Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kolejne leki dostępne w UE
Europejska Agencja Leków wydała komunikat odnośnie dopuszczenia do obrotu na terenie Wspólnoty Europejskiej nowego produktu leczniczego – Doluxetine Lilly. Stosowany jest on w przypadku depresji, neuropatii cukrzycowej oraz ogólnych zaburzeń lękowych. Ponadto, EMA na stronie internetowej opublikowała wiadomość o pozytywnych opiniach Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (ang. Committee for Medicinal Products for Human Use - CHMP) w odniesieniu do 7 kolejnych leków.

Doloxetine Lilly stanowi produkt leczniczy wykorzystywany w leczeniu pacjentów cierpiących na depresję, neuropatię cukrzycową (zniszczenie nerwów współistniejących w rozwoju cukrzycy), a także w stanach lękowych. Substancja aktywna tego preparatu to duloksetyna. Klasyfikowana jest ona jako inhibitor zwrotnego wychwytu serotoniny oraz noradrenaliny w układzie nerwowym. Działanie opiera się na blokowaniu ponownego wychwytu tych neuroprzekaźników do komórek nerwowych. Powoduje to wzrost ich stężenia w przestrzeni pomiędzy komórkami, co usprawnia ich komunikację. Blokada zwrotnego wychwytu serotoniny oraz noradrenaliny, wpływa na poprawę objawów depresji, lęku i bólu neuropatycznego, ponieważ cząsteczki te zaangażowane są w utrzymanie dobrego nastroju oraz zmniejszenie odczuwania bólu.

Europejska Agencja Leków poinformowała również o otrzymaniu od Komitetu ds Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi pozytywnych opinii na temat siedmiu produktów leczniczych stosowanych m.in. w otyłości, zapaleniach skórnych czy infekcji wirusem HIV.

  • Ikervis to lek stosowany w przypadku leczenia poważnych zmian rogówki w przebiegu choroby suchych oczu. Substancja aktywna tego produktu to cyklosporyna. Wykazuje ona działanie przeciwzapalne. Jej mechanizm działania opiera się na hamowaniu wydzielania cytokin prozapalnych, tym samym chroniąc powierzchnię oka przed rozwojem zapalenia.
  • Dutrebis stanowi produkt leczniczy używany u dorosłych pacjentów oraz dzieci od 6 roku życia w przypadku infekcji ludzkim wirusem niedoboru odporności typu 1 (HIV-1). Lek w swoim składzie zwiera dwie substancje przeciwwirusowe. Pierwsza z nich – Lamiwudyna działa jako kompetencyjny inhibitor odwrotnej transkryptazy HIV. Poprzez włączenie w łańcuch materiału genetycznego wirusa monofosforanu, zapewnia przedwczesne zakończenie jego syntezy. Raltegravir natomiast, przez wiązanie z miejscem aktywnym integrazy, hamuje replikację HIV.
  • Obractiv zaliczany jest do produktów leczniczych stosowanych w terapii ostrego bakteryjnego zakażenia skóry. Substancja aktywna leku, oritavancin, należy do antybakteryjnych glikopeptydów działających poprzez blokowanie syntezy ściany komórkowej oraz zakłócenie integralności błony w komórkach bakteryjnych, doprowadzając do ich śmierci.
  • Saksenda to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. W swoim składzie zawiera liraglutyd (peptyd glukagonopodobny 1 – GLP-1). Mechanizm działania opiera się na regulacji apetytu poprzez zwiększenie uczucia sytości, a także prowadzi do zwiększenia wydzielania insuliny (szlak glukozo-zależny) oraz zmniejszenia ilości glukagonu.
  • Kengreksal stanowi produkt leczniczy przeznaczony do redukcji możliwości wystąpienia zakrzepicy sercowo-naczyniowej u pacjentów z chorobą wieńcową. Cangrelor jest bezpośrednim inhibitorem receptora płytkowego P2Y12, w ten sposób hamując późniejszą aktywację płytek.
  • Sivextro to kolejny lek używany w terapii infekcji skórnych. Zawarty w produkcie fosforan tedizolidu wpływa na zmniejszenie biosyntezy białka w komórkach bakteryjnych poprzez wiązanie z podjednostką 50S rybosomu.
  • Rapliksa należy do produktów leczniczych stosowanych w terapii wspomagającej utrzymane hemostazy organizmu, jeśli standardowe techniki nie są skuteczne. Produkt zawiera dwie substancje aktywne: fibrynogen oraz trombinę, umożliwiające przeprowadzenie procesu tworzenia skrzepu w uszkodzonym naczyniu krwionośnym.
KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter