Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Leki na nadciśnienie pomogą rzucić palenie
Leki na nadciśnienie pomogą rzucić palenie
Papierosy pali około 9 milionów Polaków. Rosnące ceny wyrobów tytoniowych mają pomóc w rzuceniu palenia, choć to wcale nie jest takie proste. Naukowcy wspierają walkę z tym nałogiem. Odkryli potencjalne właściwości leków na nadciśnienie, które mogą pomóc palaczom zerwać z uzależnieniem.

Okazało się, że guanfacyna (lek zarejestrowany do leczenia nadciśnienia), zmniejsza poziom stresu oraz poprawia funkcje poznawcze, ale także jej stosowanie jest obiecujące w pomocy przy rzucaniu palenia. Palacze najczęściej sięgają po używkę w sytuacjach trudnych, stresowych. Eliminując podenerwowanie, stres zwalczamy czynnik, który powoduje chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa.

Wcześniej naukowcy już wykazywali skuteczność leków tej samej klasy co guanfacyna w eliminacji lub też redukcji stresu. Ma to ogromne znacznie, ponieważ sytuacje nowe, trudne, stresujące mogą powodować u palaczy próbujących rozstać się z nałogiem chęć sięgnięcia po papierosa.

Silny lub umiarkowany ale długotrwały stres może zakłócić funkcjonowanie kory mózgowej w płacie czołowym – najbardziej rozwiniętego regionu mózgu. Zaburza to procesy kognitywne i wpływa na zdolności podejmowania decyzji. Guanfacyna działa poprzez system noradrenergiczny i dzięki temu może spowodować spowolnienie niekorzystnych zmian obniżenia zdolności poznawczych spowodowanych stresem.

Badanie było kontrolowane placebo. U palaczy , którzy dostawali guanfacynę zaobserwowano aż 70-procentową różnicę w stosunku do pacjentów, którym podawano placebo, jeśli chodzi o sięganie po papierosa w sytuacjach stresowych. Palacze, którzy mogą już wykazywać zaburzenia w korze przedczołowej nie będą w stanie prawidłowo ocenić sytuacji. U pacjentów, którym podawano guanfacynę wzmacniającą te funkcje poznawcze, zmniejsza się impulsywność, podejmują bardziej rozważne decyzje i rzadziej sięgają po papierosa.

Guanfacyna to selektywny agonista receptora adrenergicznego α2A. Zatwierdzony przez FDA w leczeniu nadciśnienia u dorosłych. W postaci o przedłużonym uwalnianiu dopuszczony do leczenia nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) u dzieci i dorosłych.

Na paczce papierosów można przeczytać ich zawartość – nikotyna, substancje smoliste, tlenek węgla. Jednak w dymie papierosowym może znajdować się aż 400 substancji, od neutralnych po te bardzo szkodliwe, w tym rakotwórcze. Nałogowe palenie tytoniu pod postacią papierosów przyczynia się do wielu upośledzeń oraz rozwoju chorób. Szczególnie narażone są oczywiście drogi oddechowe, tak więc jama ustna, gardło z krtanią i oczywiście płuca. Ponadto, palenie papierosów może powodować rozwój nowotworów, choroby serca i naczyń krwionośnych, choroby układu pokarmowego, choroby zębów i błony śluzowej jamy ustnej, choroby oczu, układu hormonalnego, rozrodczego, choroby okresu okołoporodowego (jeśli kobieta w ciąży pali papierosy), choroby skóry i przedwczesne się jej starzenie. 

Źródła

http://www.webmd.com/hypertension-high-blood-pressure/guide/smoking-kicking-habit

http://blog.ctnews.com/whatthehealth/2014/12/17/yale-study-hypertension-medication-might-help-you-quit-smoking/

http://news.yale.edu/2014/12/17/hypertension-medication-targets-stress-may-help-smokers-quit

http://www.dddmag.com/news/2014/12/hypertension-medication-targets-stress-may-help-smokers-quit?et_cid=4325595&et_rid=738608192&location=top

KOMENTARZE
Newsletter