Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sztuczna skóra odbierze zróżnicowane bodźce zewnętrzne
Ewa Sankowska, 11.07.2013 , Tagi: nanotechnologia
Naukowcy z Technion – Israel Institute of Technology, opracowali technologię, która pozwoli w przyszłości stworzyć sztuczną skórę odczuwającą nie tylko dotyk, ale także zmiany temperatury czy wilgotności. Taką szansę daje kolejny już przełom w dziedzinie nanotechnologii biomedycznej.

Naukowcy z instytutu w izraelskiej Hajfie opublikowali w ostatnim czasie doniesienia na temat opracowanego przez nich wynalazku. Jest nim elastyczny sensor, zdolny do detekcji trzech rodzajów bodźców: dotyku, zmian wilgotności oraz temperatury – jak ludzka skóra. Obecnie dostępne są materiały umożliwiające odbieranie jedynie sygnałów dotykowych. Co więcej, nowy sensor jest od nich 10‑krotnie bardziej czuły.

Zespół z instytutu Technion zastosował konstrukcję monowarstwową, w skład której wchodzą nanocząstki złota oraz ochronny materiał organiczny. Detekcja bodźców środowiskowych wynika ze zmian przewodnictwa elektrycznego, między innymi w zależności od sposobu wygięcia sensora, co wpływa na wzajemne ułożenie cząstek złota i decyduje o właściwościach elektrycznych.

Opracowany sensor posiada wiele cech, które czynią go godnym zainteresowania. Przede wszystkim jest bardzo elastyczny, a jednocześnie trwały i wytrzymały. Ponadto czujnik ten jest stosunkowo łatwy do wytworzenia i kompatybilny z powszechnie wykorzystywanymi bateriami jako źródłami energii elektrycznej. Jednak co najważniejsze i przełomowe, odbiera jednocześnie aż trzy rodzaje informacji z zewnątrz.

Wszystko to sprawia, że wynalazek naukowców z Izraela prawdopodobnie będzie można wykorzystać w przyszłości jako element sztucznej skóry. Jednak do tego, by sztuczne kończyny pozwalały pacjentom po amputacjach odczuwać zmiany środowiskowe, naukowcy będą musieli jeszcze opracować sposób efektywnego łączenia sztucznej skóry z protezami.

Źródła

sciencedaily.com (10.07.2013)

KOMENTARZE
Newsletter