Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kolejny spadek w podsumowaniu rynku farmaceutycznego
Podsumowania rynku farmaceutycznego – czy tego dotyczącego aptek ogólnodostępnych, czy przemysłu farmaceutycznego, w ostatnim czasie budziły duży niepokój. Podczas Targów Farmaceutycznych WIHE Pharmacy 2013 firma Pressinfo zaprezentowała podsumowanie podbranży leki, jeżeli chodzi o zamówienia publiczne. Dane zgromadzone zostały na podstawie codziennego, bieżącego monitoringu gdzie dostarczane są informacje na podstawie ogłoszonych przetargów pod kątem produkowanych leków.

„Firma zajmuje się monitoringiem zamówień publicznych. Nie nakładamy na to aspektów związanych ze zmianami ustawy czy zmian na rynku medycznym. Badamy wąski wycinek. W ramach tego wycinka jesteśmy w stanie stwierdzić, że zostało ogłoszonych mniej lub więcej przetargów. Przyczyny, z jakiego powodu tak się stało oceniają firmy które są odbiorcą raportów lub badające globalnie rynek. Możemy obserwować różnice nie tylko między 2012 a 2013 r. Dobrze stworzony raport pozwala porównać jak na przestrzeni nawet 5 zmieniała się ilość przetargów nie tylko w branży medycznej ale i w poszczególnych podbranżach – np. podbranży materiałów medycznych, będącej największa podbranżą.” – tłumaczy Dyrektor ds. Marketingu Grupy Marketingowej TAI Marta Sypuła.

Na podstawie monitoringu środków farmaceutycznych, analizy wykazów asortymentowo cenowych udało się zobrazować rynek przetargowo-inwestycyjny  Polsce. Wyjaśniają one jak zmieniały się ilości ogłoszonych przetargów na leki według województw i powiatów organizatorów i zwycięzców. Przetarg jest  jednym ze sposobów wyboru oferty w celu zawarcia umowy. Do szczególnego rodzaju przetargu należą zamówienia publiczne – dotyczące zamówień finansowanych ze środków publicznych (albo zamawianych przez podmioty publiczne). W branży medycznej zamówienia można realizować w ośmiu opisanych w ustawie trybach: przetarg nieograniczony (zwykle publiczne ogłoszenie do nieograniczonego kręgu osób), zapytanie o cenę (zamawiający kieruje zapytanie o cenę i zaprasza do składania ofert), zamówienie inne, przetarg inny, aukcja, przetarg ograniczony (oferty skierowane do ograniczonego kręgu podmiotów), konkursy, negocjacje.

 „Badamy głównie zamówienia publiczne – szpitale, przychodnie – jednostki budżetowe. Monitorujemy też przychodnie prywatne lecz nie możemy dać stuprocentowej pewności że odnajdziemy dana informację.” – mówi Marta Sypuła. Choć zamówienia publiczne są tylko jednym z kanałów za pośrednictwem których można sprzedawać niektóre leki (OTC), dla leków onkologicznych stosowanych w leczeniu szpitalnych pozostają jedyną drogą.

W 2012 ogłoszono 4605 postępowań przetargowych na leki. W 2013 od stycznia 961 postępowań. Najwięcej w styczniu – być może miały na to wpływ zmiany w ustawie. W badanych analogicznych okresach w roku 2013 zostało ogłoszonych prawie 2% mniej przetargów. Liczba ta nie robi wrażenia – mnożąc jednak tę liczbę przez całkowitą wartość przetargów (kilka miliardów złotych), daje to duży spadek wartości rynku. Rozkład ilości przetargów w branży leki według województwa wygląda mniej więcej jak dla całej branży medycznej – na pierwszych miejscach są mazowieckie, śląskie, małopolskie i wielkopolskie.

Jakie podmioty dominowały w 2012 r.?

Dla podmiotów dostarczających leki istotną informacją jest to, kto wygrał najwięcej postępowań przetargowych i jest najsilniejsza konkurencją. W czołówce w 2012 znalazł się PGF Urtica, Asklepios, Salus international, Farmacol, Sanofi Aventis, GSK services, Aflofarm oraz Frasenius Kabi-Polska. Rozkład ten nie zmienił się znacząco w porównywanych okresach 2013 roku. Całkowita wartość wygranych przetargów to ok. 6 mld. złotych. Najwięcej wartościowo przetargów wygrało województwo mazowieckie i kujawsko-pomorskie.

Różnice w 2013 a 2013 r. - przyczyny

W analogicznych okresach w latach 2012 i 2013 zmalała liczba ogłoszonych  przetargów, a także liczba zakończonych przetargów. Czy przyczyną jest kryzys, czy zmiany w ustawodawstwie – „na odpowiedź musiało by się nałożyć wiele informacji z rynku. Warto jednak zainwestować w pozyskanie informacji (koszt podstawowego monitoringu to 150 zł kwartalnie) biznesowych.” Dzięki takim danym można zauważyć to, jakich leków zabrakło w Polce, a na jakie zapotrzebowanie zmalało.

KOMENTARZE
Newsletter