Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Komisja Zdrowia za zmianami w Prawie farmaceutycznym
17 stycznia odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, którego celem było zaopiniowanie dla Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne (druk nr 1126).

 

Projekt dotyczy wprowadzenia głębokiej zmiany na rynku aptecznym. Proponuje się wprowadzenie możliwości prowadzenia aptek wyłącznie przez farmaceutów. Jednocześnie wprowadza się obostrzenia, mówiące że jedna apteka ma obejmować 3000 mieszkańców, a odległość pomiędzy aptekami nie może być mniejsza niż 1000 m.

 

Przewodniczący komisji przedstawił negatywne stanowisko przekazane przez Ministerstwo Rozwoju i UOKiK. Niemniej Krzysztof Łanda, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia wskazał, że Ministerstwo Zdrowia jest za projektem.

 

W toku dyskusji głos zabrała dr Dobrawa Biadun - ekspertka Lewiatana, która zaapelowała o rozwagę i tworzenie rozwiązań, które będą przeciwdziałały patologiom powstającym na tym rynku. W ocenie ekspertki jeżeli Inspekcja Farmaceutyczna ani Izba Aptekarska nie mogą na podstawie obowiązujących przepisów prowadzić właściwej kontroli, to należy wprowadzać rozwiązania, które to zmienią.

 

Pomimo głosów przeciwnych wprowadzanym zmianom Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne (druk nr 1126).

 

Ograniczenie dostępu do aptek, które będą mogły być otwierane w odległości od siebie nie mniejszej niż 1000 metrów, najbardziej odczują rodzice chorych dzieci i osoby starsze.

 

Komentarz dr Dobrawy Biadun, radcy prawnego, ekspertki Konfederacji Lewiatan:

W Sejmie trwają prace nad zmianami, które wprowadzą znaczne ograniczenia w prowadzeniu apteki. Dla pacjentów najtrudniejsze będą regulacje, które docelowo pozwolą na otwieranie aptek w odległości nie mniejszej niż 1000 metrów.

Największymi beneficjentami obecnie funkcjonującej sieci aptek są rodzice chorych dzieci oraz osoby starsze. Najczęściej bowiem chorują dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz osoby powyżej 60 roku życia. Z wiekiem dochodzi wielochorobowość i liczba wizyt u lekarza oraz w aptece rośnie. Teraz te grupy mogą cieszyć się z powszechnej dostępności aptek. Rodzice mogą szybko zaopatrzyć się w niezbędne leki, a dla osób starszych ważne jest, aby apteka była w pobliżu. A pamiętać należy, że nasze społeczeństwo starzeje się i osób, które z systemu ochrony zdrowia korzystają będzie coraz więcej.

W sejmowej Komisji Zdrowia większość posłów pozytywnie zaopiniowała projekt zmian, który proponuje m.in. wprowadzenie ograniczenia w odległości pomiędzy aptekami. Oznacza to, że zarówno rodzice, jak i osoby starsze w skrajnym przypadku będą musieli przebyć odległość do 1 km, aby kupić leki. I nie przekonały posłów argumenty przedstawiane przez wielu specjalistów czy głosy dobiegające od organizacji pacjenckich.

Szkoda matek, które z wózkami będą musiały pokonać znaczną odległość, aby kupić dziecku lek przeciwgorączkowy czy osób starszych, często mających trudności z pokonywaniem dużych odległości, którzy pomimo prawa do bezpłatnych leków refundowanych nie będą w stanie recepty zrealizować.

Mam jednak nadzieję, że chociaż indywidualni farmaceuci będą zadowoleni, bo nie będą mieli obok siebie żadnej konkurencji. A w miejscach, gdzie dostęp do apteki już dziś jest utrudniony nic się nie zmieni. No chyba, że Ministerstwo Zdrowia zabierze możliwość kupowania części leków ze sklepów ogólnodostępnych i stacji benzynowych.

 

Źródło: www.konfederacjalewiatan.pl

 

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
LSOS Summit 2024
2024-11-28 do 2024-11-29
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter