Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Innowacyjne terapie hormonalne dla lepszego życia kobiet w każdym wieku

Od antykoncepcji, przez terapię niepłodności, po leczenie objawów mięśniaków macicy i endometriozy, a także łagodzenie objawów menopauzy – terapie hormonalne mają długą tradycję wspierania kobiet w poprawie ich zdrowia i jakości życia, a ich rozwój jest pełen innowacji. To sprawia, że z powodzeniem wykorzystuje się je w nowych wskazaniach.

Fot. Dr Grzegorz Południewski, źródło: Salus Public Relations

 

Terapie hormonalne

Terapie hormonalne w kontekście zdrowia kobiet to uzupełnianie lub hamowanie działania hormonów płciowych na tkanki i procesy związane z dojrzewaniem organizmu, cyklem miesięcznym, płodnością, popędem seksualnym, ale również metabolizmem różnych substancji. – Mówiąc o terapiach hormonalnych, warto przypomnieć, czym są hormony. Najogólniej, hormony są w organizmie ważnymi „posłańcami” przekazującymi komórkom, jak mają prawidłowo funkcjonować. Rozprowadzane są przez krew, a reagują na nie tylko te komórki, które są wyposażone w odpowiednie receptory. Można powiedzieć, że hormony regulują większość pracy komórek w całym organizmie. Naturalne procesy związane z przekwitaniem i zmniejszaniem wydzielania hormonów powodują zmiany w całym kobiecym organizmie. Zmiany te mają wpływ na samopoczucie kobiet i jakość ich życia, co jest jednym z powodów stosowania hormonoterapii – tłumaczy dr n. med. Grzegorz Południewski, specjalista ginekologii i położnictwa z Kliniki Gameta Warszawa.

Cele hormonoterapii

Jak zaznacza specjalista, podawanie kobietom w okresie okołomenopauzalnym hormonów zmniejsza towarzyszące przekwitaniu objawy, poprawia samopoczucie pacjentek, chroni przed utratą masy mięśni i kości, pogarszaniem parametrów czynnościowych skóry, zaburzeniami cyklu miesiączkowego. – W ginekologii hormony stanowią jedną z najważniejszych form regulacji cyklu, procesów dojrzewania, płodności i przekwitania. Z tej przyczyny ich stosowanie jest bardzo częste. Cele hormonoterapii są różne – raz chodzi nam o pobudzenie wydzielania hormonów, innym razem o zahamowanie ich wydzielania. Oprócz hormonów stosowane są leki o działaniu wpływającym na receptory hormonalne – pobudzające bądź je blokujące. W pewnych sytuacjach potrzeba jest zaś tylko częściowego pobudzenia receptorów. Stosowane są wówczas antyhormony lub selektywne modulatory receptorów hormonalnych. Wskazania do zastosowania wymienionych terapii obejmują: regulacje cykli, zaburzenia czynnościowe, krwawienia i krwotoki z macicy, leczenie endometriozy i mięśniaków macicy [1] – wymienia dr Grzegorz Południewski.

Potrzeby współczesnych kobiet

Jak zaznacza ekspert, rosnąca średnia wieku w krajach wysoko rozwiniętych, coraz dłuższe odkładanie decyzji o macierzyństwie i skuteczniejsza diagnostyka schorzeń, takich jak endometrioza, wpływają na zmianę trendów w rozwoju terapii hormonalnych w stosunku do początków ich stosowania. – Odpowiednie zastosowanie hormonów pozwala obecnie nie tylko ograniczać efekty ich niedoboru związanego przede wszystkim z procesem menopauzy. Pomaga także efektywnie ograniczać dolegliwości związane z chorobami, takimi jak mięśniaki macicy czy endometrioza i poprawiać komfort życia kobiet. Co więcej, właściwie dobrana forma hormonoterapii przekłada się na ograniczenie ryzyka występowania chorób, m.in. demencji, osteoporozy czy depresji. Wymienione korzyści wpływają na przedłużenie aktywności zawodowej kobiet, utrzymanie aktywności fizycznej, zachowanie satysfakcjonującego życia seksualnego. Dzięki nowym lekom zakres zastosowania terapii hormonalnej na przestrzeni dekad znacznie się zwiększył – zauważa dr Grzegorz Południewski.

Lepsze życie kobiet w każdym wieku

Poszukiwanie innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań spełniających potrzeby kobiet w każdym wieku to strategia firmy Gedeon Richter, czołowego dostawcy opcji terapeutycznych w obszarze zdrowia kobiet w Europie Środkowo-Wschodniej i, według danych IQVIA [2], lidera w tym sektorze farmaceutycznym w Polsce. Niezmiennie kluczowym segmentem dla Gedeon Richter w obszarze ginekologii jest doustna antykoncepcja, jednak obecnie coraz większego znaczenia nabierają obszary, takie jak: leczenie niepłodności, leczenie objawów mięśniaków macicy i endometriozy, a także łagodzenie objawów menopauzy. – Firma Gedeon Richter, która powstała w 1901 r. jako mała apteka, już w 1902 r. dysponowała produktem ginekologicznym – lekiem hormonalnym stosowanym w leczeniu objawów menopauzy. Firma jako pierwsza wprowadziła środek antykoncepcyjny na rynek Europy Środkowej i Wschodniej. W połowie lat 2000. w naszym portfolio znajdowało się już 10 środków antykoncepcyjnych. Od tego czasu liczba oferowanych przez firmę produktów z obszaru zdrowia kobiet stale rosła – w wywiadzie [3] dla węgierskiego portalu Portfolio mówi dr Peter Turek, szef działu Women’s Health w Gedeon Richter.

Nowa terapia hormonalna

Przykładem nowatorskiego rozwiązania z obszaru terapii hormonalnych, opracowanego przez Gedeon Richter, jest innowacyjny estrogen. W 1938 r. miała miejsce synteza etynyloestradiolu. W 1961 r. wprowadzono na rynek pierwszy preparat zawierający etynyloestradiol. W 1965 r. estetrol został po raz pierwszy zidentyfikowany i zsyntetyzowany. W 2021 r. pierwszy produkt na bazie estetrolu został wprowadzony na rynek. Po 60 latach lekarze i ich pacjentki otrzymali innowacyjny estrogen. Była to prawdziwa innowacja, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę, że estrogen ten wyróżnia się korzystnym profilem bezpieczeństwa i tolerancji.

Nowoczesne terapie – mięśniaki macicy i endometrioza

Oprócz wsparcia pacjentek w optymalnym leczeniu schorzeń, nie mniej istotne jest dla firmy Gedeon Richter ciągłe doskonalenie form terapii. Przykładem takiego rozwiązania jest nowa farmakoterapia stosowana w leczeniu objawów mięśniaków macicy i endometriozy. Unikalna trójskładnikowa terapia hormonalna może istotnie wpłynąć na poprawę stanu zdrowia oraz samopoczucia pacjentek w przypadku chorób, które znacząco obniżają jakość ich życia. – Terapia farmakologiczna stosowana w leczeniu objawów mięśniaków macicy – wieloskładnikowy lek nowej generacji, będący skojarzeniem relugoliksu, estradiolu i octanu noretysteronu – w określonej grupie pacjentek powoduje m.in. redukcję obfitych krwawień, bólu, zmniejszenie objętości macicy i wzrost poziomu hemoglobiny we krwi. Ponadto omawiany lek ma potwierdzony korzystny profil tolerancji i zapewnia równowagę między skutecznością a bezpieczeństwem terapii. To przykład rozwiązania do niedawna niedostępnego, które w przypadku części pacentek z mieśniakami macicy może wymiernie poprawić jakość życia, czyli spełnić cele kliniczne, dodatkowo pozytywnie wpływając na jakość życia pacjentek [4] – potwierdza dr Grzegorz Południewski.

Źródła

[1] Treatment of Uterine Fibroid Symptoms with Relugolix Combination Therapy - PMC.

[2] Dane IQVIA MAT 08/2024 dla: rynku GYNAECOLOG ANTIFUNGALS, GYNAECOLOGIC ANTISEPTICS, TOPICAL SEX HORMONES, HORMONAL CONTRACEPT SYST, OESTROG EX G3A.G3E.G3F, PROGESTOG.EXCL G3A.G3F, GONADOTROPHINS, OTH.SEX HORM. & SIMILAR, URINARY ANTI-INFECTIVES.

[3] https://www.portfolio.hu/uzlet/20240731/ujabb-gyogyszereket-vinne-az-amerikai-piacra-a-richter-gozerovel-keresik-a-partnereket-701335

[4] Treatment of Uterine Fibroid Symptoms with Relugolix Combination Therapy - PMC.

KOMENTARZE
Newsletter