Występowanie i metabolizm
Tauryna to jeden z najczęściej występujących u ludzi aminokwasów niebiałkowych – jej najwyższe stężenia występują w sercu, mózgu i rdzeniu kręgowym, a także mięśniach. W mniejszej ilości aminokwas ten występuje w prawie każdej tkance ciała [2]. Do głównych źródeł tauryny w pokarmach należą produkty pochodzenia zwierzęcego i owoce morza, dlatego w niektórych dietach, zwłaszcza wegetariańskiej i wegańskiej, wskazana jest suplementacja tego aminokwasu. Tauryna może pochodzić też z syntezy endogennej, niezbędne jest zatem pobieranie z pożywieniem budulców w postaci innych aminokwasów – do syntezy tauryny potrzebne są aminokwasy siarkowe: metionina oraz cysteina [3].
Tauryna w napojach energetycznych
Tauryna jest jednym z głównych składników napojów energetycznych, nie ma jednak dowodów, że problemy zdrowotne związane z ich nadmiernym spożywaniem są spowodowane właśnie przez nią – to raczej wysoka zawartość kofeiny oraz cukru może spowodować szereg skutków ubocznych picia tego typu napojów [10]. Sama tauryna odgrywa rolę w poprawnym działaniu układu nerwowego - zwiększając stężenie dekarboksylazy kwasu glutaminowego (GAD), odpowiedzialnej za wytwarzanie neuroprzekaźnika GABA (kwasu γ-aminomasłowego) i wiązanie się z receptorami GABA w komórkach mózgu, tauryna ogranicza nadmierne pobudzenie organizmu [11].
Na pomoc w walce z otyłością i cukrzycą
Badania na ludziach wykazały, że spożywanie co najmniej 3 gramów tauryny dziennie przez okres 7 tygodni znacząco obniża masę ciała u osób z dużą nadwagą oraz na granicy otyłości, u których zwiększone jest ryzyko wystąpienia cukrzycy. U osób badanych stwierdzono ponadto znaczne obniżenie poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi, co może skutecznie przeciwdziałać wystąpieniu miażdżycy [4]. Naukowcy wykazali, że otyłość powoduje spadek stężenia tauryny, co dodatkowo sprzyja otyłości, generując tym samym błędne koło [5].
Wg badań, u chorych na cukrzycę stężenia tauryny są niższe niż u osób zdrowych, czy zatem suplementacja tauryną może zapobiegać wystąpieniu tej choroby bądź też odwrócić jej konsekwencje? Okazuje się, że tak – udowodniono, że spożywanie 1,5 g tauryny dziennie przez 14 dni może cofnąć spowodowane cukrzycą nieprawidłowości, takie jak sztywność tętnic czy utratę zdolności układu naczyniowego do odpowiedzi na zmiany w przepływie krwi lub ciśnieniu [6]. Badania na zwierzętach pokazały też, że tauryna może zmniejszać stężenie glukozy we krwi, a także przywracać wrażliwość na działanie insuliny [7].
Inne korzyści
Tauryna ma również duży wpływ na pracę serca oraz naczyń krwionośnych, pozwala także wzmocnić wydajność organizmu podczas intensywnych ćwiczeń - zwiększa kurczliwość mięśni i pomaga im pozbywać się kwasu mlekowego [8]. Aminokwas ten jest niezbędny w utrzymaniu zdrowia oczu, a zwłaszcza właściwej funkcji siatkówki [9].
KOMENTARZE