Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pevonedistat – lek powstrzymujący proliferację komórek czerniaka
Pevonedistat – lek powstrzymujący proliferację komórek czerniaka
Czerniak jest bardzo agresywnym nowotworem skóry, który rozwija się, gdy melanocyty, komórki, nadające skórze kolor, ulegają mutacji i przeistaczają się w nowotworowe. U około 80.000 Amerykanów rocznie diagnozuje się czerniaka, a około 10.000 umiera z tego powodu. Podobnie jak w przypadku wielu chorób nowotworowych, szanse na przeżycie, gdy czerniak rozprzestrzenił się na inne części ciała są znacznie mniejsze. Badania nad opracowaniem leku powstrzymującego rozwój tej choroby cały czas trwają. Wyniki jednych z nich zostały przedstawione poniżej.

 

Nowe badania z University of Virginia School of Medicine in Charlottesville, opublikowane w czasopiśmie "EBioMedicine" przedstawiają opracowany przez adiunkta radioterapii onkologicznej wraz z zespołem badaczy lek, który wydaje się wykazywać bardzo obiecujące działanie w hamowaniu czerniaka oraz innych chorób nowotworowych.

Naukowcy nie są pewni, jak dokładnie działa omawiany lek (Pevonedistat) wobec komórek rakowych. Najprawdopodobniej hamuje on setki, a nawet tysiące komórek białek. Główny naukowiec prof. Tarek Abbas i jego współpracownicy sprawdzali wpływ tego leku na konkretne białko produkowane przez gen zwany CDT2. Białko to powoduje bardzo szybką replikację komórek czerniaka i innych nowotworów. Odkryli, że bez białka CDT2, złośliwe komórki rakowe przestawały się replikować i rozpadały się. 

Druga linia leczenia opornego nowotworu

W omawianych badaniach, gdzie używane były komórki czerniaka ludzi, a także myszy, którym wszczepiono komórki nowotworowe, zespół badaczy odkrył, ze pevonedistat zatrzymał postęp choroby poprzez oddziaływanie na molekularną ścieżkę dotyczącą białka zwanego CRL4-CDT2-SET8/p21. CDT2 jest niezbędny do proliferacji komórek czerniaka, a one produkują nadmierne ilości białka CDT2. Prof. Abbas wyjaśnia - Guzy, niekonieczne czerniaka są uzależnione od tego genu. Sprawia to, że są one bardzo wrażliwe na lek. Faktycznie wykazano, że komórki czerniaka, które mają wyższe poziomy ekspresji CDT2 są o wiele bardziej podatne na lek .

Wysokie poziomy białka CDT2 występują także w innych typach guzów, m.in. w mózgu i wątrobie, badacze sprawdzają więc, który może służyć jako marker prognostyczny.

- Nie wiadomo jeszcze, w jakim stopniu pevonedistat  jest bezpieczny i skuteczny u ludzi, a badania są nadal w toku. Jeżeli lek przejdzie testy i zostaną one zatwierdzone, to może służyć on jako skuteczna metoda terapii drugiej linii dla pacjentów z czerniakiem, którzy nie reagują na leczenie początkowe - mówi prof. Abbas.

Źródła

http://www.medicalnewstoday.com/articles/312813.php

KOMENTARZE
news

<Październik 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
30
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
PORT for Health: Neuroscience
2021-10-13 do 2021-10-15
16
17
18
21
22
23
24
26
27
Impact’21
2021-10-27 do 2021-10-28
28
29
30
31
Newsletter