Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Paznokcie zwierciadłem stanu zdrowia
Zadbane, zdrowe paznokcie to wizytówka każdego z nas. Jeśli wyglądają niepokojąco, zaczynają się kruszyć, często się łamią, można zaobserwować na nich dziwne przebarwienia może to być wskazówka co do ogólnego stanu naszego zdrowia. Jakie tajemnice kryje w sobie paznokieć?

 

Czasami zmiany kształtu, barwy paznokcia są spowodowane niewłaściwą ich pielęgnacją. Jeżeli natomiast pomimo dbałości o nie i higieny stan ten nie ulega poprawie warto wybrać się do dermatologa. Na co należy zwrócić uwagę przypatrując się paznokciom? Co szczególnie powinno nas zaniepokoić?

 

Zmiany w kolorze

Paznokcie wyraźnie blade mogą być oznaką poważnej choroby np. anemii, zastoinowej niewydolności serca czy niedożywienia. Te o białym zabarwieniu z występującymi ciemniejszymi plamkami mogą wskazywać na poważniejsze schorzenia wątroby w tym jej zapalenie. Jeśli biała barwa obejmuje całą powierzchnię płytki może to świadczyć o bielactwie prawdziwym paznokcia związanym z niedoborami wapnia, białka, łuszczycą i niewydolnością serca. Białe, pojedyncze punkty, często określane jako kwitnienie paznokci to najczęściej objaw wcześniejszego urazu.

Kolor żółty płytki może być spowodowany taką błahostką jak używanie czerwonego lakieru wątpliwej jakości czy też nałogiem palenia papierosów. W drugim przypadku przebarwieniu ulegają te palce, w których trzymany jest papieros. Kolor ten może jednak sygnalizować poważniejsze kłopoty – łuszczycę, żółtaczkę czy w końcu grzybicę – tu dodatkowo ma miejsce kruszenie i zwiększona łamliwość. Inną przyczyną może być przyjmowanie leków np.  tetracyklin (długotrwała terapia trądziku) lub beta-karotenu.

Kolor siny lub szaroniebieski może świadczyć o niewystarczającym dotlenieniu organizmu. Wiąże się to z podejrzeniem rozedmy płuc, chorób serca, zaburzeniami krążenia obwodowego (choroba Raynauda). Rzadszą przyczyną jest choroba Wilsona polegająca na niewłaściwym metabolizowaniu miedzi.

Kolor brązowy, jeśli nie jest spowodowany wcześniejszym urazem i podpłytkowym wylewem krwi, może świadczyć o problemach z gruczołem tarczycy lub niewłaściwie zbilansowanej diecie i poważnym niedożywieniu.

Zielony kolor płytki paznokcia mówi o tym, że prawdopodobnie doszło do infekcji bakteryjnej. Sytuacja taka ma miejsce najczęściej podczas nieumiejętnego wycinania skórek kiedy uszkodzona tkanka jest wystawiona na kontakt z drobnoustrojami – najczęstszym winowajcą zakażeń jest Gronkowiec.

Czarny kolor może być wynikiem poważnego urazu paznokcia. Wówczas często dochodzi nawet do odpadnięcia płytki. Kiedy zmiana nie znika razem ze wzrostem zdrowego paznokcia koniecznie należy wybrać się do lekarza dermatologa, ponieważ możemy mieć do czynienia z groźnym nowotworem złośliwym skóry – znanym wszystkim czerniakiem.

 

Zgrubienia, deformacje, rozdrwajanie, kruszenie..

Jeżeli powierzchnia paznokcia jest pomarszczona, pofalowana może być to pierwszą oznaką zapalenia stawów lub łuszczycy. Popękane i porozdwajane płytki świadczyć mogą ponownie o chorobach tarczycy (szczególnie niedoczynności), ale kiedy dodatkowo towarzyszy temu odcień żółtawto-brązowy wskazuje to raczej na grzybicę. Grzybica paznokci jest trudna do wyleczenia i dodatkowo ma ona tendencje do nawrotów. Najskuteczniejsze są preparaty stosowane doustnie, zawierające itrakonazol i flukonazol, dostępne jedynie na receptę. Większość środków stosowanych miejscowo nie wykazuje wystarczającej penetracji. Paznokcie pękają również na skutek złej pielęgnacji lub urazów mechanicznych. Jeśli nie stwierdza się niedoczynności tarczycy, łamliwość i kruchość najczęściej jest wynikiem złej diety – niedoboru witamin z grupy B, krzemu, selenu, magnezu.

Wyraźne pogrubienie płytki ma miejsce wraz z wiekiem, ale niekiedy może wskazywać na łuszczycę i liszaj płaski. Z kolei podłużne bruzdy świadczą albo o urazie albo o ostrych chorobach zakaźnych i zaburzeniach hormonalnych.

Kształt też ma znaczenie

Paznokcie rurkowate, czyli takie których wolne brzegi podwijają się pod spód, są wynikiem choroby dziedzicznej manifestującej się nadmiernym rogowaceniem skóry rąk i stóp. Sytuacja ma miejsce bardzo rzadko. Szponiasty kształt paznokcia z towarzyszącym żółtawym podbarwieniem może sygnalizować zaburzenia krążenia obwodowego, jeśli zmiana ma miejsce na stopach częściej jest powodowana źle dopasowanym obuwiem. Zegarkowaty lub inaczej mówiąc uwypuklony kształt z dodatkowym poszerzeniem szczytowej części palców oznaczać może problemy układem pokarmowym lub wrodzone wady serca. Zegarkowaty kształt najczęściej jednak jest związany z tzw. palcami pałeczkowatymi dobosza, które są objawem przewlekłych chorób płuc. Płytka przypominająca wklęsłą łyżeczkę to manifestacja niedoboru żelaza i anemii. Innym powodem takiego stanu rzeczy są zaburzenia hormonalne.

 

Przyjrzyj się też skórze wokół paznokci

Kiedy skóra wokół płytki wydaje się być czerwona i opuchnięta może mieć to związek z toczniem lub inną chorobą tkanki łącznej. Zanokcica powodowana jest nadkażeniem bakteryjnym. Silny ból i obecność ropy wymaga leczenia antybiotykiem a w skrajnym przypadku interwencji chirurgicznej polegającej na usunięciu całkowitym paznokcia. Obgryzanie paznokci to nie tylko problem estetyczny. Za tą „nieelegancką” czynnością często kryją się zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, trwałe odczuwanie lęku i stresu. Jeśli nie możesz przestać warto przedyskutować nawyk z lekarzem.

 

Aby cieszyć się pięknymi, zdrowymi paznokciami należy je wzmacniać i chronić. Przy pracach domowych warto używać rękawiczek ochronnych, ponieważ detergenty powodują matowienie i osłabianie płytki. Malując paznokcie używajmy  bazy ochronnejpod lakier. Niebagatelną rolę odgrywa urozmaicona, bogata w witaminy z grupy B, witaminę A, wapń, krzem, magnez, miedź i cynk dieta. W ostateczności rynek apteczny oferuje szeroką gamę suplementów dbających o dobry stan paznokci. Terapia powinna trwać minimum 3 miesiące dla uzyskania widocznych, zadowalających efektów.

 

 

Źródła

http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/multimedia/nails/sls-20076131?s=4

http://reference.medscape.com/features/slideshow/fingernail-abnormalities

http://www.jewsnews.co.il/2014/06/08/8-health-warnings-your-fingernails-may-be-sending/

http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/ss/slideshow-nails-and-health?ecd=soc_fb_070115_ss_nailssayaboutyourhealth

KOMENTARZE
news

<Maj 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter