Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowy DOUSTNY lek na zaparcia odopioidowe
Nowy, zatwierdzony przez FDA lek – Movantik jest jednym z niewielu na rynku preparatów, który łagodzi efekty uboczne długotrwałego stosowania opioidów (przewlekłe zaparcia). Na całym świecie około 50% pacjentów przyjmujących opioidy (ok. 35 milionów pacjentów) cierpi na zaparcia i bóle skurczowe z tym związane. Zapotrzebowanie na podobne rozwiązania jest więc ogromne stąd już dziś analitycy wróżą nowej substancji dużą „karierę”.

 

Objawy ze strony układu pokarmowego należą do najczęstszych działań niepożądanych analgetyków opioidowych u osób leczonych nimi przewlekle. Opioidy wiążąc się ze swoimi receptorami w przewodzie pokarmowym, zwiększają absorpcję płynów i spowalniają motorykę przewodu pokarmowego. Sytuacja taka istotnie obniża jakość życia pacjentów prowadząc do zaparć, wzdęć, utraty apetytu refluksu, bólów brzucha, nudności czy wymiotów. Tradycyjne metody leczenia zaparć (np. laktuloza, dieta warzywno-owocowa, parafina płynna, lewatywy) są mało skuteczne i mogą również prowadzić do tolerancji.

Nowatorskim rozwiązaniem tego problemu jest więc zastosowanie antagonisty receptorowego, który dodatkowo jest pozbawiony możliwości przejścia przez barierę krew-mózg, gdzie mógłby znosić działanie analgetyczne leku, a takie właśnie warunki spełnia świeżo zatwierdzony preparat - Movantik.

Podobnym do Movantiku lekiem, zarejestrowanym już wcześniej w Europie (w Polsce dostępny od 2009 roku) jest Metylonaltrekson (Relistor), który również wykazuje wysoką efektywność. Zarejestrowano go  ze wskazaniem: „Leczenie zaparć wywołanych opioidami u osób z zaawansowanymi chorobami, otrzymujących leczenie paliatywne, u których odpowiedź na środki przeczyszczające nie była wystarczająca”. Lek poprzez modyfikację chemiczną naltreksonu utracił możliwość działania ośrodkowego. Pomimo dowiedzionej skuteczności jest to preparat podawany jedynie w formie iniekcji podskórnych w warunkach szpitalnych. Kolejnym minusem Relistoru jest pojawiająca z czasem się tolerancja, stąd jego zastosowanie ogranicza się maksymaknie do piętnastu dawek.

Substancją czynną preparatu Movantik stanowi Naloxegol. Naloxegol lub innymi słowami pegylowany naloxol (naloxol to ludzki metabolit naloxonu) jest selektywnym antagonistą receptorów opioidowych działających obwodowo. Lek przyjmuje się doustnie, raz dziennie (wygoda podania) co powinno optymalnie przeciwdziałać zaparciom powodowanym przez leki opioidowe. Do najczęstszych efektów ubocznych stosowania Movantiku należą bóle brzucha, biegunka i wzdęcia.
Substancję poddano dwóm  badaniom potwierdzającym skuteczność ale przede wszystkim bezpieczeństwo przy długotrwałym stosowaniu. W badaniach klinicznych wzięło udział 1352 uczestników, którzy od co najmniej 4 tygodni przyjmowali opioidy w związku z bólem nienowotworowym oraz skarżyli się na uporczywe zaparcia. Zostali oni podzieleni losowo do grup przyjmujących 12,5 mg, 25 mg Movantiku lub placebo. Wyniki wykazały, że u 44% osób stosujących dawkę wyższą oraz 41% dawkę niższą nastąpiła wyraźna poprawa częstotliwości wypróżnień w ciągu tygodnia. W grupie placebo odsetek ten wyniósł 29%. 

Obserwatorzy rynku prognozują, że sprzedaż leku w 2017 roku może sięgnąć nawet 1, 98 miliardów dolarów. FDA wymaga jednocześnie rozpoczęcia postmarketingowej obserwacji nowego specyfiku celem dalszej oceny np.  potencjalnego ryzyka wystąpienia niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych.

 

Źródła

http://www.drugs.com/newdrugs/fda-approves-movantik-naloxegol-opioid-induced-constipation-4082.html

 

http://www.fiercepharmamarketing.com/story/az-faces-market-making-task-capitalize-movantiks-edge-oic/2014-09-17

 

http://www.astrazeneca.com/Media/Press-releases/Article/20131119--new-drug-application-for-naloxegol

KOMENTARZE
Newsletter