Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Niezwykłe właściwości siemię lnianego
Siemię lniane to nasiona stosowane w medycynie naturalnej do łagodzenia szeregu dolegliwości układu pokarmowego i oddechowego. Stanowi ono surowiec do uzyskiwania cennego oleju lnianego. Co sprawia, że siemię lniane ma działanie lecznicze? Jakie są inne obszary zastosowań siemię lnianego?

Nasiona lnu zwyczajnego – charakterystyka

Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego powszechnie stosowane jako zielarski środek leczniczy. Nasiona te są płaskie, barwy szarobrązowej i wielkości ok. 2-3 mm. Len zwyczajny dojrzewa w lipcu i sierpniu. Zbiór roślin rozpoczyna się gdy są one zielonkawożółte. Pozostawione na polach do suszenia są źródłem nasion, które podczas suszenia nabierają charakterystycznej barwy brunatnej.

Nasiona siemię lnianego są źródłem olejów, stąd stanowią surowiec do pozyskania oleju lnianego o żółtawym zabarwieniu i intensywnym, cierpkim zapachu. Olej uzyskiwany z nasion lnu zawiera kwasy tłuszczowe, fitosterole oraz witaminę E.

Gdy siemię lniane zaleje się wodą zmienia ono swoją barwę na ciemnobrązową i kilkakrotnie powiększa swoją objętość. Jednocześnie otacza się dużą ilością śluzu, na skutek obecnych w nim substancji śluzowych.

Siemię lniane zawiera dużą ilość kwasów tłuszczowych omega-3, białek, kwasów organicznych takich jak kwas askorbinowy i enzymów. Stanowi też źródło błonnika, witaminy B1, miedzi, cynku, jak również minerałów - fosforu, magnezu i selenu.

 

Zastosowanie siemię lnianego – działanie lecznicze

 

Podanie wewnętrzne

Nasiona lnu zwyczajnego spożywa się najczęściej po namoczeniu całych lub rozgniecionych ziaren. Równie powszechne są wywary lub mączka z nasion. Preparaty te nie mają smaku.

Spożywanie siemienia lnianego ma działać łagodząco w dolegliwościach układu pokarmowego takich jak: biegunki, zaparcia, nieżyty, nadkwasota i owrzodzenia.

Spożyte siemię lniane zapewnia organizmowi takie substancje jak mikroelementy, cholinę, łatwo przyswajalne białka – w szczególności egzogenne aminokwasy. Ze względu na wysoką aktywność przeciwutleniającą polecane jest jako środek wspomagający w profilaktyce nowotworowej. Rekomendowane jest także dla kobiet w okresie menopauzalnym, ponieważ zawiera lignany, które regulują poziom estrogenów.

Siemię lniane można jeść także w celu zwiększenia wilgotności śluzowki dróg oddechowych np. przy suchym kaszlu i w przypadku nadmiernego forsowania głosu.

Napar  z siemię lnianego stosuje się w odchudzaniu i infekcjach dróg oddechowych. Ponieważ nasiona są bogatym źródłem lecytyny, wpływają na poprawę koncentracji i pamięci, a na dłuższą metę mogą zmniejszyć ryzyko starczej demencji. Regularne zażywanie siemienia lnianego zapobiega stanom depresyjnym.

 

Podanie zewnętrzne

Dużym obszarem zastosowań zewnętrznych siemienia lnianego jest przemysł kosmetyczny. Z siemienia lnianego można uzyskać śluz, który doskonale odżywia i nawilża suche i zniszczone włosy. Siemię lniane znajduje się w składzie szamponów, maseczek. Kosmetyki zawierające lecznicze nasiona sprawiają, iż skóra jest jedwabiście gładka i nawilżona. Dzięki siemię lnianemu skóra szybko staje się miękka, a przy tym nie podrażniona. Kosmetyki z siemię lnianym dedykowane są osobą z cerą trądzikową lub tłustą.

Siemię lniane stosuje się również przy zniszczonych paznokciach, ze skłonnością do rozdwajania się. Po kuracji nasionami stają się o one wiele mocniejsze i bardziej sprężyste.

Naparem z nasion lnu zwyczajnego można przemywać skórę w przypadku półpaśca, łuszczycy i czyraków.

 

Siemię lniane można kupić w aptece i dobrych sklepach zielarskich w postaci niełuskanych ziarenek, mielone, ale i w tabletkach. Te dwie ostatnie formy pozbawione są cennych kwasów tłuszczowych.

Źródła

1. Cudowne siemię lniane – zastosowanie i właściwości zdrowotne, dostępne on line: 16.04.2017

http://bonavita.pl/cudowne-siemie-lniane-zastosowanie-i-wlasciwosci-zdrowotne

2. Siemię lniane i jego kosmetyczne właściwości, dostępne on line: 16.04.2017 http://www.spa24.pl/siemie-lniane-i-jego-kosmetyczne-wlasciwosci.html

3. Len zdrowotne i lecznicze właściwości lnu, dostępne on line: 16.04.2017.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/len-zdrowotne-i-lecznicze-wlasciwosci-lnu_37014.html

4/ Siemię lniane – czyli nasiona lnu nie tylko na zaparcia, dostępne on line: 16.04.2017 http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/siemie-lniane-czyli-nasiona-lnu-nie-tylko-na-zaparcia_41526.html

KOMENTARZE
Newsletter