Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Novartis z lekiem nowej generacji na zwyrodnienie plamki żółtej. KE zatwierdziła terapię w Europie
Novartis z lekiem nowej generacji na zwyrodnienie plamki żółtej. KE zatwierdziła terapię w

Komisja Europejska zatwierdziła lek Beovu (brolucizumab) Novartisu, przeznaczony dla chorych na zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Decyzja KE ma zastosowanie dla wszystkich państw członkowskich Unii, a także dla Wielkiej Brytanii, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu. Beovu to jedyny lek anty-VEGF zaakceptowany w Europie, który leczy postać wysiękową (wilgotną) AMD, jednocześnie umożliwiając zachowanie trzymiesięcznych odstępów między kolejnymi podaniami.

 

 

Jak wskazuje Novartis, ponad 20 milionów ludzi na świecie cierpi na postać wysiękową AMD. W Europie jest to 1,7 miliona osób. Konieczność częstego podawania leku sprawia, że wielu pacjentów rezygnuje z leczenia. Novartis podaje, że Beovu jest najbardziej zaawansowanym klinicznie humanizowanym jednołańcuchowym fragmentem przeciwciała (scFv). Jednołańcuchowe fragmenty przeciwciał są wysoce pożądane w rozwoju leków ze względu na ich niewielkie rozmiary, zwiększoną penetrację tkanki, sposób dostarczania leku. Beovu opracowano w celu dostarczenia możliwie największego stężenia leku i zapewnienia więcej aktywnych środków wiążących niż w przypadku innych leków anty-VEGF.

Novartis w 2019 r. otrzymał zezwolenie na dystrybucję Beovu od amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA). W styczniu 2020 r. uzyskał zgodę na sprzedaż leku w Szwajcarii i Australii. W toku jest uzyskiwanie zezwoleń na sprzedaż w Kanadzie, Japonii i Brazylii.

Marie-France Tschudin, prezes Novarts Pharmaceuticals, wyjaśnia – Obecnie pacjenci z postacią wysiękową AMD, głównie osoby starsze, stoją przed poważnymi wyzwaniami związanymi z chorobą. Wierzymy, że Beovu będzie stanowić wielką wartość terapeutyczną, która pomoże zoptymalizować leczenie w zależności od stopnia aktywności choroby. Frank Holz, profesor i przewodniczący departamentu okulistyki na Uniwersytecie w Bonn, dodaje – Wysuszanie siatkówki jest jednym z głównych celów leczenia wysiękowej formy AMD za pomocą terapii anty-VEGF, a Beovu otwiera przed lekarzami nowe możliwości terapeutyczne.

Postać wysiękowa AMD to przewlekła, zwyrodnieniowa choroba oczu, spowodowana nadmiarem VEGF, białka, które sprzyja wzrostowi nieprawidłowych naczyń krwionośnych pod plamką żółtą. Choroba ta jest główną przyczyną utraty wzroku wśród osób powyżej 65. roku życia. Pierwsze symptomy AMD to nieostre widzenie i faliste przełamania w polu widzenia. W miarę postępu choroby pacjent traci widzenie centralne, przez co ma problemy z dostrzeżeniem przedmiotów znajdujących się przed nim.

Źródła

novartis.com

KOMENTARZE
news

<Październik 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
30
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
PORT for Health: Neuroscience
2021-10-13 do 2021-10-15
16
17
18
21
22
23
24
26
27
Impact’21
2021-10-27 do 2021-10-28
28
29
30
31
Newsletter