Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Naukowcy podejrzewają, że infekcja SARS-CoV-2 może wywołać cukrzycę
Naukowcy podejrzewają, że infekcja SARS-CoV-2 może wywołać cukrzycę

Wyniki badań przeprowadzonych in vitro oraz na osobach z COVID-19 wskazują na to, że wirus SARS-CoV-2 może uszkadzać komórki wytwarzające insulinę, wywołując w konsekwencji cukrzycę. Dyskusja dotycząca opinii różnych naukowców na ten temat została opublikowana w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Nature”.

 

 

 

Naukowcy i lekarze od dłuższego czasu są zdania, iż cukrzyca jest jednym z kluczowych czynników ryzyka rozwoju ciężkiego COVID-19 oraz śmierci związanej z tą chorobą zakaźną. Paul Zimmet, naukowiec z Uniwersytu Monash w Australii uważa, że cukrzyca nie tylko czyni ludzi bardziej podatnymi na koronawirusa, ale również infekcja wirusa może wywoływać cukrzycę. Opinia ta jest obecnie popierana przez rosnącą liczbę badaczy.

Przytoczona teza opiera się na opisach historii choroby kilku pacjentów, którzy nagle zachorowali na cukrzycę po wcześniejszej infekcji SARS-CoV-2 (również bezobjawowej). Kolejną wskazówką są dziesiątki przypadków osób z COVID-19 trafiających do szpitali z bardzo wysokim poziomem cukru oraz ciał ketonowych we krwi. Również wyniki pochodzące z eksperymentów z wykorzystaniem miniaturowych trzustek hodowanych in vitro sugerują, iż nowy koronawirus może wywołać cukrzycę poprzez uszkodzenie komórek kontrolujących poziom cukru we krwi.

Tkanki biorące udział w kontroli poziomu cukru we krwi, zawierają liczne białka ACE2, które SARS-CoV-2 wykorzystuje do infekowania komórek. W związku z tym są one szczególnie narażone na atak tego wirusa. Gdyby przypuszczenia naukowców zostały jednoznacznie potwierdzone, prawidłowość nie byłaby wcale ewenementem. Infekcje innych wirusów, również SARS należącego do koronawirusów, zostały powiązane z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak cukrzyca typu 1. Możliwe jest również, że pojawiająca się u pacjentów z COVID-19 cukrzyca jest konsekwencją ostrego stanu zapalnego, a nie bezpośredniego ataku wirusa na komórki trzustki. Również zmęczenie organizmu i utrata mięśni wywołana ciężką infekcją mogą wywołać rozwój choroby u osób w stanie przedcukrzycowym.

Warto zaznaczyć, iż wielu naukowców podchodzi do opisanej tezy sceptycznie. W celu jej jednoznacznego potwierdzenia konieczne jest przeprowadzenie dobrze skonstruowanych kohortowych badań epidemiologicznych.

Źródła

Nature 583, 16-17 (2020), https://www.nature.com/articles/d41586-020-01891-8

KOMENTARZE
Newsletter