Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowa terapia nanocząsteczkowa nadzieją dla pacjentów z guzami mózgu
Nowa terapia nanocząsteczkowa nadzieją dla pacjentów z guzami mózgu

Terapia, która powstała w wyniku współpracy naukowców z Wuhan's Renmin Hospital i Yale University, dotyczy nanocząsteczek utworzonych ze związku roślinnego o nazwie bardoksolon metylowy (BM). Nanocząsteczki te wykazują charakterystyczną cechę przekraczania bariery krew-mózg i bezpośredniego celowania w komórki glejaka – najbardziej śmiertelnej formy guza mózgu – co może pomóc w terapii i poprawić dobrostan pacjentów zmagających się z tą chorobą.

 

 

Naukowcy podkreślili w swoim badaniu, że poszukiwali i przetestowali nową terapię opartą na nanotechnologii w leczeniu określonego rodzaju raka mózgu. Glejak wielopostaciowy to agresywna forma raka mózgu, która co roku dotyka ok. 250 tys. osób na całym świecie. Obecna szansa na przeżycie osoby z glejakiem wynosi zaledwie 14-16 miesięcy. Nowoczesne metody leczenia glejaka wielopostaciowego zwykle obejmują operację usunięcia guza, a następnie radio- i chemioterapię. Nowotwór ma jednak tendencję do uodparniania się na te metody, a tym samym – stają się one nieskuteczne.

Terapia pacjentów chorujących na glejaka nie jest łatwa z kilku powodów. Jednym z nich jest bariera krew-mózg, którą można opisać jako ścianę ochronną wokół mózgu, przez którą zdrowe komórki krwi, składniki odżywcze czy leki nie mogą się przedostać, a zatem nie mogą również dotrzeć do guza. Istnieją inne nowe technologie, które są opracowywane w celu ułatwienia dostarczania leków pacjentom z glejakiem. Jednym z takich postępów jest proces, w którym lekarze wszczepiają małe wiązki ultradźwięków, otwierające barierę krew-mózg na krótki czas, umożliwiając przenikanie leków przez jej ściany. Nanocząstki, które są w stanie przekroczyć tę barierę, mogą być znacznie mniej inwazyjnym i wysoce skutecznym podejściem do tego problemu. Cząsteczki te mają bardzo mały rozmiar – ok. 50-80 nm szerokości i ok. 170 nm długości. Pochodzą z roślin leczniczych, a dzięki specjalnie zaprojektowanej strukturze mają zdolność do samodzielnego łączenia się. Nanocząsteczki okazały się cenne w zwiększaniu przepuszczalności bariery krew-mózg, dzięki czemu mogły dotrzeć do guza, aby zapewnić ukierunkowane leczenie.

W badaniu nanocząstki BM zostały pokryte peptydem przeciwnowotworowym znanym jako P28, a powstały kompozyt nazwano nanocząstkami P28-LBM, które wykazywały jeszcze większą penetrację do tkanki nowotworowej i skuteczność. Nanocząsteczki działają autokatalitycznie, co oznacza, że po dotarciu do miejsca guza LEX (Lexiscan), który jest związkiem zawartym w nanocząsteczkach, pomaga w zwiększeniu przepuszczalności błony guza. Umożliwia to penetrację większej ilości nanocząstek do guza w celu zabicia komórek nowotworowych. Ponadto nanocząsteczki hamują zjawisko zwane przejściem nabłonkowo-mezenchymalnym – proces odpowiedzialny za rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych. Podczas testów nanocząstki P28-LBM były wstrzykiwane dożylnie myszom trzy razy w tygodniu przez okres czterech tygodni. Wyniki okazały się bardzo zachęcające, ponieważ wzrost guzów został w dużym stopniu ograniczony. – W szczególności nie zaobserwowano znacznej utraty masy ciała u myszy, co wskazuje na minimalną toksyczność ogólnoustrojową i sugeruje potencjalne bezpieczeństwo podawania dożylnego – podkreśla zespół, dodając, że nie odnotowano również uszkodzenia tkanek ani toksyczności wątroby. Podejście to stanowi obiecującą nową drogę do poprawy wyników leczenia pacjentów z glejakiem.

Źródła

1. Ye, Z., Sheu, W.C., Qu, H., Peng, B., Liu, J., Zhang, L., Yuan, F., Wei, Y., Zhou, J., Chen, Q., Xiao, X. and Zhang, S. (2024), Autocatalytic, Brain Tumor-Targeting Delivery of Bardoxolone Methyl Self-Assembled Nanoparticles for Glioblastoma Treatment. Small Sci., 4: 2470027.

2. https://www.scmp.com/news/china/science/article/3277266/china-us-team-creates-nano-plant-drug-deadliest-brain-cancer

Fot. https://unsplash.com/photos/a-black-and-white-photo-of-various-mri-images-BDKid0yJcAk

KOMENTARZE
news

<Marzec 2025>

pnwtśrczptsbnd
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter