Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowe spojrzenie na przyczynę migren
Migrena to wielki problem społeczny i jeszcze większa zagadka. Mimo tego, że jest to jedna z najczęstszych chorób w populacji, do tej pory nie udało się znaleźć jej przyczyny. Może nowe odkrycia pozwolą zbliżyć się o krok w kierunku prawdy?

 

Migrena powoduje silny, pulsujący ból zlokalizowany zwykle po jednej stronie głowy. Ci, którzy go doświadczyli wiedzą jak duży to dyskomfort, zwłaszcza kiedy dodatkowo towarzyszy temu światłowstręt i wymioty. Migreny występują częściej u kobiet niż u mężczyzn, ze względu na czynniki hormonalne.  Bóle głowy mogą trwać od kilku godzin do maksymalnie trzech dni i znacznie obniżają komfort życia.

Migrena jest również częstą przyczyną hospitalizacji czy absencji w pracy. Nie każdy wie również, że to trzecia najczęstsza choroba na świecie. Jej przyczyn dotychczas nie udało się jednoznacznie ustalić. Zwykle słyszy się o etiologii naczyniowo-ruchowej albo zaburzonym przekaźnictwie neuronalnym. Ostatnio przyczyny schorzenia wiązane sią również z zaburzeniami flory bakteryjnej czy niedoborem pewnych witamin.

Okazuje się bowiem, że ludzie cierpiący z powodu migren mają wyższy poziom niektórych drobnoustrojów w ustach i całym przewodzie pokarmowym. Z badań amerykańskich wynika, że osoby takie mają większe ilości bakterii redukujących azotany. Pokrywa się to z tym, że niektóre pokarmy, zwłaszcza zawierające azotany, mogą  powodować migreny – np. wino, czekolada, przetworzone mięso. Chociaż naukowcy odkryli zależność, nie dowodzą związku przyczynowo-skutkowego. Konieczne są dalsze badania, by móc szukać nowych sposobów terapeutycznych.

Inna teoria mówi o tym, że za ataki migrenowe mogą być również odpowiedzialne niedobory pewnych witamin jak koenzymu Q10, witaminy D i ryboflawiny. Co ciekawe, okazało się, że młode kobiety i dziewczęta są bardziej narażone na niedobór Q10, a chłopcy na niedobór witaminy D. Taka teoria znajduje uzasadnienie w tym, że po wyrównaniu niedoborów witaminowych u probantów ataki występowały znacznie rzadziej lub były o mniejszym nasileniu.

Aktualnie uważa się, że najlepszym środkiem w terapii migren są leki z grupy tryptanów, które należy przyjąć od razu wtedy kiedy występują pierwsze objawy, chociaż leki wykazują swoje działanie w dowolnym momencie ataku. Wolno je stosować tylko ze wskazaniem lekarskim. Pierwszym z poznanych i stosowanych w leczeniu tryptanów był sumatryptan. Na rynku obecnie pojawiły się tryptany następnych generacji.

 

 

Źródła

 

http://www.webmd.com/migraines-headaches/news/20161018/mouth-and-gut-germs-may-be-linked-to-migraines?ecd=soc_fb_161020_cons_news_mouthandgutgerms

 

http://www.barenaturaltruth.com/vitamin-deficiency-can-cause-migraines/

 

http://www.przychodnia.pl/bole/index4.php3?s=3&d=27&t=4

KOMENTARZE
Newsletter