Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ketokonazol HRA oraz Duavive dostępne w UE
Europejska Agencja Leków wydała komunikat odnośnie zatwierdzenia na rynku Wspólnoty Europejskiej dwóch nowych produktów leczniczych. Pierwszy z nich stanowi Ketokonazol HRA, stosowany w przypadku leczenia zespołu Cushinga. Duavive natomiast używany jest u kobiet w okresie menopauzy.

Ketokonazol HRA należy do produktów leczniczych stosowanych u dorosłych pacjentów oraz dzieci powyżej 12 roku życia cierpiących na zespół Cushinga. Stanowi on dość rzadkie schorzenie spowodowane nadmiernym wydzielaniem hormonu nadnerczy – kortyzolu. W fizjologicznych warunkach, odpowiedzialny jest  za przemiany metaboliczne. Wpływa on na zwiększenie stężenia glukozy we krwi oraz uwolnienie aminokwasów z tkanek peryferycznych. Przyspiesza ponadto glukoneogenezę, zmniejsza zużycie glukozy przez mięśnie szkieletowe, a także zwiększa przekształcanie kwasów tłuszczowych w ciała ketonowe. Zbyt wysoki poziom kortyzolu, odpowiedzialny jest za rozwój choroby Cushinga, objawiającej się m. in. otyłością centralną, zwiększonym apetytem, szybkim męczeniem się, zanikiem mięśni kończyn górnych i dolnych, rumieniem skóry oraz zmniejszeniem jej grubości. Substancją aktywną tego produktu leczniczego jest ketokonazol. Stanowi on dobrze poznaną cząsteczkę stosowaną już wcześniej w wielu produktach, w tym przeciw zakażeniom grzybiczym (aplikowaną bezpośrednio na skórę). Mechanizm działania tej substancji opiera się na blokowaniu grupy enzymów występujących w nadnerczach: 17 – alfa-hydroksylazy oraz 11-beta-hydroksylazy. Zaangażowane są one w produkcję metabolicznego hormonu - kortyzolu. Poprzez zmniejszenie jego stężenia w organizmie, możliwa jest lepsza kontrola objawów zespołu Cushinga.

Duavive to produkt leczniczy stosowany w leczeniu objawów spowodowanych przez niskie stężenie żeńskich hormonów płciowych u kobiet po menopauzie (m.in. uderzenia gorąca). W swoim składzie zawiera dwie substancje aktywne: estrogeny i bazedoksyfen. Pierwsza z nich to naturalnie występujące u kobiet hormony płciowe, zastosowane w tym przypadku jako hormonalna terapia zastępcza. Po menopauzie spada stężenie tych substancji w organizmie, co przyczynia się do pojawienia się charakterystycznych objawów. Ich dostarczenie do organizmu, doprowadza do złagodzenia zmian jakie zaszły w organizmie kobiety. Jednakże ich stosowanie może przyczynić się do nadmiernego rozrostu endometrium oraz rozwoju zmian nowotworowych. Z tego powodu preparat zawiera również bazedoksyfen – blokujący aktywność estrogenów w stosunku do błony śluzowej macicy, redukujący tym samym ryzyko nowotworu endometrium. 

KOMENTARZE
Newsletter