Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Otyłość jest prawdopodobną przyczyną wysokiej liczby ciężkich przypadków COVID-19 w USA
Otyłość jest prawdopodobną przyczyną wysokiej liczby ciężkich przypadków COVID-19 w USA

Wczesne doniesienia dotyczące COVID-19 wskazywały na to, że choroba ta jest najbardziej niebezpieczna dla osób starszych oraz przewlekle chorych. Okazuje się jednak, że liczba młodych pacjentów wymagających hospitalizacji w Stanach Zjednoczonych stała się alarmująca. Według Centers for Disease Control and Prevention prawie 40% hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 miało mniej niż 55 lat, a 20% było w wieku od 20 do 44 lat. Prawdopodobnie sytuacja częstych ciężkich przypadków COVID-19 u młodych osób w USA wynika z epidemii innej choroby, od lat gnębiącej ten kraj. Mowa tutaj o otyłości. Nowe badania sugerują, że za jej sprawą pandemia infekcji SARS-CoV-2 jest potencjalnie groźniejsza w Ameryce niż w Europie i Azji. Nadwaga może znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu COVID-19. Dotyczy to szczególnie osób młodych i w średnim wieku.

W USA 42,4% dorosłych choruje na otyłość. Oznacza to, że wskaźnik masy ciała (BMI) tych osób wynosi 30 lub więcej. Z opublikowanych w czasopiśmie "Clinical Infectious Diseases" badań wynika, że pacjenci, którzy mieli mniej niż 60 lat przy jednoczesnym BMI między 30 a 34, byli dwukrotnie częściej hospitalizowani w związku z COVID-19 niż ich równolatkowie o niższej wadze. W przypadku pacjentów o BMI powyżej 35 prawdopodobieństwo konieczności standardowej opieki szpitalnej było 2,2 razy większe niż u osób nieotyłych.

Naukowcy z Grossman School of Medicine na Uniwersytecie Nowojorskim sugerują, że otyłość dotykająca wielu obywateli USA może być przyczyną wysokiej liczby poważnych przypadków COVID-19 w tym kraju. W Korei Południowej, Chinach i Włoszech, gdzie wskaźniki otyłości są niższe, procent osób młodych wymagających hospitalizacji ze względu na infekcję wywołaną SARS-CoV-2 był wyraźnie mniejszy. 

Dlaczego otyłość pogarsza przebieg COVID-19? Lekarze tłumaczą, że wysoka masa ciała obciąża układ oddechowy, zwiększając ryzyko wielu chorób, takich jak astma czy obturacyjny bezdech senny. Z tego względu osoby z nadwagą mogą być bardziej podatne na infekcje atakujące płuca. Większa ilość tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha u osób z otyłością zmniejsza pojemność oddechową. Z tego powodu oddychanie u pacjentów z tym problemem wymaga więcej wysiłku. Stanowi to szczególne obciążenie w przypadku infekcji COVID-19, która upośledza zdolność płuc do pobierania tlenu.

Źródła

https://www.theguardian.com/us-news/2020/apr/01/coronavirus-young-americans-covid-19

https://www.latimes.com/science/story/2020-04-15/coronavirus-risk-higher-for-obese-people

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.04.08.20057794v1

https://academic.oup.com/cid/advance-article/doi/10.1093/cid/ciaa415/5818333

KOMENTARZE
Newsletter