Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
GSK i iTeos Therapeutics szukają nowych opcji skojarzonej terapii immunoonkologicznej kolejnej generacji
GSK i iTeos Therapeutics szukają nowych opcji skojarzonej terapii immunoonkologicznej kolej

GlaxoSmithKline plc oraz iTeos Therapeutics poinformowały o zawarciu umowy dotyczącej wspólnego rozwoju i komercjalizacji EOS-448 – przeciwciała monoklonalnego anty-TIGIT, znajdującego się obecnie w fazie I badań klinicznych, jako potencjalnego leku dla pacjentów z chorobami nowotworowymi. W oparciu o wiarygodne dane przedkliniczne i wyniki randomizowanego badania klinicznego II fazy wykazano potencjał receptora TIGIT, należącego do osi punktów kontrolnych CD226, jako obiecującego celu dla następnej generacji terapii immunoonkologicznych. W ramach zapoczątkowanej współpracy GSK zyskuje wyjątkową pozycję dzięki dostępowi do przeciwciał, które synergicznie oddziałują na wszystkie trzy znane punkty kontrolne CD226 – TIGIT, CD96 i PVRIG.

Dr Hal Barron, dyrektor ds. naukowych i prezes ds. badań i rozwoju GSK, mówi: – Immunoonkologia zmieniła oblicze opieki onkologicznej, jednak niestety mniej niż 30 proc. pacjentów odpowiada na leczenie obecnie stosowanymi inhibitorami punktów kontrolnych układu odpornościowego. W oparciu o podstawy naukowe uważamy, że kombinacje inhibitorów PD-1, TIGIT, CD96 i PVRIG mogą stać się lekami o przełomowym znaczeniu dla wielu pacjentów z nowotworami. Cieszymy się z możliwości współpracy z zespołem iTeos. Wspólnie możemy odegrać wiodącą rolę w pracach nad kolejną generacją terapii immunoonkologicznych.

Odkąd firma GSK potwierdziła istotne znaczenie osi CD226 w onkologii strategicznie buduje starannie dobrane portfolio leków ukierunkowanych na tę grupę inhibitorów punktów kontrolnych. Dzięki pozyskaniu EOS-448 GSK jest obecnie jedyną firmą posiadającą przeciwciała skierowane przeciw wszystkim trzem znanym punktom kontrolnym – TIGIT (EOS-448), CD96 (GSK'608) i PVRIG (GSK'562). To wszechstronne portfolio potencjalnych leków immunoonkologicznych nowej generacji będzie badane w różnych nowatorskich skojarzeniach z niedawno zarejestrowanym przeciwciałem anty-PD-1 firmy GSK, Jemperli (dostarlimab), w tym podwójnych i potrójnych, aby ocenić możliwości opracowania nowych opcji leczenia pacjentów z wieloma różnymi nowotworami.

Michel Detheux, prezes i dyrektor generalny iTeos, dodaje: – Dzięki tej przełomowej współpracy firma iTeos posiada dostęp do najlepszych w swojej klasie zasobów GSK, które zapewnią nam znaczącą przewagę na wysoce konkurencyjnym globalnym rynku. Wybraliśmy GSK ze względu na możliwości tej firmy w zakresie komercjalizacji, doświadczenie w immunoonkologii oraz gotowość do zainwestowania w szybki rozwój naszego programu TIGIT i stworzenie przejrzystej ścieżki rozwoju EOS-448. Zważywszy na wieloaspektowy mechanizm działania EOS-448 i obiecujące wczesne wyniki badań klinicznych uważamy, że ta współpraca pozwoli nam przyspieszyć i rozszerzyć program rozwoju klinicznego EOS-448. Jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek przekonani, że możemy odnieść sukces. Ta współpraca potwierdza słuszność naszych badań naukowych i otwiera nowe perspektywy dla firmy iTeos. Współpraca z GSK pozwoli naszemu zespołowi na kontynuowanie prac nad immunoterapiami nowej generacji, począwszy od inupadenantu, naszego antagonisty receptora adenozyny A2A o wysokim stopniu klinicznego zróżnicowania, a także na rozwijanie innowacji naukowych w oparciu o posiadaną specjalistyczną wiedzę z zakresu immunologii nowotworów w celu rozbudowy bazy projektów badawczych.

EOS-448 jest obecnie przedmiotem otwartego badania I fazy z udziałem pacjentów z zaawansowanymi guzami litymi. W 2022 r. firmy GSK i iTeos planują rozpoczęcie badań dotyczących skojarzonego podawania EOS-448 i dostarlimabu. GSK'608 (przeciwciało anty-CD96 opracowywane we współpracy z 23andMe) jest w fazie I badań klinicznych oceniających stosowanie preparatu w monoterapii oraz w skojarzeniu z dostarlimabem. GSK oczekuje, że do połowy 2022 r. złoży wniosek o rejestrację nowego leku eksperymentalnego GSK'562 (przeciwciało anty-PVRIG na licencji od Surface Oncology pod nazwą SRF-813).

Zgodnie z warunkami umowy o współpracy iTeos otrzyma płatność zaliczkową w wysokości 625 mln USD. W przypadku osiągnięcia przez program EOS-448 określonych celów badawczo-rozwojowych i komercyjnych spółka będzie uprawniona do otrzymania dodatkowych płatności etapowych w wysokości do 1,45 mld USD. W ramach współpracy GSK i iTeos będą wspólnie ponosić odpowiedzialność i koszty globalnego rozwoju EOS-448 oraz będą wspólnie komercjalizować lek i równo dzielić się zyskami w USA. Poza Stanami Zjednoczonymi GSK otrzyma wyłączną licencję na komercjalizację, a spółka iTeos będzie otrzymywać wielostopniowe opłaty licencyjne. Umowa o współpracy jest uzależniona od spełnienia zwyczajowych warunków, w tym od przeprowadzenia przeglądu przez odpowiednie organy regulacyjne zgodnie z ustawą Hart-Scott-Rodino Act.

KOMENTARZE
Newsletter