Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pharmena przejmuje stery nad rozwojem i prezentacją kandydata na innowacyjny lek TRIA-662 i upraszcza strukturę grupy
Pharmena przejmuje stery nad rozwojem i prezentacją kandydata na innowacyjny lek TRIA-662 i

Pharmena S.A., biotechnologiczna spółka notowana na głównym parkiecie GPW, za kwotę 250 tys. dol. nabyła całość dokumentacji dot. projektu innowacyjnego kandydata na lek TRIA-662 od swojej zależnej spółki Cortria Corporation z USA oraz rozwiązała z nią umowę licencyjną. Łódzka firma przejmuje tym samym pełną kontrolę nad rozwojem i prezentacją przemysłowi farmaceutycznemu projektu badawczego kandydata na lek TRIA-662. Jednocześnie planuje uproszczenie struktury organizacyjnej grupy poprzez likwidację spółki Cortria Corporation.

Fot. Konard Palka, źródło: materiały prasowe 

Grupa Pharmena prowadzi prace nad rozwojem kandydata na innowacyjny lek TRIA-662, który jest oparty na substancji czynnej 1-MNA. Po transakcji przejmuje współpracę z grupą konsultantów i doradców związanych z projektem TRIA-662. – Dzięki temu maksymalnie skrócimy proces decyzyjny nad rozwojem i prezentacją naszego kandydata na lek. Dodatkowo pozwoli to nam zredukować koszty operacyjne. Nie tylko przyspieszamy procesy, ale również umożliwiamy sobie elastyczność w kształtowaniu przyszłości naszych projektów. Myślę, że jest to klucz do sukcesu – komentuje Konrad Palka, prezes zarządu Pharmena S.A. W związku z planowaną likwidacją Pharmena przeprowadzi aktualizację wartości udziałów oraz pożyczek udzielonych spółce Cortria Corporation. Odpisy zostaną dokonane na poziomie sprawozdania jednostkowego Pharmeny, zwiększając koszty finansowe za rok 2023 o kwotę 46 mln zł. Po dokonaniu powyższych odpisów kapitały własne firmy pozostaną dodatnie. Dokonane odpisy aktualizujące nie będą miały wpływu na wynik skonsolidowany grupy.

Projekt TRIA-662 – kandydat na innowacyjny lek z szerokim spektrum zastosowania

Z przeprowadzonych przez grupę Pharmena badań wynika, że 1-MNA ma znaczące właściwości przeciwzapalne. W ocenie spółki może być skuteczną terapią w leczeniu pacjentów z chorobami dróg oddechowych oraz infekcjami wirusowymi, ponieważ jego zastosowanie obniża poziom TNF-alpha. Dotychczasowe badania wykazały przeciwzapalne oraz przeciwzwłóknieniowe działanie 1-MNA. W zwierzęcym modelu zwłóknienia płuc 1-MNA redukował zwłóknienie płuc o 28% w porównaniu do placebo, działając efektywniej niż dwa leki referencyjne w tym badaniu, które są obecnie stosowane na rynku, tj. nintedanib (17% redukcji) oraz fluticasone (14% redukcji). Przeprowadzone badania na modelach zwierzęcych miały na celu ustalenie efektywnej dawki kandydata na lek w zwłóknieniu płuc oraz infekcjach wirusowych, w szczególności w infekcjach skutkujących powstaniem zapalenia dróg oddechowych (m.in. SARS-CoV-2, grypie, zapaleniu płuc, oskrzeli). Ustalenie efektywnej dawki jest niezbędne do przeprowadzenia badań klinicznych na ludziach w powyższych wskazaniach. W oparciu o powyższe spółka opracowana plan badań 1-MNA w infekcjach dróg oddechowych, w tym infekcji wirusem SARS-CoV-2. Spółka kontynuuje także prace nad prezentacją projektu w niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniu wątroby (z ang. nonalcoholic steatohepatitis, NASH) oraz tętniczym nadciśnieniu płucnym (z ang. pulmonary arterial hypertension, PAH). Na podstawie przekazanych informacji dotyczących zgromadzonych wyników badań TRIA-662 zainteresowana firma farmaceutyczna może podjąć decyzję o złożeniu oferty finansowej w celu dalszego rozwoju (komercjalizacji) projektu leku.

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
LSOS Summit 2024
2024-11-28 do 2024-11-29
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter