Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Minister zdrowia podsumował pierwszy rok programu 75+
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podsumował dziś pierwszy rok programu 75+. Była to jedna z najważniejszych obietnic wyborczych zapowiadana w czasie kampanii. Spełniliśmy złożone obietnice i nadzieje milionów pacjentów.

 

 

 

– Dzisiaj chcemy się pochwalić – powiedział minister – program Leki 75+ to sukces. To coś, co było bardzo dawno zapowiadane, wielu się do tego przymierzało przed nami, a nam się to udało.

Ideą programu było wsparcie seniorów, którzy – często ze względów ekonomicznych – mieli utrudniony dostęp do leczenia. Wdrażając program, wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom osób starszych, dla których kwota wydawana na leki stanowi znaczącą pozycję w budżecie domowym. Osoby chore w podeszłym wieku zyskały dostęp do leków ważnych z punktu widzenia ich zdrowia. Minister Radziwiłł podkreślił, że „było rzeczą absolutnie skandaliczną i wstydliwą”, że wielu schorowanych, starszych ludzi dotychczas nie było stać na wykupienie leków, które przepisali im lekarze. Taka sytuacja jest niedopuszczalna i musieliśmy rozwiązać ten problem.

Dzisiaj sytuacja tych pacjentów się zmieniła. Minister wskazał, że jest to przede wszystkim  kwestia bezpieczeństwa starszych osób. Obecnie mogą oni w pełni korzystać z konstytucyjnej zasady rzeczywistego dostępu do opieki zdrowotnej. – Wbrew wątpliwościom, jakie się pojawiały, program Leki 75+ rzeczywiście pozwala leczyć część pacjentów bezpłatnie – zapewnił minister zdrowia – w praktyce większość chorób, które są charakterystyczne dla wieku starszego, może być leczona zestawem leków, które znajdują się na liście.

 

Lista bezpłatnych leków dla seniorów

Początkowo na liście znalazły się leki najbardziej potrzebne – stosowane w chorobach, które najczęściej dotykają pacjentów w grupie 75+. Były to leki stosowane w nadciśnieniu, chorobach serca, astmie i cukrzycy.

Od tego czasu sukcesywnie poszerzamy tę listę – jest aktualizowana co 2 miesiące. Obecnie zawiera 1530 pozycji, które obejmują 113 substancji aktywnych.

Jakie leki znajdują się na liście

  • Dla chorych na cukrzycę – insuliny i analogi insulinowe.
  • Dla pacjentów ze zmianami neurologicznymi – leki na chorobę Parkinsona, depresję i otępienie.
  • Leki stosowane w powszechnych chorobach takich jak: choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, jaskra, choroba zakrzepowo-zatorowa, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc.

 

Finansowanie

Środki na finansowanie projektu pochodzą z budżetu państwa.

– W tym roku mamy do wykorzystania 564 mln zł. W następnym jest to ponad 640 mln – poinformował minister zdrowia – to nie jest symboliczna pomoc, ale naprawdę potężna ulga. W kieszeniach pacjentów zostały setki milionów złotych.

To są realne środki zabezpieczone tylko na ten cel – nie wydajemy ich na nic innego.

W kolejnych latach ta kwota będzie wzrastać. Szacujemy, że w 2025 r. będzie to 1 miliard 203 miliony złotych.

Więcej pieniędzy to więcej specjalistycznych leków, więcej wykupionych opakowań, więcej zrealizowanych recept. Wszystko po to, aby każdy senior mógł korzystać w jak najszerszym zakresie z programu.

 

Statystyki

15 000 000 – tyle recept z kodem „S” zostało zrealizowanych w ciągu pierwszego roku realizacji programu.

2 200 000 – tyle pacjentów skorzystało z programu. Większość z nich cyklicznie wykupuje potrzebne leki po niskich cenach. To nasz największy sukces – to jest konkretna grupa osób, którzy – realizując recepty – nie muszą się martwić, czy stać ich na leczenie.

40 milionów – tyle opakowań leków wydano w ciągu roku realizacji programu.

1530 – tyle pozycji znajduje się na liście leków 75+ (113 substancje czynne).

 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
29
1
2
3
4
8
9
10
11
12
16
17
18
20
22
23
24
25
28
29
30
31
Newsletter