fazy IIb z udziałem przedwcześnie urodzonych niemowląt. Planowane jest przeprowadzenie badania fazy III z udziałem zdrowych niemowląt donoszonych. W 2015 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nadała preparatowi MEDI8897 status tzw. szybkiej ścieżki rejestracji („fast-track”).

- Wirus RS uważany jest za najważniejszy patogen, pomijany dotychczas w programie szczepień noworodków. Biorąc pod uwagę fakt, że Sanofi Pasteur jest globalnym liderem branży szczepionek dla populacji pediatrycznej, podpisanie umowy ze spółką MedImmune nie jest niczym zaskakującym. Wirus RS wywołuje poważne sezonowe epidemie i atakuje głównie najmłodsze niemowlęta. Rozpoczęcie współpracy z MedImmune, pozwoli opracować rozwiązanie terapeutyczne tej często występującej choroby dolnych dróg oddechowych u niemowląt, które są najbardziej narażone na zachorowanie - powiedział David Loew, Executive Vice President & Head of Sanofi Pasteur.

Zgodnie z umową, spółka Sanofi Pasteur w pierwszym etapie dokona płatności w wysokości 120 milionów euro oraz zapłaci do 495 milionów euro po ukończeniu określonych etapów prac, związanych z opracowywaniem preparatu i jego sprzedażą. Obie spółki podzielą się kosztami i zyskami po równo. MedImmune będzie nadal odpowiadać za całość przedsięwzięcia dotyczącego opracowywania preparatu, aż do ogłoszenia decyzji o dopuszczeniu do obrotu. Za wytwarzanie preparatu MEDI8897 odpowiedzialna będzie firma AstraZeneca. Spółka Sanofi-Pasteur prowadzić będzie działania związane z wprowadzaniem preparatu MEDI8897 na rynek.

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2020>

pnwtśrczptsbnd
29
30
NutraFood Poland
2020-06-30 do 2020-07-02
Oznaczanie probówek PCR
2020-06-30 do 2020-06-30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter