Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Otyłość to nie kwestia estetyczna, a poważna choroba – eksperci alarmują!
Otyłość to nie kwestia estetyczna, a poważna choroba – eksperci alarmują!
Problem otyłości jest powszechny i dotyczy właściwie każdej grupy wiekowej. Czy jednak samo hasło „otyłość” kojarzy się nam z czymś więcej niż tylko dodatkowymi kilogramami? Raczej nie, a powinno. Właśnie rozpoczęła się kampania społeczno-edukacyjna „Otyłość Kontra Zdrowie”, której celem jest zwrócenie uwagi nie tylko na sam problem, ale przede wszystkim na możliwość skutecznej i bezpiecznej terapii farmakologicznej opartej o substancję czynną, jaką jest liraglutyd (GLP-1).

 

 

Jedna choroba – wiele przyczyn 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne (AMA) zdefiniowały otyłość jako anormalne lub nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej do chorób przewlekłych, które wymagają długoterminowej pomocy medycznej. Jest to schorzenie wywołane przez wiele czynników, wraz z którym współwystępuje wiele przypadłości, takich jak nadciśnienie, hiperglikemia, cukrzyca typu 2, dyslipidemia, niektóre rodzaje raka oraz skrócenie przewidywanej długości życia1. Osoby chore na otyłość cierpią także na schorzenia fizyczne, takie jak np. ból stawów, ograniczona mobilność oraz problemy psychospołeczne np. zaburzenie postrzegania własnego ciała i depresja2. Z badań WHO wynika, że otyłość jest piątą przyczyną zgonów na świecie. W Polsce nadwaga dotyczy aż 68% mężczyzn i 53% kobiet3.

 

Mniej słodyczy i więcej ruchu wystarczy?

Chyba każda osoba chora na otyłość lub nadwagę chociaż raz usłyszała radę dotyczącą diety czy aktywności fizycznej. Niestety w wielu przypadkach to nie wystarczy, bo problem nie tylko w tym, co „na talerzu”, a przede wszystkim w organizmie człowieka – dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnoza i terapia. Leczenie otyłości nie polega na odchudzaniu, tylko, tak jak w przypadku każdej innej choroby przewlekłej, na konsekwentnej terapii prowadzonej przez lekarza. Za sukces uznaje się redukcję masy ciała o 5-10%, a nawet już samo zatrzymanie procesu przyrostu wagi.

 

To co z leczeniem?

– Przez wiele lat nie było możliwości leczenia farmakologicznego – mówi prof. Mariusz Wyleżoł, chirurg bariatra. Teraz taka możliwość już jest, a najnowsza terapia, oparta na analogu ludzkiego glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1 RA) okazuje się być skuteczna i bezpieczna. Wyniki badań wykazały, że leczenie oparte na liraglutydzie w połączeniu z dietą o obniżonej kaloryczności oraz zwiększonym wysiłkiem fizycznym jest skuteczne i dobrze tolerowane u osób dorosłych cierpiących na otyłość i nadwagę, u których współwystępuje co najmniej jedno schorzenie w porównaniu z terapią placebo (dieta i ćwiczenia fizyczne). Po rocznej terapii liraglutydem, w połączeniu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną, u 9 na 10 osób nastąpiła redukcja masy ciała o 5-15%, zaś po trzech latach – nie tylko nastąpiło zmniejszenie masy ciała, lecz także została utrzymana waga4.

 

Kampania „Otyłość Kontra Zdrowie”

Społeczno-edukacyjna kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problem otyłości w Polsce, ale przede wszystkim wsparcie chorych w dotarciu do skutecznej terapii farmakologicznej. Jej inicjatorem jest Polskie Towarzystwo Kardiodiabetologiczne. Oficjalnym startem kampanii była konferencja prasowa zorganizowana 9 kwietnia w Warszawie. Na spotkaniu obecni byli wybitni eksperci:  prof. Paweł Bogdański, prof. Mariusz Wyleżoł oraz dr hab. Monika Bąk-Sosnowska. Pojawiło się również kilku blogerów: Martyna Banasiak, Małgorzata Świech, Anna Krzysztofik i Marcin Jackowiak.

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2020>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
4
5
6
Newsletter