Proces nowotworzenia mogą powodować nie tylko związki powstające podczas przetwarzania żywności tj. smażenie, pieczenie, grillowanie, solenie itd., ale również składniki produktów, które kupujemy w sklepach każdego dnia. Producenci identyfikują dodatki do żywności na podstawie nazwy lub numeru, który w Unii Europejskiej jest nazywany kodem E. Taki kod oznacza, że Federacja Europejskich Producentów Enzymów i Dodatków do Żywności oraz Unia Europejska zezwoliły na stosowanie danej substancji. W większości przypadków są to dodatki do żywności, które pełnią funkcje barwników, konserwantów, wzmacniaczy smaku i zapachu. Mimo, że często są to związki kwalifikowane przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) jako substancje kancerogenne (kryteria oceny w kilku stopniach: Grupa 1 - czynnik rakotwórczy dla ludzi , 2A - prawdopodobnie kancerogenny, 2B - przypuszczalnie kancerogenny, 3 - nie może być zaklasyfikowany pod względem działania rakotwórczego, 4 - prawdopodobnie nie jest rakotwórczy), można je znaleźć w produktach spożywczych. Choć występują w małych ilościach, jeśli spożywamy je zbyt często - mogą wywołać poważne dolegliwości, a nawet prowadzić do rozwoju pewnych nowotworów. Dlatego też warto analizować skład produktów najczęściej przez nas spożywanych. Poniżej przedstawiamy listę dodatków do żywności o najsilniejszych właściwościach kancerogennych. Wszystkie wymienione niżej związki są zakazane w niektórych krajach na świecie. Poza potencjalną zdolnością do wywołania procesu nowotworzenia, w większości też mogą powodować reakcje alergiczne i astmę, powinny też unikać ich osoby uczulone na aspirynę.
- Amarant (E123) - niebieskoczerwony barwnik dodawany do ciast i galaretek w proszku, napojów bezalkoholowych, przetworów z czarnej porzeczki. Powoduje nadpobudliwość, może wpływać na płodność. Spożywany przez kobiety w ciąży może wywoływać u dziecka wady wrodzone.
- Azotyn potasu (E249) - zaklasyfikowany przez IARC do grupy 2B. Występuje w solonych, wędzonych i marynowanych przetworach mięsnych, szczególnie wędlinach. Powoduje zapalenie nerek, bóle i zawroty głowy, hamuje przenoszenie tlenu przez krew, jest niedozwolony w żywności dla dzieci poniżej 6 miesiąca życia.
- Butylohydroksyanizol (E320) - dodawany do koncentratu pomidorowego, tłuszczy i olejów, gumy do żucia, margaryny, przetworów mięsnych. Jest teratogenny, może powodować senność, ból głowy, zmęczenie. Zakazany w stosowaniu w żywności dla dzieci.
- Błękit brylantowy (E133), podobnie jak żółcień pomarańczowa (E110) - występuje w żelatynie, napojach bezalkoholowych, kaszach, kremach do wyrobów cukierniczych, niebieskich cukierkach, groszku konserwowym, pastach do zębów i niektórych kosmetykach.
- Czerń brylantowa (E151) - dozwolona w krajach UE, zakazana w USA. Jest dodatkiem do ciast w proszku, brązowych sosów, ajerkoniaku, jogurtów pitnych. Może przyczyniać się do wystąpienia nadpobudliwości, jest niezalecany dzieciom.
- Czerwień Allura (E129), czyli ditlenek tytanu - jeszcze niedawno uznawany był za bezpieczny. Występuje w ciastach i galaretkach w proszku, lukrze, białych lodach, serkach topionych, herbatnikach czekoladowych, kosmetykach, lekarstwach. Powoduje nadpobudliwość.
- Czerwień koszenilowa (E124) - czerwony barwnik otrzymywany z wysuszonych i zmielonych owadów, zwanych czerwcami kaktusowymi, żerujących na opuncjach. Jest dodatkiem do ciast i galaretek w proszku, dżemów, polew deserowych i niektórych jogurtów, zwłaszcza o smaku truskawkowym i wiśniowym.
- Erytrozyna (E127) - dodatek do herbatników, ciasta biszkoptowego w proszku, wiśni koktajlowych, kiełbasy, past do zębów, niektórych lekarstw. Może powodować nadpobudliwość, trudności w nauce, światłowstręt, wpływać na płodność, czynność tarczycy, wątroby i serca. Dopuszczalne dzienne spożycie Erytrozyny wynosi do 0,1 mg/kg masy ciała.
- Ortofenylofenol (E321) - jest przeciwutleniaczem zapobiegającym psuciu się produktów spożywczych. Może wywołać mdłości, konwulsje, wymioty, zapaść, bezdech, zatrzymanie akcji serca, śpiączkę. W wysokim stężeniu wywołuje nowotwory u zwierząt laboratoryjnych.
- Poliwinylpirolidon (E1201) - wykorzystywany przy produkcji piwa, wina i octu winnego, można go znaleźć także w filtrach UV i szamponach. Nadmiar może wywołać uszkodzenie płuc, nerek i alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.
- Tartrazyna (E102) - dodatek do wyrobów cukierniczych, krakersów serowych, napojów bezalkoholowych, galaretek i sosu miętowego, groszku konserwowego, marynat, sosów brązowych, polew do deserów, zup w proszku. Wywołuje zapalenie skory, trudności z koncentracją, depresje, wysypkę, trudności w nauce, agresję, nadpobudliwość, bezsenność, anafilaksję.
KOMENTARZE